ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Geri Dönüşüm

Hayatın Tüm Alanlarında Atıksız Yaşamak

Bu yazıyı 2 dakika 47 saniyede okuyabilirsiniz.

Atıksız yaşamak sadece mutfakta değil, hayatınızın tüm alanlarında yaşam pratiklerinizi değiştirmek demek. Banyodan çalışma odasına, çocukların oyuncaklarından, dışarıda yediğiniz yemeklere kadar…

Mutfakta atıksız yaşamak için nereden başlayabileceğini yazmıştık. Gelelim evin diğer alanlarına…

Banyo ve Kozmetik

Banyo ve kozmetik, bilerek veya bilmeyerek çok fazla plastik ürettiğimiz ve tükettiğimiz alanlar. Şampuanlar, duş jelleri, antibakteriyel sabunlar, temizlik malzemeleri… Bir yıl içinde aldığımız yüzlerce deterjan, fark etmeden bizi plastiğe mahkum ediyor.

Elbette bunlara da çözümler var. Her birini uygulamak kolay değil ama küçücük bir adımınız bile pek çok şeyi değiştirebiliyor. Yurt dışında şampuanlar, losyonlar ve buna benzer pek çok şey yine açık halde satılıyor. Burada da araştırıp bulabilirsiniz. Sadece el sabunu için plastik ambalajlar yerine kalıp sabunları tercih etmek bile küçücük de olsa bir adım.

Kozmetik için doğal ve ambalajsız yöntemleri seçebilirsiniz. Bea Johnson, kitabında, makyaj malzemeleri yerine yaktığı bademleri havanda dövdükten sonra içine eklediği bir damla zeytinyağıyla göz kalemi ve far ve hatta rimel elde ettiğini anlatıyor. Tariflerini de veriyor. Kaş boyası olarak kakaoyu, allık ve ruj olarak da pancar gibi renkli sebzeleri kullanıyor. Eski çağlarda kozmetikle ilgili bir yazıyı Ruhun Doysun’da da bulabilir, ilham alabilirsiniz. 

Kısacası sentetik içerikli, plastik ambalajlı ürünleri reddetmek, aynısından bir tane daha olan ürünleri azaltmak, yeniden kullanılabilir malzemeleri araştırmak ve kendi kozmetiğini yapmak birkaç adımdan biri.

Moda

Hepimizin gardrobunda bir sürü beyaz tişört, bir sürü siyah gömlek, bir sürü jean, bir sürü spor ayakkabı var. Bazıları hediye, bazıları ‘ihtiyacımız olduğu için’ alınmış, birbirinin tıpkısı giysiler. En sevdiğinizi seçin, gerisinden vazgeçin. Evet gardrobunuzdaki parçalardan ayrılmak kolay değil biliyoruz ama denemeye değer.

Adım adım atıksız gardrop için:

Ödünç almayı deneyin.

Aksesuarlarla zenginleştirin.

Boyayın. Yapıştırın, değiştirin, bir tişörtünüze zımbalar ekleyin, yaratıcılığınızı kullanın.  Terziye götürün, farklılaştırsın.

Ödünç verin. Bağışlayın. Geri dönüşüm için belediyelere verin.

Trendlere direnin.

Minimal bir gardrobunuz olsun.

İkinci el kıyafete bir şans verin. Kullanmayacaklarınızı bağışlayın.

Ve hatta komposta ekleyin.

Ev temizliği

Atıksız felsefesini ev temizliğine de yansıtmak mümkün. Öncelikle, tek kullanımlık antibakteriyel ürünlerden vazgeçin. Karbonat ve sirkeye yer açın. Tekrar kullanılabilen bezler kullanın. 

Su ve sirke birleşimi iyi bir temizlik malzemesi. Yapışkanları söker, banyoyu temizler, mutfağınızda kullanabilirsiniz, duvardaki nikotin izlerinden kurtarır, pasları çıkarır.

Kitaptan iki örnek:

Bulaşık deterjanı için 4 bardak çamaşır sodası, 1 bardak sitrik asit, 1 bardak deniz tuzunu karıştırın. En iyi sonuç için, durulama sırasında makinaya sirke ekleyin.

Çamaşır deterjanı için ise yarım bardak çamaşır sodası, yarım bardak sabun rendesi, çeyrek bardak ılık su kullanın; yumuşatıcı bölmesine sirke ekleyin.

Çocuklar

Çocukların doğayla bağlantısını yeniden kurmak, pazar alışverişine götürüp yediklerinin nereden geldiğini öğretmek, yapılabilecekler arasında. Bu konuda ruhunu doyuran çocuklar yazımızı tavsiye ederiz.

Çocukların ambalajlı gıda tüketmemeleri için evdeki yemeklerden kalanları lokmalar halinde bölebilir, farklı sandviçler hazırlayabilirsiniz. Beslenme çantası konusunda kararsızsanız, onun için de beş günlük bir plan çıkarabilirsiniz. Örneğin pazartesileri sandviç, makarna, kuskus. Salıları sebze yemekleri, meyveler, çarşamba protein, perşembe peynir, yoğurt…

Eski zamanlarda kıyafetler de bebek arabaları da, oyuncaklar da paylaşılırdı. Bu geleneği geri getirebilirsiniz. Çocuklar için kullandığınız oyuncakları, komşularınız, arkadaşlarınızla paylaşarak hem tasarruf edebilir, hem de plastik tüketimini azaltabilirsiniz.

Daha küçük bir çocuğunuz varsa oyun hamurunu evde de yapabilirsiniz. İki bardak un, iki bardak su, 1 kaşık yağ, 1 çay kaşığı krem tartar (ya da elma sirkesi), 1 bardak tuzu yoğurduktan sonra oyun hamurunuz hazır… Renk için de pancardan pembe, ıspanaktan yeşil, kakaodan kahverengi, yanık bademden siyah elde edebilirsiniz.

Dışarıda yemek yerken, eve sipariş verirken de yapacağımız tercihler mühim. Kalanları paket yapmalarını isteyebilirsiniz. Elbette henüz sipariş aşamasında yiyebileceğiniz kadarını istemek de bir seçim. Yanınızda kapaklı metalden eski sefertasları gibi kaplar taşıyabilirsiniz. Eve sipariş verirken pipet, plastik kaşık, çatal ve bıçak istememek gibi seçenekleriniz de var.

Sözün kısası, daha az atıkla yaşamaya karar verdikten sonra, ne kadar çok alışkanlığınızı değiştirebileceğinizi, siz de göreceksiniz…

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.