ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kişisel verileriniz; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") uyarınca veri sorumlusu olarak Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Arçelik A.Ş. ("Arçelik" veya "Şirket") tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenme amaçları konusunda detaylı bilgilere; https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arçelik Şirketler Grubu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz;


Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenecektir.

Açık Rızanızın Varlığı Halinde Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz; ürün ve hizmetlerin pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yürütülmesi, sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizlere önerilmesi ve tanıtılması, kabulünüz kapsamında paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi ve gönderim sağlanması için hizmet aldığımız üçüncü kişilerle paylaşılması amaçlarıyla açık rızanız kapsamında işlenebilecektir.

Kişisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaçlarla Aktarılabilir?
Toplanan kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda, bayilerimize, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları çerçevesinde aktarılabilecektir.

Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi Nedir?
Kişisel verileriniz Şirketimiz ile temas edeceğiniz; elektronik ortamda internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanalıyla, sözleşmenin ifası hukuki sebebine dayalı olarak toplanacaktır. Açık rıza vermeniz halinde ise ürün ve hizmetlerimizin beğeni ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirilerek size sunulması hukuki sebebine dayalı olarak Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenebilmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?
Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı, https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi den ulaşabileceğiniz Arçelik Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvurularınız ücretsiz olarak sonuçlandırılacaktır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

Kapat
Pratik — 20.02.2019

Baharat Karışımları

Bu yazıyı 2 dakika 8 saniyede okuyabilirsiniz.

Dünyanın farklı mutfaklarından hayatınızı kolaylaştıracak ve yemeklere lezzet katacak baharat karışımları.

 Yemeklere lezzet veren baharatları önceden karıştırıp saklamaktan daha mantıklı bir şey olabilir mi? Hazırlaması birkaç dakika süren baharat karışımlarını uzun süre saklayabilir, istediğiniz zaman yemeklere karıştırabilir, soslarda kullanabilir ya da basitçe zeytinyağı ya da yoğurtla deneyebilirsiniz.

Kolay baharat karışımı hazırlamak için bir baharat öğütücüsü (değirmeni) ya da havan edinin. Çoğunlukla ilk önce tohumları kavurmak gerekiyor, aromalarını salabilsinler diye. Bunun için bir tava kullanabilir ya da fırında kavurmayı tercih edebilirsiniz.

Baharat karışımlarını uzun ömürlü kılmak için, aynı baharatta olduğu gibi güneş görmeyen, serin bir ortamda, hava almayacak şekilde saklamayı unutmayın. 

– Dukkah

Mısır’da çok kullanılan bu karışımı fırında sebze, kuzu, tavuk, balık pişirirken deneyin. Zeytinyağı ile karıştırıp ekmek banmak da son derece keyifli.

50 gr Fındık

1 yemek kaşığı Kimyon tohumu

1 yemek kaşığı Rezene tohumu

1 yemek kaşığı Kişniş tohumu

2 yemek kaşığı Susam

Bütün malzemeleri kavurduktan sonra öğütün.

– Ras el Hanout  

Kuzey Afrika’nın bu sevilen baharat karışımını tencere yemeklerinde kullanın, yoğurtla karıştırın ya da patlamış mısır üzerine serpiştirin.

1 ½ tatlı kaşığı Kişniş tohumu

¾ tatlı kaşığı Kimyon tohumu

½ tatlı kaşığı Kırmızı pul biber

1 ¼ tatlı kaşığı Tarçın

1 tatlı kaşığı Tatlı kırmızı biber

½ tatlı kaşığı Toz karanfil

½ tatlı kaşığı Toz zencefil

½ tatlı kaşığı Toz zerdeçal

Kişniş ve kimyon tohumlarını kavurun. Diğer malzemelerle karıştırıp öğütün.

– Chinese Five Spice

Genellikle et yemeklerinde kullanılan bu baharat karışımını keklerde de deneyebilirsiniz.

2 adet Yıldız anason

2 tatlı kaşığı Tane karabiber

1 tatlı kaşığı Toz karanfil

1 tatlı kaşığı Rezene tohumu

1 tatlı kaşığı Kişniş tohumu

1 adet Tarçın çubuğu

Tarçın dışındaki tüm malzemeleri kavurun. Tarçın çubuğunu da ekleyip öğütün.

– Herbes de Provence

Özellikle Güney Fransa’da çok kullanılan bu baharat karışımını tavuk ve et pişirirken tercih edebilirsiniz. Çorbalara ve salata soslarına da yakışır.

2 yemek kaşığı Kekik

2 yemek kaşığı Dağ kekiği

2 yemek kaşığı Lavanta

1 tatlı kaşığı Kuru Fesleğen

1 tatlı kaşığı Kuru Adaçayı

1 tatlı kaşığı Kuru Biberiye

Malzemeleri öğütüp karıştırın.

– Garam Masala

Hint Mutfağı’ndan gelen bu karışım çorbalarda ve tencere yemeklerinde tercih edilir. Sıcak baharat anlamına gelen garam masalanın tarifi evden eve, yöreden yöreye değişiyor.

2 adet Tarçın çubuğu

12 adet Kakule

15 adet Karanfil

1 yemek kaşığı Kimyon tohumu

1 yemek kaşığı Kişniş tohumu

1 tatlı kaşığı Muskat

2 adet Kuru acı biber

Tüm malzemeleri kavurduktan sonra öğütün.

– Jerk Spice 

Jamaica’nın meşhur baharat karışımı özellikle tavuk ve etlerle kullanılır. Tarçından dolayı tatlı ama içindeki biber sayesinde aynı zamanda acıdır.

2 yemek kaşığı Tarçın

2 yemek kaşığı Tane karabiber

1 yemek kaşığı Kekik

2 tatlı kaşığı Yenibahar

1 ½ tatlı kaşığı Acı biber

½ tatlı kaşığı Muskat

Tüm malzemeleri kavurup öğütün.

– Pumpkin Pie Spice

Geleneksel olarak balkabaklı pie içinde kullanılan bu baharat karışımını farklı keklerde de kullanabilirsiniz. Ancak kendinizi sınırlamayın; kahve üzerine, meyve salatasına serpiştirmek için de birebir.

1 yemek kaşığı Tarçın

2 tatlı kaşığı Toz zencefil

½ tatlı kaşığı Yenibahar

½ tatlı kaşığı Toz karanfil

½ tatlı kaşığı Muskat

Tüm malzemeleri karıştırın.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.