ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Hep Gülelim

Bu yazıyı 2 dakika 9 saniyede okuyabilirsiniz.

Gülmek sadece iyi vakit geçirmek, eğlenmek mi demek? Gülmek aynı zamanda bizi sağlıklı yapıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, moralimizi düzeltiyor, acıları dindiriyor, stresten koruyor. Sosyal bağlarımızı güçlendiriyor. Sağlıklı ve mutlu bir hayat bir kahkaha ötemizde!

Çocukluğunuzu hatırlayın. Arkadaşlarınızla şakalaşırken yükselen kahkahaları, sınıfta geçirdiğiniz gülme krizlerini, şakanın, komikliğin hayatın en önemli parçası olduğu günleri…

Bebekler doğduktan sonra birkaç hafta içinde gülümser, birkaç ay içinde de sesli gülerler. Çocukken şakalaşmak ve gülmek hayatın önemli bir parçasıdır. Araştırmalara göre çocuklar günde 300, yetişkinler ise 20 kere gülüyorlar. Yetişkin hayat çok daha ciddi. En son ne zaman katıla katıla güldünüz? Ne sıklıkta gözlerinizden yaş gelene kadar gülüyorsunuz? Ne kadar az, öyle değil mi? Yetişkin dünyada gülmek kontrollü alanda daha mümkün. Komedi filmi izlerken, sinemada, rahat bir yemek ortamında ya da mesajla gönderilen bir karikatürle. Halbuki, gülmek sadece belli sınırlar içinde değil, günlük hayatın parçası olmalı. Özellikle de sağlığımıza ne denli yararlı olduğunu düşünürsek.

Gülmenin birkaç önemli faydası var. Öncelikle gülmek, adrenalin ve kortizol, yani stres hormonlarını azaltır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Kan dolaşımını artırarak kalbi korur. Endorfin salınımına sebep olur. Bu sayede kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Aynı sebepten acı hissini azaltır. Araştırmalar, gülen hastaların acıya daha dayanıklı olduklarını gösteriyor. Üstelik ilaç gibi yan etkisi de yok.

Gülmek, hafızayı da olumlu şekilde etkiliyor. Georgia State Üniversitesi’nde 60-70 yaşlarındaki insanlarla yapılan bir araştırmada, gülmenin hem fiziksel hem de ruh sağlığı boyutunu araştırmışlar. Araştırmada komik bir film izleyenlerin sorulan sorulara daha iyi cevap verdikleri ve daha iyi hatırladıkları tespit edilmiş.

Gülmenin fiziksel bir yararı daha var; kaslarımızı çalıştırmak. Güldüğümüzde, özellikle diyafram, yüz, bacak, sırt, karın kaslarımız çalışıyor. Bir araştırmaya göre günde 10-15 dakika gülmek yaklaşık 40 kalori yakmamızı sağlıyor.

Gülmenin belki de en büyük etkisi sosyal hayatımızla ilgili. Gülmek, olaylara espriyle yaklaşmak, tartışmaya son vermeye, sorunları çözmemize yardımcı oluyor. Binlerce kahkahayı inceleyen, hayatını gülmenin sırlarına adayan nörolog Robert Provine, ‘Laughter: A Scientific Investigation’ (Gülmek: Bilimsel bir Araştırma) adlı kitabında gülmenin arkasında yatanları araştırmış. Provine’a göre, gülmenin sırrı komiklikten çok paylaşımda. Gözlemlerine göre etrafınızda başkaları varsa gülme ihtimaliniz 30 kat daha yüksek. Gülmeye sebep olan ise komik bir şaka, fıkra ya da espriden ziyade insanlar arasındaki tatlı latifeler.

Gülmek, esnemek gibi, son derece bulaşıcı. Bazı televizyon programlarında gülme efekti kullanılmasının arkasındaki sebep de bu. Gülmek için başkalarına ihtiyacımız var. Bu sebepten gülmeye sebep olan nitrous oxide (gülme gazı), tek başınayken etki etmiyor.

Peki ya işyerinde gülmenin yeri var mı? Gülmek, iş yerinde de verimliliğe sebep oluyor. ‘Leading with Humor’ (Gülerek Liderlik) adlı yazıda Alison Beard, gülmenin stresi ve sıkıntıyı azalttığını, katılım ve yaratıcılığı arttırdığını, aynı zamanda analitik düşünme ve verimliliğe katkıda bulunduğunu yazıyor. Bütün bu yararlarını düşünürsek, hayatta gülümsemeye, gülmeye, kahkahaya daha çok yer ayırmalı, öyle değil mi?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.