Son yıllarda gıda israfına dikkat çeken projelerden biri İtalyan şef Massimo Bottura’nın Food for Soul projesi. 2015’ten beri yüzlerce şef ve gönüllünün dahil olduğu projenin Refettorio adını verdiği lokanta ayağı, Milano ve Rio’dan sonra bu yaz Londra’da da açıldı. Sırada Amerika, sonra da Almanya var. Proje, sadece gıda atığı üzerinde durmuyor, aynı zamanda evsizleri doyurmak ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak için tasarlanmış bir lokanta içeriyor.

Geçtiğimiz haftalarda Milano’daki ilk Refettorio’nun kitabı “Bread is Gold” çıktı. 2015’teki Expo Milan’ın konusu “Gezegeni Beslemek ve Yaşam için Enerji” idi. Expo sırasında açılan Refettorio Ambrosiano, halen evsizlere servis veriyor ama iki sene önce Expo boyunca her hafta farklı bir şefe ev sahipliği yapmıştı. Konuk şefler arasında Alain Ducasse, Alex Atala, Rene Redzepi, Mauro Colagreco gibi efsane isimler de vardı. Her biri, o gün Expo’daki standlardan kalan malzemelerle yepyeni yemekler tasarladılar.

Phaidon yayınlarından çıkan Bread is Gold, bu ziyaretlerden çıkan hikayelerin ve tariflerin olduğu şahane bir kitap. Üstelik birçoğu sadece ilham vermekle kalmıyor, evde de son derece kolay uygulanabilirler. Bayatlamış patlamış mısırını makarna sosunda kullanmak, muz kabuklarından aromatik bir sos yapmak gibi müthiş fikirler de var içinde.

Refettorio’ya giden şefler arasında Mutfak Sanatları Akademisi de vardı. MSA’nın eğitmen ve öğrenci şeflerinin orada pişirdikleri şakşuka, ayran aşı, demir tatlısı gibi yemeklerin tariflerini de kitapta bulabilirsiniz.

Massimo, kitabın başındaki yazısında “ Yaratın, deneyin ve acele edin. Bu kitabı, kilerinizde ve buzdolabınızda olan yiyecekleri değerlendirmek için bir başlangıç noktası olarak kullanın” demiş. Kitaptaki tariflerin her birinin altında not almak için boş satırlar var. Hem kitap olarak kullanmak, hem de yeni tarif ve fikirleri biriktirmek için birebir.