ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kapat X

Hasselbacks Patates

Ruhun Doysun Tarifleri

''Bir yemeğin temelini öğrendikten sonra, çeşitlendirmek serbest… Kim ne isterse onu yapar. Doğru ya da yanlış yok.'' - Mehmet Gürs

Tarif Defterime ekle

Malzemeler

Patates
20 adet küçük Taze patates
150 g Tereyağ
150 g Kuru et
30 g Bottarga
100 g Kars gravyeri
Karabiber
Tuz
Ançuezli Yağ
70 g Tereyağı
2 adet Ançuez
3 dal Maydanoz
½ Diş sarımsak

Hazırlanışı

Grundig fırını 200 C’ye ayarla.

Patatesleri iyice yıka, kurut.

Keskin bir bıçak yardımıyla patateslere mümkün olduğu kadar ince, enlemesine kesikler at. Bıçağın, patatesi dibine kadar kesmediğinden emin ol. Kestiğin patatesleri fırın tepsisine yerleştir.

Tereyağını erit; patateslerin her tarafına, özellikle kesiklerin arasına iyice sür. Tuz ve karabiberle tatlandır. Grundig fırına koy.

Ançuezli yağ için; ançuezleri bir kaba alıp çatalla ez. Oda sıcaklığındaki tereyağ ile karıştır. Sarımsağı rendele, ince kıydığın maydanozla birlikte karışıma ekle.

Kuru eti ve kars gravyerini incecik dilimle.

35 dakika sonra patatesleri fırından çıkart. 5 tanesinin arasına ve üstüne bolca ançuezli yağ sür. 5 tanesinin kesiklerinin arasına gravyer dilimlerini yerleştir. 5’inin dilim aralarına da kuru etleri yerleştir. Kalan patateslerin üzerine tepsideki yağı bir kat daha sür.

Tepsiyi tekrar fırına at, 5 dakika daha iyice kızarana kadar pişir.

Fırından çıkan sade patateslerin 5 tanesinin üzerine bottarga rendele.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.