ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Pratik

Baharat Karışımları

Bu yazıyı 2 dakika 8 saniyede okuyabilirsiniz.

Dünyanın farklı mutfaklarından hayatınızı kolaylaştıracak ve yemeklere lezzet katacak baharat karışımları.

 Yemeklere lezzet veren baharatları önceden karıştırıp saklamaktan daha mantıklı bir şey olabilir mi? Hazırlaması birkaç dakika süren baharat karışımlarını uzun süre saklayabilir, istediğiniz zaman yemeklere karıştırabilir, soslarda kullanabilir ya da basitçe zeytinyağı ya da yoğurtla deneyebilirsiniz.

Kolay baharat karışımı hazırlamak için bir baharat öğütücüsü (değirmeni) ya da havan edinin. Çoğunlukla ilk önce tohumları kavurmak gerekiyor, aromalarını salabilsinler diye. Bunun için bir tava kullanabilir ya da fırında kavurmayı tercih edebilirsiniz.

Baharat karışımlarını uzun ömürlü kılmak için, aynı baharatta olduğu gibi güneş görmeyen, serin bir ortamda, hava almayacak şekilde saklamayı unutmayın. 

– Dukkah

Mısır’da çok kullanılan bu karışımı fırında sebze, kuzu, tavuk, balık pişirirken deneyin. Zeytinyağı ile karıştırıp ekmek banmak da son derece keyifli.

50 gr Fındık

1 yemek kaşığı Kimyon tohumu

1 yemek kaşığı Rezene tohumu

1 yemek kaşığı Kişniş tohumu

2 yemek kaşığı Susam

Bütün malzemeleri kavurduktan sonra öğütün.

– Ras el Hanout  

Kuzey Afrika’nın bu sevilen baharat karışımını tencere yemeklerinde kullanın, yoğurtla karıştırın ya da patlamış mısır üzerine serpiştirin.

1 ½ tatlı kaşığı Kişniş tohumu

¾ tatlı kaşığı Kimyon tohumu

½ tatlı kaşığı Kırmızı pul biber

1 ¼ tatlı kaşığı Tarçın

1 tatlı kaşığı Tatlı kırmızı biber

½ tatlı kaşığı Toz karanfil

½ tatlı kaşığı Toz zencefil

½ tatlı kaşığı Toz zerdeçal

Kişniş ve kimyon tohumlarını kavurun. Diğer malzemelerle karıştırıp öğütün.

– Chinese Five Spice

Genellikle et yemeklerinde kullanılan bu baharat karışımını keklerde de deneyebilirsiniz.

2 adet Yıldız anason

2 tatlı kaşığı Tane karabiber

1 tatlı kaşığı Toz karanfil

1 tatlı kaşığı Rezene tohumu

1 tatlı kaşığı Kişniş tohumu

1 adet Tarçın çubuğu

Tarçın dışındaki tüm malzemeleri kavurun. Tarçın çubuğunu da ekleyip öğütün.

– Herbes de Provence

Özellikle Güney Fransa’da çok kullanılan bu baharat karışımını tavuk ve et pişirirken tercih edebilirsiniz. Çorbalara ve salata soslarına da yakışır.

2 yemek kaşığı Kekik

2 yemek kaşığı Dağ kekiği

2 yemek kaşığı Lavanta

1 tatlı kaşığı Kuru Fesleğen

1 tatlı kaşığı Kuru Adaçayı

1 tatlı kaşığı Kuru Biberiye

Malzemeleri öğütüp karıştırın.

– Garam Masala

Hint Mutfağı’ndan gelen bu karışım çorbalarda ve tencere yemeklerinde tercih edilir. Sıcak baharat anlamına gelen garam masalanın tarifi evden eve, yöreden yöreye değişiyor.

2 adet Tarçın çubuğu

12 adet Kakule

15 adet Karanfil

1 yemek kaşığı Kimyon tohumu

1 yemek kaşığı Kişniş tohumu

1 tatlı kaşığı Muskat

2 adet Kuru acı biber

Tüm malzemeleri kavurduktan sonra öğütün.

– Jerk Spice 

Jamaica’nın meşhur baharat karışımı özellikle tavuk ve etlerle kullanılır. Tarçından dolayı tatlı ama içindeki biber sayesinde aynı zamanda acıdır.

2 yemek kaşığı Tarçın

2 yemek kaşığı Tane karabiber

1 yemek kaşığı Kekik

2 tatlı kaşığı Yenibahar

1 ½ tatlı kaşığı Acı biber

½ tatlı kaşığı Muskat

Tüm malzemeleri kavurup öğütün.

– Pumpkin Pie Spice

Geleneksel olarak balkabaklı pie içinde kullanılan bu baharat karışımını farklı keklerde de kullanabilirsiniz. Ancak kendinizi sınırlamayın; kahve üzerine, meyve salatasına serpiştirmek için de birebir.

1 yemek kaşığı Tarçın

2 tatlı kaşığı Toz zencefil

½ tatlı kaşığı Yenibahar

½ tatlı kaşığı Toz karanfil

½ tatlı kaşığı Muskat

Tüm malzemeleri karıştırın.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.