ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kişisel verileriniz; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") uyarınca veri sorumlusu olarak Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Arçelik A.Ş. ("Arçelik" veya "Şirket") tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenme amaçları konusunda detaylı bilgilere; https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arçelik Şirketler Grubu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz;


Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenecektir.

Açık Rızanızın Varlığı Halinde Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz; ürün ve hizmetlerin pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yürütülmesi, sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizlere önerilmesi ve tanıtılması, kabulünüz kapsamında paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi ve gönderim sağlanması için hizmet aldığımız üçüncü kişilerle paylaşılması amaçlarıyla açık rızanız kapsamında işlenebilecektir.

Kişisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaçlarla Aktarılabilir?
Toplanan kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda, bayilerimize, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları çerçevesinde aktarılabilecektir.

Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi Nedir?
Kişisel verileriniz Şirketimiz ile temas edeceğiniz; elektronik ortamda internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanalıyla, sözleşmenin ifası hukuki sebebine dayalı olarak toplanacaktır. Açık rıza vermeniz halinde ise ürün ve hizmetlerimizin beğeni ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirilerek size sunulması hukuki sebebine dayalı olarak Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenebilmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?
Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı, https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi den ulaşabileceğiniz Arçelik Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvurularınız ücretsiz olarak sonuçlandırılacaktır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

Kapat

Kuzu Gerdanlı Lahana Sarma

ET / TAVUK / BALIK

"Yemek yaparken farkına varmadan sürekli sınırları zorluyoruz, geçiyoruz hatta yıkıyoruz. Bazen aklımızdaki bir engeli atlatarak, bazen sınırları aşmış bir malzeme kullanarak.. Bazen ise bizim ya da başkasının bir sınırını geçerek, bir yemeği yeniden yorumlayarak." - Mehmet Gürs

Tarif Defterime ekle

Malzemeler

1 kg Kuzu gerdan
3 adet Soğan
2 adet Havuç
2 adet Kereviz sapı
5 diş Sarımsak
1 çorba kaşığı Top karabiber
100 ml Pekmez
1 adet Beyaz lahana
1 bağ Maydanoz
½ bağ Nane
½ bağ Taze soğan
2 çorba kaşığı Toz kimyon
1 çorba kaşığı Toz kişniş
1 çorba kaşığı Acı pul biber
80 g Tereyağı
Tuz
Karabiber

Hazırlanışı

Büyük bir tencerede soğan, sarımsak, havuç ve kereviz saplarını zeytinyağında çevir.

Gerdanı tencereye koy, karabiberi ekle. Üstünü örtecek kadar su koyup kapağını kapat. Kaynadıktan sonra Grundig ankastre ocağın altını kıs, 2,5-3 saat, gerdan iyice yumuşayıp lime lime olana kadar pişir.

Gerdanı tencereden çıkartıp soğumaya al. Pişme suyunu sakla.

Lahanayı yapraklarına ayır, kaynar suda ikişer dakika haşla. Süzgece al.

Gerdanı tiftikle; maydanoz, nane ve taze soğanı doğrayıp karıştır.

Haşladığın lahana yapraklarının kalın taraflarını incecik doğrayıp harca ekle. Baharatlarını da koyup, tuz ve biberle tatlandır.

Lahana yapraklarını bolca harçla sarıp tencereye yerleştir. Tereyağını küpler halinde sarmaların üzerine koy. Gerdanın pişme suyundan bir bardak sarmalara dök, üzerlerini örtecek kadar sıvıyı su ilavesi ile sağla. Tencerenin kapağını kapatıp, kaynadıktan sonra kısarak 45 dakika pişir.

Kalan gerdan suyunu tülbentle süzüp pekmezi ekle. Kıvamı koyulaşana kadar çektir.

Sarmaları kuzu sosuyla servis et.

Gıdaya saygı duyan Grundıg tasarımları

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.