ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Uzman

Kozmetiğin Vicdanlısı

Bu yazıyı 1 dakika 40 saniyede okuyabilirsiniz.

Şimdi kozmetiğin “vicdanlısı” makbul. Yani cildimizi sevdiği kadar, çevreyi de seveni; havayı mis gibi berrak, toprağı bereketli tutanı. Tahribata yol açmayanı, sürdürülebilir olanı. Ne var ki yüksek yaşam kalitesine sahip olmak için ihtiyaç duyduğumuz her şey, direkt ve dolaylı olarak doğal çevremizle bağlantılı.

 

Sürdürülebilirlik, insanların ve doğanın harmoni içinde var olabilmesini sağlıyor. Gelecek nesiller için de ihtiyaç duyduğumuz doğal kaynakların zenginliğini, sürdürülebilirliğini sağlamaktan geçiyor. Doğal olanı tüketmenin yanı sıra; bir ürünün, sıfırdan üretime kadar geçirdiği her aşama hakkında bilgi sahibi olmalı ve çevre üzerinde en az etki bırakanı tercih etmeliyiz. “Moda Sürdürülebilir mi?” adlı önceki yazımızda da paylaştığımız üzere, sürdürülebilirlik adına mikro ve makro anlamda hepimizin üzerine düşen bazı görevler var.

Kozmetik üreticileri, sesimizi duyun!

  • Kaynak bulma aşamasından üretim, ambalajlama ve satışa kadar tüm etapları en verimli, etkili ve az israfla tamamlamaya gayret edin. 
  • Fabrikalarınızda güneş enerjisiyle çalışan güç panelleri kullanmaya başlayın.
  • Ürün içeriklerini mümkün olduğu kadar kendi çiftliklerinizde yetiştirin.   
  • Fabrikada kullanılan suları geri dönüştürerek, tarlaları sulamak için değerlendirin.    

Tüketici olarak ne satın aldığımız da büyük önem taşıyor çünkü firmalar, strateji geliştirirken biz tüketicilerin satış davranışlarını temel alıyor. 

Tüketici olarak neler yapmalıyız?

  • Ürün etiketlerini okumayı öğrenmeliyiz. İçeriklerin çevre üzerindeki etkilerini daha iyi kavrarsak, etik markalara yönelmek daha kolay olacaktır. Etikette görmek istediğimiz, “masum” içerikler. Örnek verecek olursak; şampuan, sabun, bakım kremi gibi ürünlerde rastladığımız palmiye yağı ormanların tahribatına yol açıyor. Bunun doğal sonucu olarak da birçok hayvan türü yok oluyor. Yani masum bir içerik olduğu söylenemez.
  • Organik içeriklerle formüle edilmiş ve hayvanlar üzerinde denenmemiş, vegan ürünler kullanmalıyız.
  • Bazı markalar, bitmiş ürünlerin ambalajlarını geri dönüşüm için kabul ediyor. Kimiyse allık, pudra, krem fondöten gibi ürünlerin ambalajsız yedeklerini satıyor. Tekrar doldurulabilir ürünlerden satın alarak tasarruf etmiş de olursunuz.
  • Kullanmadığımız; tarihi geçmiş veya bozulmuş kozmetik ürünlerini elden çıkarırken ihtiyatlı davranın. Yağ bazlı bir ürünü lavaboya akıtmak acaba ne kadar doğru?
  • Su katılarak kullanılır hale getirilen, toz formatındaki aktif kozmetik ürünlerini tercih edebiliriz. Likit olmayan ürünlerin raf ömrü daha uzun oluyor. Ayrıca nakliye ücreti de daha düşük oluyor.
  • Şık bulduğunuz ürün ambalajlarının içlerine çiçek veya kaktüs dikin. Çöpe atmak istemediğiniz dekoratif ambalaj ve kutularla başka neler yapabileceğinizi hayal edin.

   

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.