ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Uzman

Bütünsel Beslenme

Bu yazıyı 3 dakika 2 saniyede okuyabilirsiniz.

Doğru beslenmek için vücudunuza kulak vermeye hazır mısınız?

 

Hemen hemen hepimiz, hayatımızın bir bölümünde diyet yapmış, diyete başlamış bırakmış ya da hiç başlayamamışızdır. Hep bir “Pazartesi” beklenir diyete başlamak için… Düşünmeyiz ki o Pazartesi bizim içimizdedir, zihnimizdedir. Diyet listeleri elimizde; büyük bir stres içinde “benim şu anda 3 tane ceviz yemem lazım; öğlen yemeği için listemde tavuk var, onu yemezsem olmaz” gibi cümlelerle arkadaşlarla gittiğimiz keyifli bir günden; bizim için çok kıymetli bir “birincil gıda” olan arkadaşlarımızdan; yeteri kadar beslenemeden, keyifsizce eve dönüp daha fazla yemek yemeye başlarız.

Peki, vücudumuza bir bütün olarak bakmayı, onu laboratuvar olarak kullanmayı, biyolojik kişiliğimizi tanıyarak onun için “yararlı ve zararlı” yiyecekleri kendisinin keşfetmesini sağlatarak diyet listelerinden uzaklaştırmayı, hayatımızdaki birincil gıdaların varlığını ve önemini idrak ettirerek yaşatmayı, vücudumuzu zihnimizden ve ruhumuzdan ayırmadan  beslemeyi öğretmek istersek ne olur?

Bütünsel Beslenme, bedenimizdeki, biyolojik kişiliğin farkında olarak, neyi neden istediğimizi ya da istemediğimizi anlayarak beslenmedir. Başkalarının hazırladığı diyet listelerine bağlı kalmadan, kişinin kendi kendini tanıyarak, kendi biyolojik kişiliğini bilerek, kendi beslenme düzenini kendisinin yarattığı bir beslenmedir.

Ünlü kimyager Roger Williams’ın “Biyokimyasal Kişilik” adlı çalışmasında, her kişinin parmak izinin farklı olduğu gibi; vücut anatomisinin, metabolizmasının, hücre yapılarının kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterdiğini ve bunların da kişinin genel sağlık ve beslenmesini etkilediğini belirtmiştir. Vücudumuzu bir laboratuvar olarak kullanabilirsek, hangi gıdanın bize iyi geldiğini ya da gelmediğini anlayabiliriz.

Bütünsel Beslenme, diyabet, tiroit, obezite, kalp, tansiyon, kolesterol gibi birçok kalıtsal olduğu düşünülen rahatsızlıkların aslında beslenmemizle çok yakından ilintili olduğunu ve bağırsak floramızın bizim bu hastalıklara karşı ne kadar büyük bir önem teşkil ettiğini anlatır ve kanıtlar. Bağırsak Florası, bağırsak mukozasının üzerinde yaşayan mikroorganizma topluluğudur ve bağırsak floramız dengeli ise patojen (hastalık üreten) mikroorganizmaları kontrol altında tutar, hastalık oluşturmasına izin vermez.

Bütünsel Beslenme aynı zamanda vücudumuzun sesini dinleyen, bize ne anlatmak istediğinin farkında olan bir beslenme yaklaşımı. Neden sürekli yemek yemek istiyoruz? Dehidrasyon  (susuzluk) mu yaşıyorum; yoksa mevsimsel değişiklikler mi etkiliyor yemek seçimlerimi; ya da yeteri kadar besleyici gıdalarla beslenmiyor muyum; hormonal dengesizlikler mi yaşıyorum ya da vücudumda ying/yang dengesizliği mi var? Bütün bunların farkında olarak yaşarsak hem kendimizi suçlamadan ve mutsuz olmadan yaşamış oluruz, hem de vücudumuz hakkında farkındalık kazanmış oluruz.

Bütünsel Beslenme, vücudumuzun sadece “İkincil Gıdalarla” beslenmediğinin farkında olarak “Birincil Gıdaları” da hayatımıza en güzel şekilde sokmayı hedefler. İlişkilerimiz; arkadaşlarımızla, eşimizle, erkek/kız arkadaşımızla paylaşımlarımız. Kariyerimiz; yaptığımız işten tatmin ve mutlu olmak, “işimi seviyorum” diyebilmek. Fiziksel aktivite; her gün en az yarım saatlik bir yürüyüşü hayatımıza katabilmek. Ve ruhsallık; enerjiden güç almak ya da meditasyonla kendi benliğine dönebilmek. İşte Bütünsel Beslenme’ye göre, bu dört ayak olmadan istediğimiz kadar “diyet” yapalım, bir yerimiz hep eksik kalacaktır.

Bütünsel beslenme, kişiyi bir makine olarak görüp onun sadece yediklerinden ibaret olmadığını; vücudunu, zihninden ve ruhundan ayırmadan beslenmedir. Zihnini ve ruhunu sıkan, üzen, stres yaratan her şeyin bedeninin üstünde etkilerinin olacağını anlatarak kişiye bir bütün olarak bakmaktır.

Bütünsel Beslenme aslında kişinin kendi kendini bulma, tanıma ve hayata geçirme sürecidir. Hayatını bir diyet listesine, kalori hesabına, tartıya, sayılara ya da matematiğe bağlı kalmadan,  kendi “yaşam biçimini” yaratmasıdır. Kendi sağlığını, kendi beslenmesini, kendi vücudunu kendi ellerine alarak ondan “sürdürülebilir bir Ben” yaratma sürecidir Bütünsel Beslenme… 

 


Ayça Kaşıkçı, “Sürdürülebilir Kalkınma Hukuk”u mastır programını, “Sürdürülebilir Gıda” üzerine yaptığı tezle tamamladı. Melbourne RMIT Üniversitesi’nde “Avustralya-Türkiye Karşılaştırmalı Obezite Doktora Çalışması”yla eş zamanlı olarak vücudu daha iyi tanımak, anatomisini anlamak ve vücudu dıştan korumayı öğrenmek ve öğretmek amacıyla Studio Pilates International’dan Pilates eğitimi alarak “Certified Pilates Instructor” oldu. Aynı zamanda “Allied Health Assistant-Klinik Pilates Eğitmeni, Pilates Eğitmeni ve Personal Trainer” ünvanına sahip.

New York Üniversitesi’ne bağlı “Integrative Nutrition Institute”tan “Holistik (Bütünsel) Beslenme Uzmanı ve Sağlık Koçluğu” eğitimini tamamladı. Bugünlerde İstanbul’da öğrenci ve danışanlarına bedenlerini ve sağlıklarını içten ve dıştan korumaları konusunda danışmanlık veriyor. Aynı zamanda, özellikle okul çağı çocuk ve annelerine yönelik doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak amacıyla okullarda çeşitli seminerler ve etkinlikler düzenliyor.

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.