ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kişisel verileriniz; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") uyarınca veri sorumlusu olarak Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Arçelik A.Ş. ("Arçelik" veya "Şirket") tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenme amaçları konusunda detaylı bilgilere; https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arçelik Şirketler Grubu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz;


Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenecektir.

Açık Rızanızın Varlığı Halinde Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz; ürün ve hizmetlerin pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yürütülmesi, sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizlere önerilmesi ve tanıtılması, kabulünüz kapsamında paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi ve gönderim sağlanması için hizmet aldığımız üçüncü kişilerle paylaşılması amaçlarıyla açık rızanız kapsamında işlenebilecektir.

Kişisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaçlarla Aktarılabilir?
Toplanan kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda, bayilerimize, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları çerçevesinde aktarılabilecektir.

Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi Nedir?
Kişisel verileriniz Şirketimiz ile temas edeceğiniz; elektronik ortamda internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanalıyla, sözleşmenin ifası hukuki sebebine dayalı olarak toplanacaktır. Açık rıza vermeniz halinde ise ürün ve hizmetlerimizin beğeni ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirilerek size sunulması hukuki sebebine dayalı olarak Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenebilmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?
Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı, https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi den ulaşabileceğiniz Arçelik Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvurularınız ücretsiz olarak sonuçlandırılacaktır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

Kapat
Detay — 24.09.2019

Açıl Susam, Açıl

Susam ve susam yağı ile neler yapılır; nasıl kullanılır; faydaları nelerdir?

Susam, mutfağımızın olmazsa olmazlarından biri. Simidin alamet-i farikası; tahinin özü; poğaçanın süsü. Doyurucu, yoğun bir tadı var susamın. Minicik boyundan beklenmeyecek kadar kuvvetli. Susam, pembe renkli çiçek açan bir bitkinin kapsül içinde yetişen yenebilir tohumu. Hasadı oldukça zahmetli. Geç kalınırsa kapsüller çatlıyor ve tohumlar kendilerini dışarı atıyorlar. Ali Baba ve Kırk Haramiler’in kapıyı açmak için kullandıkları ünlü parola “Açıl susam, açıl!” lafı da susamın işte bu özelliğinden geliyor.

Susamın tarihi M.Ö. 3000 senesine kadar gitse de, efsaneler daha da eskiyi gösteriyor. Tatlı bir mit, tanrıların dünyayı yaratırken susam kullandıklarını söyler. Persler susama lezzeti ve tıbbi yararları için başvurmuşlar. Mısırlılar öğütüp un olarak kullanmışlar. Çinlilerin yemekten önce susam yağını lambalarını yakmak için kullandıkları bilinir.

Susamı genellikle sarı-kahverengi rengiyle biliriz ama tohumu çevreleyen küspesinden ayrılmamış olarak siyah da olabiliyor. Siyah susamın acımtırak bir tadı var, daha fazla kalsiyum içeriyor ve özellikle Uzakdoğu mutfağında tatlılardan ziyade yemeklerde kullanılıyor.

Ülkemizde en çok Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ekiliyor susam. Ancak yıllık 40-50 bin tonluk üretim, 450-500 bin tona ulaşan tüketim ihtiyacına cevap veremediği için Sudan, Etiyopya, Burkina Faso gibi ülkelerden yaklaşık 95 bin ton civarında susam ithal ediliyor.

Susam yağı, ülkemizde çok tercih edilen bir yağ olmasa da bir çok mutfakta, özellikle Uzakdoğu’da oldukça yaygın. Kavrulmuş susamların ezilmesiyle elde ediliyor. Tadı yoğun olduğu ve çabuk yandığı için yemek pişirirken değil daha ziyade tatlandırıcı olarak kullanılıyor. Bir de susam tuzu var. Japon mutfağında kullanılan susam tuzu gomashio, 15’e 1 oranda siyah susam ve tuz karışımından elde ediliyor.

Susamın ezmesine gelince, elbette ilk akla gelen tahin. Kavrulmuş susamların ezilmesiyle elde edilen tahini sadece humus için değil, sandviçlerde, salata soslarında, yemeklerde de düşünebiliriz. Çin’de çok sık kullanılan susam ezmesi ise fıstık ezmesi gibi yoğun kıvamda oluyor. Susam ezmesini güvendiğimiz bir üreticiden alabilir ya da evde yapabiliriz. Susamları dikkatlice kavurduktan sonra zeytinyağı ile blenderda öğütmek yeterli.

Faydaları neler?

Susam, tohumlarında ağırlığının yarısından fazla yağ içerir. Yüzde 25’i de protein. Doğal bir antioksidan kaynağı olan susam, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuda direnç verir, hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olur. Susam aynı zamanda demir yüklü. Dolayısıyla anemi gibi kan hastalıkları karşısında etkili. Ayrıca susamda bol miktarda kalsiyum var. Süt ürünlerine hassasiyeti olanlar için uzmanlar özellikle tavsiye ediyorlar. Susam, içindeki keratin sayesinde saç ve tırnak sağlığı için de birebir. Susam yağı bunlara ek olarak sindirimi düzenliyor ve bağırsak sistemini koruyor. Susam da yağı da oldukça yüksek kalorili ürünler. Ancak yoğun ve kuvvetli tatları sayesinde az miktarda yeterli oluyor.

Nasıl saklamalı?

Susamda yüksek oranda yağ olduğu için birkaç ay içinde kullanmayacaksanız buzdolabında saklamak en doğrusu. Açtıktan sonra tahini ve susam ezmesini buzdolabında saklayın. Susam yağı ise oda sıcaklığında güneş ışığından uzakta birkaç ay dayanıyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.