ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kişisel verileriniz; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") uyarınca veri sorumlusu olarak Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Arçelik A.Ş. ("Arçelik" veya "Şirket") tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenme amaçları konusunda detaylı bilgilere; https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arçelik Şirketler Grubu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz;


Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenecektir.

Açık Rızanızın Varlığı Halinde Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz; ürün ve hizmetlerin pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yürütülmesi, sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizlere önerilmesi ve tanıtılması, kabulünüz kapsamında paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi ve gönderim sağlanması için hizmet aldığımız üçüncü kişilerle paylaşılması amaçlarıyla açık rızanız kapsamında işlenebilecektir.

Kişisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaçlarla Aktarılabilir?
Toplanan kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda, bayilerimize, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları çerçevesinde aktarılabilecektir.

Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi Nedir?
Kişisel verileriniz Şirketimiz ile temas edeceğiniz; elektronik ortamda internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanalıyla, sözleşmenin ifası hukuki sebebine dayalı olarak toplanacaktır. Açık rıza vermeniz halinde ise ürün ve hizmetlerimizin beğeni ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirilerek size sunulması hukuki sebebine dayalı olarak Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenebilmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?
Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı, https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi den ulaşabileceğiniz Arçelik Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvurularınız ücretsiz olarak sonuçlandırılacaktır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

Kapat
Geri Dönüşüm — 11.09.2018

Hayatın Tüm Alanlarında Atıksız Yaşamak

Bu yazıyı 2 dakika 47 saniyede okuyabilirsiniz.

Atıksız yaşamak sadece mutfakta değil, hayatınızın tüm alanlarında yaşam pratiklerinizi değiştirmek demek. Banyodan çalışma odasına, çocukların oyuncaklarından, dışarıda yediğiniz yemeklere kadar…

Mutfakta atıksız yaşamak için nereden başlayabileceğini yazmıştık. Gelelim evin diğer alanlarına…

Banyo ve Kozmetik

Banyo ve kozmetik, bilerek veya bilmeyerek çok fazla plastik ürettiğimiz ve tükettiğimiz alanlar. Şampuanlar, duş jelleri, antibakteriyel sabunlar, temizlik malzemeleri… Bir yıl içinde aldığımız yüzlerce deterjan, fark etmeden bizi plastiğe mahkum ediyor.

Elbette bunlara da çözümler var. Her birini uygulamak kolay değil ama küçücük bir adımınız bile pek çok şeyi değiştirebiliyor. Yurt dışında şampuanlar, losyonlar ve buna benzer pek çok şey yine açık halde satılıyor. Burada da araştırıp bulabilirsiniz. Sadece el sabunu için plastik ambalajlar yerine kalıp sabunları tercih etmek bile küçücük de olsa bir adım.

Kozmetik için doğal ve ambalajsız yöntemleri seçebilirsiniz. Bea Johnson, kitabında, makyaj malzemeleri yerine yaktığı bademleri havanda dövdükten sonra içine eklediği bir damla zeytinyağıyla göz kalemi ve far ve hatta rimel elde ettiğini anlatıyor. Tariflerini de veriyor. Kaş boyası olarak kakaoyu, allık ve ruj olarak da pancar gibi renkli sebzeleri kullanıyor. Eski çağlarda kozmetikle ilgili bir yazıyı Ruhun Doysun’da da bulabilir, ilham alabilirsiniz. 

Kısacası sentetik içerikli, plastik ambalajlı ürünleri reddetmek, aynısından bir tane daha olan ürünleri azaltmak, yeniden kullanılabilir malzemeleri araştırmak ve kendi kozmetiğini yapmak birkaç adımdan biri.

Moda

Hepimizin gardrobunda bir sürü beyaz tişört, bir sürü siyah gömlek, bir sürü jean, bir sürü spor ayakkabı var. Bazıları hediye, bazıları ‘ihtiyacımız olduğu için’ alınmış, birbirinin tıpkısı giysiler. En sevdiğinizi seçin, gerisinden vazgeçin. Evet gardrobunuzdaki parçalardan ayrılmak kolay değil biliyoruz ama denemeye değer.

