ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Dünyadan

Uçakla Seyahatin İklim Üzerindeki Etkileri

Bu yazıyı 3 dakika 30 saniyede okuyabilirsiniz. 

Havacılık sektörü iklim değişikliğinin arkasındaki önemli etkenlerden biri. Her sene giderek artan uçuş ve yolcu sayısı sorunun daha da ciddileşeceğini gösteriyor. Uçmanın dünya üzerindeki etkileri neler? Çevreye duyarlı bir şekilde uçmak mümkün mü? 

Günümüzde uçak seyahati çoğumuz için vazgeçilmez. Özellikle iş seyahatindeysek ve zamanımız kısıtlıysa, gitmek zorunda olduğumuz yere olabildiğince çabuk varabilmek için uçağa binmeyi tercih ediyoruz. Arabayla, otobüsle ya da trenle gidebilecekken bile çoğunlukla uçakla seyahat ediyoruz.

Sıradan bir günde dünyada kaç uçak uçuyor biliyor musunuz? Yaklaşık 100 bin! 2019 senesinde gerçekleşen uçuş sayısının 39.8 milyona ulaşması bekleniyormuş. Bu, geçen seneye göre 1 milyon, on sene öncesine kıyasla yüzde 50’lik bir artış demek. 2010 senesinde 2.4 milyar uçak yolcusu varken, 2050’de bu sayının 16 milyara yükselmesi bekleniyor. 

Günümüzde iklim değişikliğinin arkasındaki önemli etkenlerden biri de seyahat etme şeklimiz. Uçakların payı büyük. Yapılan araştırmalara göre insanlardan kaynaklanan sera gazı salınımının %2’si havacılıktan geliyor. Bu oranın 2050 yılında %5’i bulacağı düşünülüyor. Uçaklar uçak yakıtı, diğer adıyla kerosen yakıyorlar. Bir Boeing 747’nin dolu deposunda 200 bin litre kerosen bulunuyor. Bu, 40 bin ufak boy arabaya eşit. Uçaklar aynı zamanda başka maddeler de bırakıyorlar atmosfere. Etkileri tam olarak bilinmiyor ama nitrojen oksit, uçakların arkasında beliren buhar izleri gibi maddelerle birlikte uçakların etkisi sanıldığından daha da fazla.

Bir yandan hava trafiği hızla artsa da, diğer yandan son yıllarda uçakla seyahat etme konusuna dikkat çekenler de giderek çoğalıyor. İsveç’te “flygskam” diye bir kavram oluştu: uçma utancı. İnsanlar uçakla seyahat edenlere resmen ters bakıyorlar. Sözlüğe giren bir başka kelime de “smygflyga”: gizli gizli uçmak. The Guardian’da yayınlanan bir yazıya göre bu akım sayesinde son yıllarda seyahat acentalarına tren yolculuğu için gelen talepler büyük bir artış göstermiş. İklim değişikliği konusunda dünya çapında ses getiren İsveçli genç aktivist Greta Thunberg de gitmek istediği yerlere trenle gidiyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği 2050 senesine kadar uçakların karbon salınımını yüzde 50 azaltmayı planlıyor. Hidrojen gazından elektrik üretebilen uçaklar henüz emekleme aşamasında olsa da biyoyakıt kullanımı giderek daha çok gündemde. Havayolu şirketleri bu konuda farklı çalışmalar içindeler. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne göre birinci sıradaki Japon havayolu All Nippon Airways, pozitif çevresel etkileri olan projeleri desteklemek amacıyla yeşil tahvil uygulayan ilk uluslararası havayolu şirketi. Aynı zamanda yosundan biyoyakıt üreten bir firmayla da işbirliğine girmiş. İkinci sıradaki Air France- KLM de hem farklı yakıt alternatifleri üzerine çalışıyor hem de uçaklardaki yükü azaltıyor. Hafif servis arabaları ve diğer ekipmanlarının yanı sıra gazeteleri (yılda 360 bin kilo tüketiliyormuş) kaldırıp tamamen dijital bir okuma uygulamasına geçmişler. Bazı havayolları da servis ettikleri yemek ve bakım kitlerinin olabildiğince sürdürülebilir malzemelerden oluşmasını sağlıyorlar. Dönüştürülebilir paketler kullanıyorlar ve plastik kullanımını azaltıyorlar.

Sürdürülebilir uçak yolculuğu diye bir şey mümkün mü? Bazıları “yeşil” uçmanın mümkün olduğunu savunurken, bazıları ise bunun bir hayal olduğunu söylüyor. Uzmanlara göre havayolu şirketlerinin yapabilecekleri daha çok şey var. Kısa vadede karbon ofsetleme, yani oluşan sera gazı salınımlarının karşılığında başka bir yerde çevreye yararlı projelere yatırım yapmak, bunlardan biri. Daha verimli uçaklar üretmek, sürdürülebilir enerji kaynakları aramak ve daha verimli rotalar belirlemek, havayollarının sürekli üzerinde çalışmaları gereken konulardan bazıları.

Peki bizler neler yapabiliriz? Çoğuna göre çare uçakla seyahat etmekten vazgeçmek. Trenle seyahatin yarattığı karbon ayak izi uçaktan kat kat daha az. Ancak diyelim ki bunu tamamen beceremedik. Bu işi daha az etkiyle nasıl yapabiliriz? Farklı kaynaklardan derlediğimiz bir kaç ipucu:

  1. Direkt uçuşları tercih edin. Transfer yaptığınızda daha uzun uçtuğunuz için daha fazla karbon ayak izine sebep olursunuz.
  2. Seçtiğiniz havayolu şirketinin bu konu ile ilgili duyarlılığının farkında olun.
  3. Genç uçak filoları olan havayollarını tercih edin. Yeni uçakların karbon ve gürültü emisyonu daha az.
  4. Uçakta perdenizi kapatın. Herkes bunu yapsa uçağın soğuması kolaylaşıyor. Böylelikle uçağı soğutmak için daha az enerji gerekiyor.
  5. Yine aynı sebepten, soğuturken enerji kaybetmemek için, uçağa az eşya alın.
  6. Ekonomi uçmak, daha az yer tuttuğundan sadece bütçe değil, çevre için de daha sağlıklı.
  7. Karbon ofsetlemeyi deneyin. Karbon ayak izi karşılığında çevre dostu projelere yatırım yapan havayolları ve siteleri araştırın. Ancak bu karmaşık bir konu; bir yandan bol bol uçup diğer yandan kendimizi rahatlatmak için kullanmamalı. 
  8. Yolcu tarafından baktığımızda boş uçakları tercih edebiliriz elbette. Ancak uçağın dolu olması boşa gitmeyen benzin ve kaynak demek.
Kaynaklar:
– The Guardian: What is carbon offsetting?
– Medium: The World’s Most Sustainable Airlines of 2018, According to the DJSI
– greenglobaltravel.com/green-travel-tips-ultimate-guide-sustainable-travel/
flygrn.com/page/sustainable-air-travel
– theconversation.com/sustainable-shopping-is-it-possible-to-fly-sustainably-88636
worldwildlife.org/initiatives/cutting-aviation-pollution
– simpleflying.com/swedish-people-not-flying/
– dw.com/en/to-fly-or-not-to-fly-the-environmental-cost-of-air-travel

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.