ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Dünyadan

Atıksız Marketler

Bu yazıyı 2 dakika 29 saniyede okuyabilirsiniz.

İsraf karşıtı, plastik kullanımını sınırlayan yeni nesil duyarlı marketler

Raflar dolusu yiyecek, içecek, temizlik malzemesi. Çeşit çok, miktar çok ve ne yazık ki israf çok. Marketlerde aldığımız her ürünün bir pakette satıldığını, karton kutuda satılan ürünün bile içinde plastik bir torba olduğunu, sonunda da hepsini plastik bir torbaya doldurup eve götürdüğümüzü düşünün. Üretilen gıdanın üçte birinin çöpe gittiğini hatırlayın. Biliyoruz ki, bunun bir kısmı rengini, şeklini beğenmediğimizden almadığımız meyveler, sebzelerden oluşuyor. Bir kısmı ise fazlasıyla alıp bitiremediklerimizden. Marketlerde israf  ürkütücü boyutlarda; bu ne dünya ne de ekonomi için sağlıklı. Rakamlar ürkütücü ama neyse ki dur diyenlerin sayısı da giderek çoğalıyor.

Sıfır Plastik

Son yıllarda Avustralya’dan Kosta Rica’ya dünyanın bir çok ülkesinde marketlerde plastik tüketimini sınırlayan girişimler var. Bunlardan biri torbanın ücret karşılığında satılması ve işe yaramış gibi görünüyor. İngiltere’yi örnek alalım: 2015 senesinde plastik torba 5 Pound’a satılmaya başlanmış ve bu sayede plastik torba alımında yüzde 86’lık bir azalma görülüyor. İngiltere’nin en büyük marketlerinde 2014 senesinde toplamda 7.6 milyar plastik torba kullanılırken, geçen seneki rakam 1.33 milyar. Senede kişi başına ortalama plastik torba sayısı da ücretli olmadan önce 140 iken, 2017-2018 senesinde 19’a düşmüş.

Bazı marketlerde ise plastiksiz reyonlar açılmaya başlandı. Plastik tüketimine dikkat edenler bu reyonlardan alışveriş yapabiliyor. Sadece torba meselesi değil, burada plastik içeren hiçbir ürün satılmıyor.   

Ambalajsız Market

Bir yandan da ufak ufak başka türlü bir market akımı var dünyada. Farklı ülkelerde israf karşıtı, paketlenmiş gıdaya alternatif sunan marketler türemeye başladı. Bu marketlerde ürünler çuvallarda ya da büyük kutularda satılıyor. Önceden paketlendiği için ihtiyacınızdan fazlasını almanızı engelliyor, ne kadar istiyorsanız o kadar alıyorsunuz.

Aslında birçok kültürde olan bir şey; sonuçta geleneksel toplumlarda hala bu şekilde alım yapılabiliyor. Pazardan, kuruyemişçiden, turşucudan, kasaptan hala ihtiyacımız kadarını alabiliyoruz. Ancak büyük şehirlerde ve standart marketlerde bu imkan kısıtlı. Yiyecek için alternatif olsa da örneğin temizlik ürünlerinde başka bir seçeneğimiz yok. Bu sebepten yiyecekten temizlik ürününe kadar her şeyi “bulk” yani önceden paketlenmemiş şekilde satan bu yeni nesil marketler dikkat çekiyor. Zero Waste Home sitesinin ve kitabının yaratıcısı Bea Johnson ve Trash is for Tossers’ın kurucusu Lauren Singer gibi israf karşıtı blogger ve yazarlar bu tip marketlerden alışveriş yapıyorlar. Sıfır israf için deterjandan baklagile, sebzeden süte her şeyi bu marketlerden satın alıyorlar.

Nasıl işliyor?

Bu marketlerde büyük çuvalların, kutuların içinde satılan ürünleri ister kendi evinizden getirdiğiniz çanta, kavanoz, şişelere dolduruyorsunuz, ister markette bulabileceğiniz ambalajlara koyabiliyorsunuz. İsteyen kavanozunu, kutusunu temizleyip markete geri getiriyor ve başkalarının kullanması için bırakabiliyor.

Bir bölümde makarna, pirinç, kuru bakliyatlar, un, şeker, kuruyemiş, kahve, çay, baharatlar var mesela. Bir başka odada ise yağlar, sirkeler, şarap, bal gibi sıvılar. Hepsi fıçılarda, büyük cam şişelerde, kavanozlarda satılıyor. Bir tarafta sebzeler, meyveler; diğer tarafta temizlik malzemeleri, sabunlar, şampuanlar, deterjanlar. Hiçbirinde paket yok. Bu sayede de daha hesaplı.

Bu marketlerde tekrar kullanmak, azaltmak ve geri dönüşüm ilkeleri ön planda.

Ayrıca görsellik de önemli. Prensibinde az ve öz tüketmek olduğu için genellikle tasarımları da sade ama şık oluyor.

Bir başka özellikleri de hissedarlarının genellikle müşterileri olması. Zaten en baştan crowdfunding, kitlesel fonlama, ile kuruluyorlar. Giderek büyüyen bir topluluk oluşuyor etraflarında.

Merak edenler için birkaç örnek: Berlin’in Kreuzberg bölgesindeki Original Unverpackt, Londra’da  “Unpackaged”, Teksas’ta “in.gredients”, Singapur’da UnPackt. 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.