ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Açıl Susam, Açıl

Susam ve susam yağı ile neler yapılır; nasıl kullanılır; faydaları nelerdir?

Susam, mutfağımızın olmazsa olmazlarından biri. Simidin alamet-i farikası; tahinin özü; poğaçanın süsü. Doyurucu, yoğun bir tadı var susamın. Minicik boyundan beklenmeyecek kadar kuvvetli. Susam, pembe renkli çiçek açan bir bitkinin kapsül içinde yetişen yenebilir tohumu. Hasadı oldukça zahmetli. Geç kalınırsa kapsüller çatlıyor ve tohumlar kendilerini dışarı atıyorlar. Ali Baba ve Kırk Haramiler’in kapıyı açmak için kullandıkları ünlü parola “Açıl susam, açıl!” lafı da susamın işte bu özelliğinden geliyor.

Susamın tarihi M.Ö. 3000 senesine kadar gitse de, efsaneler daha da eskiyi gösteriyor. Tatlı bir mit, tanrıların dünyayı yaratırken susam kullandıklarını söyler. Persler susama lezzeti ve tıbbi yararları için başvurmuşlar. Mısırlılar öğütüp un olarak kullanmışlar. Çinlilerin yemekten önce susam yağını lambalarını yakmak için kullandıkları bilinir.

Susamı genellikle sarı-kahverengi rengiyle biliriz ama tohumu çevreleyen küspesinden ayrılmamış olarak siyah da olabiliyor. Siyah susamın acımtırak bir tadı var, daha fazla kalsiyum içeriyor ve özellikle Uzakdoğu mutfağında tatlılardan ziyade yemeklerde kullanılıyor.

Ülkemizde en çok Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ekiliyor susam. Ancak yıllık 40-50 bin tonluk üretim, 450-500 bin tona ulaşan tüketim ihtiyacına cevap veremediği için Sudan, Etiyopya, Burkina Faso gibi ülkelerden yaklaşık 95 bin ton civarında susam ithal ediliyor.

Susam yağı, ülkemizde çok tercih edilen bir yağ olmasa da bir çok mutfakta, özellikle Uzakdoğu’da oldukça yaygın. Kavrulmuş susamların ezilmesiyle elde ediliyor. Tadı yoğun olduğu ve çabuk yandığı için yemek pişirirken değil daha ziyade tatlandırıcı olarak kullanılıyor. Bir de susam tuzu var. Japon mutfağında kullanılan susam tuzu gomashio, 15’e 1 oranda siyah susam ve tuz karışımından elde ediliyor.

Susamın ezmesine gelince, elbette ilk akla gelen tahin. Kavrulmuş susamların ezilmesiyle elde edilen tahini sadece humus için değil, sandviçlerde, salata soslarında, yemeklerde de düşünebiliriz. Çin’de çok sık kullanılan susam ezmesi ise fıstık ezmesi gibi yoğun kıvamda oluyor. Susam ezmesini güvendiğimiz bir üreticiden alabilir ya da evde yapabiliriz. Susamları dikkatlice kavurduktan sonra zeytinyağı ile blenderda öğütmek yeterli.

Faydaları neler?

Susam, tohumlarında ağırlığının yarısından fazla yağ içerir. Yüzde 25’i de protein. Doğal bir antioksidan kaynağı olan susam, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuda direnç verir, hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olur. Susam aynı zamanda demir yüklü. Dolayısıyla anemi gibi kan hastalıkları karşısında etkili. Ayrıca susamda bol miktarda kalsiyum var. Süt ürünlerine hassasiyeti olanlar için uzmanlar özellikle tavsiye ediyorlar. Susam, içindeki keratin sayesinde saç ve tırnak sağlığı için de birebir. Susam yağı bunlara ek olarak sindirimi düzenliyor ve bağırsak sistemini koruyor. Susam da yağı da oldukça yüksek kalorili ürünler. Ancak yoğun ve kuvvetli tatları sayesinde az miktarda yeterli oluyor.

Nasıl saklamalı?

Susamda yüksek oranda yağ olduğu için birkaç ay içinde kullanmayacaksanız buzdolabında saklamak en doğrusu. Açtıktan sonra tahini ve susam ezmesini buzdolabında saklayın. Susam yağı ise oda sıcaklığında güneş ışığından uzakta birkaç ay dayanıyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.