ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kişisel verileriniz; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") uyarınca veri sorumlusu olarak Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Arçelik A.Ş. ("Arçelik" veya "Şirket") tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenme amaçları konusunda detaylı bilgilere; https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arçelik Şirketler Grubu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz;


Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenecektir.

Açık Rızanızın Varlığı Halinde Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz; ürün ve hizmetlerin pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yürütülmesi, sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizlere önerilmesi ve tanıtılması, kabulünüz kapsamında paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi ve gönderim sağlanması için hizmet aldığımız üçüncü kişilerle paylaşılması amaçlarıyla açık rızanız kapsamında işlenebilecektir.

Kişisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaçlarla Aktarılabilir?
Toplanan kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda, bayilerimize, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları çerçevesinde aktarılabilecektir.

Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi Nedir?
Kişisel verileriniz Şirketimiz ile temas edeceğiniz; elektronik ortamda internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanalıyla, sözleşmenin ifası hukuki sebebine dayalı olarak toplanacaktır. Açık rıza vermeniz halinde ise ürün ve hizmetlerimizin beğeni ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirilerek size sunulması hukuki sebebine dayalı olarak Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenebilmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?
Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı, https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi den ulaşabileceğiniz Arçelik Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvurularınız ücretsiz olarak sonuçlandırılacaktır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

Kapat
Gıdaya Saygı — 29.09.2018

Kabuk Deyip Geçmeyin

Bu yazıyı 1 dakika 56 saniyede okuyabilirsiniz.

Çöpe atılan kabuklarda büyük lezzet ve besin değeri saklı. Deniz mahsullerinden sebzeye, cevizden peynire kabukları atmayıp değerlendirmenin yolları var.

Sebze ve meyveleri soymadan yemenin daha sağlıklı olduğunu biliyoruz. Bir dolu vitamin ve mineral kabuklarda saklı. Aynı zamanda içlerindeki lif nedeniyle kabuklarıyla pişen sebze ve meyveler daha besleyici ve doyurucu oluyor. Ancak yine de kabuklarıyla birlikte yemediğimiz durumlar var. Aynı şey deniz mahsullerinin kabukları, peynir kenarları, fındık fıstık için de geçerli. Kabukları atmamak, tam tersi keyifli bir şekilde değerlendirmek için neler yapabiliriz?

 • Karpuz, portakal, elma kabuklarından reçel yapın.
 • Havuç, kabak, kereviz, soğan, pancar ve limon gibi sebze meyvelerin kabuklarını atmayıp biriktirin. Tavuk, et, sebze suyu yaparken kullanın.
 • Limon, mandalina, portakal kabuklarını kurutup öğütün. Keklere ekleyin. Sebze kabuklarını kurutup öğütün ve tuzla karıştırıp aromalı tuz elde edin.
 • Kabak, havuç kabuklarından zeytinyağlı yapmayı deneyin.
 • Domates kabuklarını fırın tepsisine dizip fırında kurutun. Öğütüp çorbalara, yoğurt üzerine serpiştirin.
 • Sebze ve meyve kabuklarını kompost yaparken kullanın. 
 • Lahananın dış yapraklarını sauerkraut, yani fermente lahana turşusu yapmak için kullanın.
 • Soğan kabuklarından yapılan çayın rahatlatıcı etkisi olduğunu biliyor muydunuz?
 • Bazı meyve ve sebze kabukları cildiniz için de son derece yararlı. Salatalık kabuklarını göz maskesi yapabilir, avokado kabuklarının içini yüzünüze sürebilirsiniz.
 • Salatalık kabuklarını karıncaları uzaklaştırmak için de kullanabilirsiniz. Mutfak tezgahında birkaç salatalık kabuğu bırakın ya da tezgahın üzerine salatalık kabuğunun iç tarafını sürün, karınca derdiniz varsa yaklaşamadıklarını göreceksiniz.
 • Limon kabuğunu su ısıtıcısına koyun. İçindeki su ile birlikte kaynatıp bir saat beklettikten sonra durulayın. Su ısıtıcısının içinde biriken mineralleri temizlemiş olursunuz.
 • Pirinci sakladığınız kavanoza limon kabuğu ekleyin. Zamanla limon kabuğunun aroması pirince işler, ortaya nefis kokulu bir pilav çıkar.
 • Patates kabuklarını kızartıp cips yapabilirsiniz.
 • Karideslerin kabuklarını ayıkladıktan sonra bir tencereye alın. Üzerlerine havuç, soğan, birkaç diş sarımsak, defne yaprağı, kimyon tohumu, bir kaç dilim taze zencefil ve su ekleyip aromatik bir karides suyu hazırlayın. 
 • Muz kabuklarını pişirmeyi hiç denediniz mi? Dünyada en çok atılan yiyeceklerden biri olan muz kabuklarından lezzetli bir sos yapmayı deneyin.
 • Elma kabuklarından jöle yapın ya da biraz tereyağı, şeker ve tarçınla karıştırıp fırına atın ve tatlı bir atıştırmalık elde edin.
 • Elma kabuklarını değerlendirmenin bir yolu da buzlukta saklamak. İhtiyacınız olduğunda smoothie’lere kıvam, vitamin ve lezzet katmak için kullanabilirsiniz.
 • Peynirin kenarını tavuk, et ve sebze suyu yaparken içine atın. Müthiş lezzet katar.
 • Ceviz kabukları saçlar için mucizeler yaratır. 10 dakika kaynatıp saçlarınızı yıkamak için kullanabilirsiniz.
 • Narenciye kabuklarını değerlendirmenin bir başka yolu da banyo yaparken küvete atmak. Sıcak su içlerindeki yağları ortaya çıkarır ve rahatlatıcı bir banyo keyfi sağlar.
 • Kırmızı soğan kabuklarını kaynatıp doğal bir boya elde edebilirsiniz. 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.