ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Pratik

Bitkisel Çay Şöleni

Bu yazıyı 2 dakika 45 saniyede okuyabilirsiniz.

Nefis kokularıyla baş döndüren bitkisel çayları düşünürken, aklımızda hem sağlık, hem lezzet var.

Çay deyince aklınıza ne geliyor? Bunun cevabı ülkemizin büyük çoğunluğu için siyah çay. İnce belli bardakta içilen, tavşan kanı kıvamında sevdiğimiz siyah çayı dünyada en çok tüketenlerdeniz. Çay, Camellia Sinensis ailesine ait bir bitki. Bu aile, aynı zamanda beyaz, yeşil, sarı, oolong gibi çayları da kapsıyor.

Camellia sinensis olmayan çaylara ise ülkemizde bitkisel çaylar, dünya genelinde ise “tisane” deniyor. Aklınıza gelebilecek her türlü yenebilir bitki, çiçek, kabuk, kök, yaprak ya da baharattan ve de bunların karışımlarından tisane yapılabilir.   

Çay ve bitkisel çay arasındaki bir fark da içerdikleri kafein oranı. Tüm çaylarda kafein var. Bir fincan yeşil çayda 35 mg, siyah çayda 90 mg kafein bulunuyor. Bitkisel çaylar ise tamamen kafeinsiz, dolayısıyla günün her saatinde içmek için ideal.

Bitkisel çayları ne kadar süreyle demlediğiniz önemli. İçlerindeki lezzetin tamamen kendisini bırakması için 4 ile 15 dakika arası bir süre gerekebilir. İşin bir püf noktası da kaynar su kullanmak ve demleme sırasında çaydanlığın kapağını kapalı tutmak. Bu sayede hem ısıyı içeride tutmuş oluyorsunuz, hem de aromaların kaçmasını engelliyorsunuz.

Ülkemizde en çok kullanılan bitkisel çayların başında ıhlamur, nane ve adaçayı geliyor. Çocukken evimizin baş tacı olan ıhlamur, içine elma kabuğu ve karanfil eklenerek içilir, bana da sıklıkla “tavsiye” edilirdi. Bal eklendiği takdirde tavsiyeyi kabul ederdim. Ömür boyu muzdarip olduğum boğaz kaşınmasının bir numaralı ilacı buydu benim için. Ailenin daha büyükleri ise adaçayını tercih ederlerdi. Şimdi merak ediyorum; kan şekerini ve kolesterolü düşürdüğünü biliyorlar mıydı, yoksa genleri mi onlara “adaçayı” diye fısıldıyordu…

Genlerin çayla ne mi ilgisi var? Bitkisel çayların aynı zamanda genlerin işlevlerine doğrudan etki ettiği düşünülüyor. Olimpik Beslenme Uzmanı ve Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu Emine Özakat’a göre, bitkilerin faydalarını anlamak için hangi yöreden geldiklerine bakmak ve kendi genlerimize yakın ürünlerden şifa ummak gerekiyor. Yani genetik yapımıza uygun olan ve bize en çok faydayı sağlayacak olan ürünler, genelde hep yanı başımızdalar. Gelenekler boşuna oluşmuyor. Örneğin mide ağrısı için nane limon kaynatmak; bağışıklık sistemini güçlendirmek için tarçını kaynar suda 5 dakika bekletip limon suyu ve bal ekleyerek içmek; kişniş, maydanoz, dereotu ve kekik kaynatıp içmek ve bu bitkilerin antioksidan ve anti-enflamatuar özelliklerinden faydalanmak, asırlardır nesilden nesle aktarılan şifa yöntemleri. 

Topraklarımız çok zengin ve verimli olduğu için bitkisel çay olarak kullanabileceğimiz malzemelerin sayısı oldukça yüksek. Melisa, lavanta, biberiye, kuru nane, zerdeçal, zencefil, tarçın, gül, papatya, elma kabuğu, portakal kabuğu ve bunlar gibi daha bir çok malzeme ile nefis çaylar yapılabiliyor.

Bunların dışında daha az tanınan bitkiler de var. Örneğin, okaliptüs. Kendisine tam olarak bir bitkisel çay diyemeyiz ama antiseptik özelliği var. Kaynar suda bekletilirken çıkan buhar burundan içeri derin derin çekildiğinde solunum yollarını açar. Aynı aileden olan lavantin, antiseptik ve anti-bakteriyel özellikler taşır. Ihlamur kaynatırken içine 1 dal lavantin atabilirsiniz. Passiflora çiçeklerinin yaprakları kurutulup kaynatıldığında stresi azaltır, uykuya teşvik eder, huzursuzluğunuzu alır. Lime yaprakları çay olarak içildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve antiseptik görev görür.

Bitkisel çayların en önemli tamamlayıcısı ise bal. Kendi içinde bir mucize bal. “Onlar olmasaydı, biz de olmazdık” diyebileceğimiz, arıların bize sunduğu bu olağanüstü lezzet, yalnızca çayı tatlandırmak için değil, bitkilerin özlerini muhafaza etmek açısından da çok önemli bir rol oynayabilir.

Kuru haliyle gülü, papatyayı, lavantayı, adaçayını, naneyi bala daldırıp iki hafta bekleyin, süzün ve bitkileri atın. Elinizdeki bal, sözü geçen bitkilerin tüm şifalı özlerini barındırıyor. Bir çay kaşığı kadar alıp bir bardak sade kaynar suya ya da istediğiniz çayın içine karıştırın. Lütfen içmeden önce derin nefes alıp içinize çekmeyi unutmayın. 

Zeynep Ekşioğlu, Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler okuduktan sonra uzun süre yabancı bir markanın Türkiye distribütörü olarak moda perakendeciliği yaptı. Daha sonra radikal bir karar ile aşçı olmaya karar verdi. MSA Profesyonel Aşçılık Okulu’ndan döneminin birincisi olarak mezun oldu. Beslenme ve şifa ile ilgili araştırıyor ve sağlıklı içecekler üretiyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.