ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Zanaat Devrimi

Bu yazıyı 2 dakika 2 saniyede okuyabilirsiniz.

İster el yapımı deyin, ister artizan… Bazılarına göre zanaate olan ilgi bir akımın ötesinde; söz konusu olan bir devrim…

El yapımı sabun, seramik, cam, bira, ekmek, çikolata… Her geçen gün, seri üretim olarak bildiğimiz bu ürünlerin el yapımı hallerine daha sık rastlıyoruz. En güzel örnek, 54 milyon kayıtlı üyesiyle birlikte Etsy sitesinin popülerliği. Artizanal gıda ürünleri gıda ekonomisinin en hızlı büyüyen alanlarından biri. Amerika’da bugün tüketilen her biradan biri “craft” yani butik üretim. Nitelikli kahve dükkanı satışları son 15 senede üç katına çıkmış durumda. Sadece yemek dünyasında da değil; zanaat, mimariden müziğe her alanda yükselişte. İşin içine yaratıcılık giren her alanda artık kendinden bahsettiriyor.

Bu elbette bir zamanlar böyleydi. Derken endüstriyelleşme ile birlikte seri üretim, makinaların “el değmeden” ürettiği ve birbirinin aynısı olan ürünler itibar görmeye başladı. Lüks, arkasındaki el emeğinden çok, etiketiyle ölçülür oldu.

Son yıllarda eskiye bir dönüş söz konusu. Bazılarına göre bunun arkasındaki sebep değişen “lüks” anlayışı. Artık lüks tanımının içinde gerçeklik, samimiyet ve anlam var. Elle yapılan, benzersiz olan, yapanın el izini taşıyan ürünler daha kıymetli artık. En iyi restoranlarda da bunu görüyoruz; sadece yemeklerde kullanılan malzemeler değil, özel üretim bıçaklar, birbirine benzemeyen tabaklar kullanılıyor. Hatta bu ürünler üretenin imzasını taşıyor.

İnsanlar artık sadece aldıkları ürünü değil onu üreten kişinin duruşunu, hikayesini, üretim sürecini de önemsiyorlar. El yapımı ürünle birlikte zanaatkarlığa olan ilgi de artıyor. Profesyonel olarak üretenlerin dışında amatör kurslara katılanlar da bir şekilde bu devrimin parçası oluyorlar. Günlük işinin dışında yan iş olarak el yapımı bıçak üretenlerden tutun, evinde ekmek yapıp satanlara kadar giderek büyüyen bir sektör söz konusu.

Zanaatkarlar için sonuç kadar süreç de önemli; ürün kadar onu üretirken yaşananlar. Yeni nesil zanaatkarlar üretmenin aynı zamanda bir öğrenme süreci olduğunu düşünüyorlar. Her seferinde alınan riskler, yaşanan hatalar, bu sürecin bir parçası. Örneğin seramik yapan biri, bu süreçte sabırlı olmayı öğrendiğini söylüyor. Ya da ev yapımı doğal turşu kuran bir başkası her seferinde değişebilen sonuç karşısında kontrolü bırakmayı öğreniyor. Zanaatkarlar yaptıkları işe ellerini ve ruhlarını katıyorlar.

Elle yapılan bir tabağa bakıp kenarlarında yamukluk bulabilirsiniz. Butik üretim bir paket çikolata daha önce yediklerinize benzemeyebilir. El yapımı bir ürünün fiyat etiketi de genelde şaşırtıcı derecede yüksek olabiliyor. Ancak hammadde dışında, arkasındaki emek, sabır ve itinayı düşünürsek, bu gayet normal değil mi? Ayrıca benzersiz olması, o yamuğun sadece o tabağa, o lezzetin sadece o çikolataya özgü olması ne kadar kıymetli, ne kadar özel.

Leonard Cohen bir şarkısında, “Bir çatlak var her şeyde. Işık böyle sızıyor içeriye” der. Belki de el yapımı ürünlerin verdiği en büyük keyiflerden biri bu: çatlaklar arasındaki ışığı görebilmek.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.