Adım adım atıksız gardrop için:

Ödünç almayı deneyin.

Aksesuarlarla zenginleştirin.

Boyayın. Yapıştırın, değiştirin, bir tişörtünüze zımbalar ekleyin, yaratıcılığınızı kullanın.  Terziye götürün, farklılaştırsın.

Ödünç verin. Bağışlayın. Geri dönüşüm için belediyelere verin.

Trendlere direnin.

Minimal bir gardrobunuz olsun.

İkinci el kıyafete bir şans verin. Kullanmayacaklarınızı bağışlayın.

Ve hatta komposta ekleyin.

Ev temizliği

Atıksız felsefesini ev temizliğine de yansıtmak mümkün. Öncelikle, tek kullanımlık antibakteriyel ürünlerden vazgeçin. Karbonat ve sirkeye yer açın. Tekrar kullanılabilen bezler kullanın. 

Su ve sirke birleşimi iyi bir temizlik malzemesi. Yapışkanları söker, banyoyu temizler, mutfağınızda kullanabilirsiniz, duvardaki nikotin izlerinden kurtarır, pasları çıkarır.

Kitaptan iki örnek:

Bulaşık deterjanı için 4 bardak çamaşır sodası, 1 bardak sitrik asit, 1 bardak deniz tuzunu karıştırın. En iyi sonuç için, durulama sırasında makinaya sirke ekleyin.

Çamaşır deterjanı için ise yarım bardak çamaşır sodası, yarım bardak sabun rendesi, çeyrek bardak ılık su kullanın; yumuşatıcı bölmesine sirke ekleyin.

Çocuklar

Çocukların doğayla bağlantısını yeniden kurmak, pazar alışverişine götürüp yediklerinin nereden geldiğini öğretmek, yapılabilecekler arasında. Bu konuda ruhunu doyuran çocuklar yazımızı tavsiye ederiz.

Çocukların ambalajlı gıda tüketmemeleri için evdeki yemeklerden kalanları lokmalar halinde bölebilir, farklı sandviçler hazırlayabilirsiniz. Beslenme çantası konusunda kararsızsanız, onun için de beş günlük bir plan çıkarabilirsiniz. Örneğin pazartesileri sandviç, makarna, kuskus. Salıları sebze yemekleri, meyveler, çarşamba protein, perşembe peynir, yoğurt…

Eski zamanlarda kıyafetler de bebek arabaları da, oyuncaklar da paylaşılırdı. Bu geleneği geri getirebilirsiniz. Çocuklar için kullandığınız oyuncakları, komşularınız, arkadaşlarınızla paylaşarak hem tasarruf edebilir, hem de plastik tüketimini azaltabilirsiniz.

Daha küçük bir çocuğunuz varsa oyun hamurunu evde de yapabilirsiniz. İki bardak un, iki bardak su, 1 kaşık yağ, 1 çay kaşığı krem tartar (ya da elma sirkesi), 1 bardak tuzu yoğurduktan sonra oyun hamurunuz hazır… Renk için de pancardan pembe, ıspanaktan yeşil, kakaodan kahverengi, yanık bademden siyah elde edebilirsiniz.

Dışarıda yemek yerken, eve sipariş verirken de yapacağımız tercihler mühim. Kalanları paket yapmalarını isteyebilirsiniz. Elbette henüz sipariş aşamasında yiyebileceğiniz kadarını istemek de bir seçim. Yanınızda kapaklı metalden eski sefertasları gibi kaplar taşıyabilirsiniz. Eve sipariş verirken pipet, plastik kaşık, çatal ve bıçak istememek gibi seçenekleriniz de var.

Sözün kısası, daha az atıkla yaşamaya karar verdikten sonra, ne kadar çok alışkanlığınızı değiştirebileceğinizi, siz de göreceksiniz…

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.