ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Gıdaya Saygı

Bahar Alerjisini Doğal Yöntemlerle Alt Ediyoruz

Bu yazıyı 2 dakika 22 saniyede okuyabilirsiniz.

Bazılarımız için ilkbaharda dışarı çıkmak demek bahar alerjisiyle boğuşmak demek. Doğanın uyanışını yerinde izlemek isteyenler için doğal yollardan alerjiyle baş etmenin yollarını yazdık.

Dallarda çiçekler açmış, her yer yemyeşil, etraf mis gibi bahar kokuyor. Derken bir hapşırma kriziyle darmadağın oluyorsunuz. Burnunuz kaşınıyor, gözleriniz yaşarıyor, yüzünüz buruş buruş oluyor. Bahar alerjisi! Nasıl bir dert olduğunu yaşayan bilir; derhal yeşillikten uzaklaşıp kendinizi içeri atmak istersiniz. Artık tek çareniz doğanın uyanışını çimenlerin üzerinden değil, pencere arkasından izlemektir.

 

Bahar alerjisi yaşayanlara bir iyi, bir de kötü haberimiz var. İyi haber; yalnız değilsiniz. Bahar alerjisi dünya çapında insanların yüzde 30’unu etkiliyor. Yani halinizden anlayan birilerini bulmak zor değil. Kötü haber ise hava kirliliği ve iklim değişikliği sayesinde alerji mevsimi uzuyor ve giderek şiddetleniyor. Araştırmalara göre polen sayısı her sene artıyor ve 2040’a kadar ikiye katlanacağı öngörülüyor. Örneğin, bu sene her zamankinden daha çok belirti yaşıyorsanız, kışın ılıman geçmesini ve sıcak havaların erken başlaması suçlayabilirsiniz.

 

Bahar alerjisiyle başa çıkmak zor. Bazıları konuyu oluruna bırakıp sezonu mendillerle geçirirken, bazıları ise alerji ilaçlarında, hatta iğnelerde buluyor çareyi. Peki ya alerjiyle doğal yoldan savaşmak mümkün mü?

 • Öncelikle evdeki kalabalığı azaltın. Ne kadar çok eşya, o kadar çok toz demek. Alerji mevsiminde tetikleyici bir unsur olan tozdan kurtulun. Bahar temizliği yapın ve işe baş ucunuzdaki fazla kitapları ayıklayarak başlayın.
 • Eve döndükten hemen sonra güzel bir sıcak duş alın. Hem bütün gün hapşırmaktan bitkin düşen vücudunuzu rahatlatır, hem de üzerinizdeki polenlerden temizlenmenizi ve nefes almanızı kolaylaştırır.
 • Orta Çağ’dan beri ilaç niyetine tüketilen ısırgan otu, alerjik belirtilere sebep olan histamin salınımını azaltır. Kurutulmuş ısırgan yapraklarından yapılan kapsüllerden kullanabilir ya da taze yaprakları kaynatıp çayını içebilirsiniz.
 • Bazı uzmanlara göre yaşadığınız bölgede üretilen bal, bölgedeki alerjenlere karşı bağışıklık geliştirmenize yarıyor.
 • Güne doğal elma sirkesi ile başlayın. Elma sirkesi içerdiği B1, B2, A ve E vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve magnezyum sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, burun tıkanıklığına iyi gelir. Elma sirkesinin aynı zamanda sindirim sistemine ve ödem atmaya da yaradığını biliyoruz.
 • Burun akıntısından kurtulmak için sarımsağa ne dersiniz? Sarımsakta antihistamin etkisi gören “quercetin” maddesi var. Aynı zamanda C vitamini açısından zengin. Yemeklerde çiğ kullanabilir ya da bir kaç diş sarımsağı ezdikten sonra kaynar suyla karıştırıp buhar tedavisi yapabilirsiniz. Quercetin içeren diğer yiyeceklerden soğan, pırasa ve elmayı da alerjiyle savaşırken tüketmekte yarar var.
 • Brokolinin yararları saymakla bitmez. Alerji konusunda en önemli özelliği içerdiği C vitamini. Aynı şekilde ıspanak, pazı, karalahana gibi yeşillikler de C vitamini, folik asit ve E vitamini açısından zengin olduklarından alerji mevsiminde özellikle tüketmek istediğimiz yiyecekler.
 • Araştırmalar D vitamini eksikliğinin alerjiyle bağlantılı olduğunu gösteriyor. Süt, ayran, kefir ve yumurta sarısı D vitamini içeren yiyeceklerden bazıları.
 • Genelde bağırsak sağlığı için tavsiye edilen probiyotiklerin bağışıklık sistemini koruduğunu ve dolayısıyla alerjiyle savaşmakta yardımcı olduğunu biliyoruz. Yoğurt, kefir, peynir, doğal turşu, kombuça, probiyotik yiyeceklerden bazıları.
 • Astım hastalarına tavsiye edilen okaliptüs yağı enflamasyonu azaltıyor. Sıcak su dolu bir kaba bir kaç damla damlatın ve banyonun zeminine yerleştirin. Duş alırken nefes almanızı kolaylaştırır.
 • Alerji mevsiminde nefesinizi açmak için bol bol acı yiyin, yemeklerinize biber ekleyin, taze zencefil çiğneyin.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.