ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Moda Sürdürülebilir mi?

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Aile yadigârı bir çift vintage küpe, yılların eskitmediği şık bir kemer; retro desenlere sahip bir wrap elbise veya söküklerine aldırmaksızın, tutkuyla bağlandığınız o hacimli boyfriend hırka… Eski kıyafetleri vazgeçilmez yapan, dikişlerine sinen nostalji kokusu değil midir? Maneviyatın yanı sıra, işçilik ve malzeme kalitesidir bir parçayı evladiyelik kılan. Son zamanlarda sırf “trend” diye satın aldığınız kaç parça sizden sonrakilere kalacak dersiniz?

 

Günümüz moda sektörü her ne kadar “fast fashion” adı verilen ucuz moda girdabına kapılmamızı istese de artık direnç göstermeli, kıyafetlerimizin hangi koşullarda ve hangi malzemelerle üretildiğini öğrenmeliyiz. Zira petrolden sonra çevre kirliliğine en fazla yol açan sektör moda sektörü ve içinde bulunduğumuz bu vahim durumdan kurtulmanın yolu, ‘Sürdürülebilir Moda’dan geçiyor.

Moda uğruna doğal kaynaklar (su, enerji, toprak, hayvanlar, bitkiler, biyoçeşitlilik ve ekosistemler) tüketiliyor. Kumaşları boyamak, pamuğu üretmek ve yününden faydalandığımız koyunları beslemek için su kullanılıyor. Ürünlerin taşınması hava kirliliğine yol açıyor. Çöp sahalarının atıkla dolması çevre kirliliğini artırıyor. Çocuk işçiliği ve kaçak işçi çalıştırma gibi konular da cabası! Gündelik hayatımızın önemli bir parçası olan (ve dolayısıyla fazlasıyla tükettiğimiz) kıyafetlerin, ayakkabıların ve aksesuarların çevresel ve sosyoekonomik yönden en sürdürülebilir şekilde üretilmeleri, pazarlanmaları ve kullanılmaları belki de gelecek nesillere nasıl bir evren bıraktığımızı belirleyecek.       

Olumlu gelişmeler

  • Boyama işlemini tamamen ortadan kaldıran renkli pamuk yetiştiriciliği başladı. Mantardan imitasyon deri, maya proteininden ipek üretiliyor.
  • Üretim için güneş ve rüzgâr enerjisi gibi, “yenilenebilir” enerji kaynakları devreye sokulmaya başlandı. 
  • Bazı bilinçli markaların kurduğu DIY-kendin yap dikiş atölyeleri revaçta. Burada müşteriler kıyafetlerini nasıl onarabileceklerini öğreniyor.
  • Sosyal medyada #visiblemending hareketi popüler hale geldi. Eldeki kıyafetleri değerlendirmek, tamir ederek kullanmaya devam etmek çok eğlenceli! Amaç tüketimi frenlemek, kıyafetlerin ömrünü uzatmak…

Neler yapabiliriz?

  • Doğal malzemelerle, etik üretim yapan yerel markalara yönelebiliriz. Ekolojik moda eskisi gibi sıkıcı kıyafetler giymek anlamına gelmiyor. Trendleri kovalayan, yenilikçi ama vicdan sahibi markalar bulmak artık mümkün. 
  • Sertifikalı tekstil ürünlerinden seçebiliriz. Polyester ve naylon gibi, doğada çözülümü güç olan ve zararlı kimyasallarla üretilmiş kıyafetlerden uzak durabiliriz.
  • Organik koton (kenevir, keten, ipek, yün ve okaliptüs ağaçlarından elde edilen “tencel” elyafı lyocell), bambu keteni gibi sağlıklı kumaşlar tercih edebiliriz.
  • İkinci ele yönelebilir, daha az alışveriş yapabilir, en azından satın alma anında kendimize “acaba kaç kere giyeceğim?” diye sorabiliriz.
  • Deri çantaları bir kenara bırakıp bez çantalara yönelebiliriz. Özellikle Avrupa’da bez çantalar çok moda ve plastik poşetlerin yerini almış durumda. İlla deri diyorsanız vintage dükkânlardan satın almaya ne dersiniz? Böylece eski bir parçaya ömür katmış olursunuz.
  • Ağaç yaş iken eğilir, dolayısıyla sürdürülebilir moda konusunun okul müfredatlarına girmesini sağlayabiliriz. Çocuklarımızın geleceği için doğal kaynaklarımızın kaderini belirleyecek böylesi önemli bir konu genç yaşlarda öğretilmeli.

 


Carina Göknar

Güzellik editörü, freelance yazar.

Editörlük kariyerine 2008 yılında, Madame Figaro’da başlayan Carina Göknar, yazıları ve çevirileriyle InStyle, Vogue, Marie Claire ve L’Officiel gibi çeşitli moda dergilerine katkıda bulundu. Condé Nast Traveller’ın güzellik editörlüğünü yaptı ve bugün halen GQ Türkiye’nin wellness editörlüğünü sürdürüyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.