ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Dondurma Keyfi

Bu yazıyı 3 dakika 33 saniyede okuyabilirsiniz.

Vazgeçemediğimiz bir yaramazlık dondurma. Çocukluğumuzu anımsatan, düşüncesi bile gülümseten, tatlı mı tatlı bir yaramazlık. Elbette her yiyecekte olduğu gibi, ne kadar yediğimiz, hangi dondurmayı seçtiğimiz önemli.

2017’de yayınlanan bir rapora göre dünyada kişi başı en fazla dondurma tüketen ülkeler sırasıyla Norveç, Avustralya ve İsveç’miş. İki Kuzey ülkesinin ilk üçte yer alması, dondurmanın mevsiminin olmadığını, soğuklarda da pek güzel yenebildiğini göstermiyor mu? Gerçekten de dondurma her mevsim yenebilir. Ancak yine de yazın sıcağında daha keyifli olduğu kesin.

Yazın yemek yeme tarzımız kuşkusuz değişiyor. Her zamankinden çok meyve sebze tüketiyoruz. Yemeklerimizi uzun süre pişirmek yerine az pişmiş veya çiğ yemeği tercih ediyoruz. Aslında bu, tercihten öte içgüdüsel bir davranış. Dünyanın sıcak havadan etkilenen her bölgesinde böyle. İran’da sirke, şeker, taze nane suyu ve salatalıkla yapılan sekanjebin şurubu; İspanya’da domatesli, biberli, salatalıklı soğuk çorbası gaspacho; Tayland’da acılı ekşili yeşil mango salatası… Hepsi sıcakla baş edebilmek için ortaya çıkmış yemekler.

Çin tıbbına göre sıcak havada yenilmesi gereken yeşil salata, kavun, salatalık, nane gibi yin yiyecekler yazın ağır basan yang enerjiyi dengeliyor. Ayurvedik beslenmede yazın baskın olan pitta elementinin bol su içeren yiyeceklerle dengeleneceğine inanılıyor. Batı tıbbına göre ise kışın enerji depolamak için yediğimiz yağlı yemeklerin aksine, yazın terleyerek kaybettiğimiz sıvıyı geri kazanabilmek için bol su içeren yiyecekleri tercih ediyoruz. Ortadoğu ülkelerinde harareti alsın diye çay içilmesi, yemeklere bol baharat ve acı koyulmasının sebebi de terlememize sebep olup bizi ferahlatmaları aslında. Dondurmanın ferahlatıcı özelliğine gelince, vücut sıcaklığından çok daha soğuk olduğu için ilk başta serinlik hissi veriyor. Ancak yedikten 15-20 dakika sonra ters etkiye sebep oluyor; sindirim sistemi çalıştıkça dondurmanın içindeki yağ depolanıyor, kaybedilen ısıya cevaben vücudumuz normal ısısına hızlı bir şekilde tekrar çıkıyor.

Kim keşfettiyse sağolsun, dondurma uzun süredir insanoğlunun hayatında. Buzdolabından, buzluktan çok daha önce dondurma yemeği başarmışız. Tabii o zamanlar ancak krallar, imparatorlar dondurma yiyebilmişler. Dondurmanın ilk milattan önce Çin’de yendiği biliniyor. Sonra Roma İmparatoru Neron, kölelerine dağlardan kar toplattırıp şarapla, meyveyle tatlandırırmış. İstanbul saraylarına Anadolu’dan katırlarla gelen buz, konsantre üzüm suyu ile karıştırılıp dondurmaya benzer tatlılar elde edilirmiş. Yüz yıl önce Titanik’te birinci sınıf yolculara Fransız dondurması, ikinci sınıf yolculara Amerikan dondurması servis edildiği menülerde görülebiliyor.

Dondurma dünyanın farklı kültürlerinde farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Maraş dondurması hem sunumu hem de sahlepten gelen elastik dokusuyla son derece kendine özgü. Hindistan’da gül suyu veya safranla parfümlendirilen sütlü “kulfi” dondurma görevini görürken, Japonya’da ezilmiş pirinç lapasının arasına gizlenen dondurmanın adı “mochi”. Hawaii’de “shaved ice”, yani tıraşlanmış buz, daha çok kar gibi. Fransız dondurması “crème glacée” kremalı ve ağır, İtalyan “gelato” ise süt içerdiğinden daha hafif. Amerika’da dondurma konusu ise tam bir ikilem. Bir yandan içinde kek parçaları, üzerinde soslar olan dev dondurma topları insanın gözünü döndürürken, diğer yandan yoğurtla yapılan “frozen yogurt”, şekeriz dondurma, vegan dondurma gibi sağlıklı alternatifler sunuluyor.

Hatırlıyor musunuz, bir zamanlar en heyecan verici dondurma çeşidi içinde farklı meyve parçacıkları bulunan tutti frutti idi. Bugün ise dondurmacılarda, restoranlarda çok değişik dondurma çeşitleri görebiliyoruz. Birkaç farklı malzemenin birleşiminden ortaya çıkan tatlar, tuzlu ve tatlıyı karıştıran çeşitler, taze otlarla, sebzelerle yapılan dondurmalar bile var artık.

Son on senede ev yapımı dondurma yapan, malzemelerini dikkatle seçen dondurmacıların sayısı arttı. Bu dondurmaların farkı, içerdikleri malzemelerde saklı. İçlerinde kimyasal maddelerin yerine sadece krema, süt, şeker, duruma göre yumurta ve gerçek meyve, çikolata, vanilya gibi malzemeler var. Şeker oranları nispeten düşük, lezzeti içlerindeki meyveden alıyorlar çoğunlukla. İnek sütüne alternatif sütlerle yapılan dondurmaları, vegan seçenekleri de giderek daha çok görmeye başladık. 

Her yediğimizde olduğu gibi dondurma yerken de ne içerdiğine dikkat etmemiz gerek. Süt tozu ve glikoz şurubu içermemeli. Her ne kadar külahta ya da helva arası dondurmanın keyfi başka olsa da, kalori miktarını arttırmamak için külahta değil kapta yemeli. Dondurma kolay bozulabilen bir yiyecek olduğundan soğuk zinciri kırılmış, yani çözülüp tekrar donmuş dondurmadan uzak durmalı. 

Kalorili, şekerli, kat kat, rengarenk dondurma. Sütlü olanların kalsiyum eksikliğimizi giderdiğine, meyvelilerin vitamin deposu olduğuna inanmak istesek de, aslında sadece müthiş bir keyiften ibaret olan dondurmayı yemek için fazla bahaneye gerek yok. İster inanın ister inanmayın, İngiltere’nin Independent gazetesinde çıkan bir habere göre “dondurma diyeti” diye bir diyet varmış. Kilo verdiren, bağırsak kanserini önleyen, tansiyona iyi gelen bir diyet olduğu yazıyor. Aynı makalede Harvard Tıp Fakultesi’nde yapılan araştırmaya göre, özellikle orta ve ileri yaştaki kadınların daha fazla süt ürünü tüketmelerinin sağlıklı bir kiloda kalmalarına yardımcı olduğu yazıyor. Yapılan tüm araştırmalar özellikle içerdiği kalsium sebebiyle dondurmanın nispeten yararlı bir tatlı olduğunu savunuyor. Tabii ki, ne kadar ve nasıl dondurma yediğimizle bağlantılı olarak. 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.