ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Pratik

Enerji İçin Ne Yemeli

Bu yazıyı 2 dakika 23 saniyede okuyabilirsiniz.

Enerjiye ihtiyacımız olduğunda hangi besinleri tüketmeliyiz?

Hepimizin ara sıra ekstra enerjiye ihtiyacı olabiliyor. Özellikle uykusuz kaldığımız, vücudumuzun hastalıklarla savaşıp yorgun düştüğü ya da stresli dönemlerde dışarıdan desteğe mecbur kalıyoruz. Sabah bir türlü uyanamıyorsak, öğleden sonra gözlerimizi zor açık tutuyorsak ya da Lodos bizi sudan çıkmış balığa çevirdiyse, ilave güç şart.  

Doğru uyku, doğru nefes, daha az stres, bol egzersiz… Hepsi yorgunlukla baş etmenin yolları. Doğru beslenmek ise enerji seviyemizle birebir bağlantılı. Yemek enerji demek. Ancak bazı yiyecekler enerji bakımından daha bonkör. Bu yiyecekler aynı zamanda metabolizmamızı, yani vücudun gıdayı enerjiye çevirme gücünü hızlandırıyor. Bazıları ise içerdikleri yüksek şeker sayesinde bize anlık güç verseler de, kısa süre sonra dibe vurmamıza sebep olabiliyorlar.

O halde enerji için ne yemeliyiz? İşte kolayca ulaşabileceğimiz, üstelik kış mevsiminde rahat bulunan bazı enerji depoları:

Elma

Bol lif içeren elmayı hazmetmek diğer meyvelere kıyasla daha uzun sürüyor. Bu sayede elmanın verdiği enerji daha uzun soluklu oluyor. Kış aylarında tezgahlar rengarenk elmalarla dolu. Amasya, Ferik, Hüryemez, Altın Çekirdek, yerli türlerden bazıları. Çalışma masanızda elma bulundurup günde bir elma yiyin. Evde ise birkaç elmayı, tarçın ve limon kabuğuyla pişirip elma sosu yapın. Doğal şekerli bu sosu kaşık kaşık yiyebilir ya da keklerde şeker yerine kullanabilirsiniz.

Ispanak

Demir eksikliği yorgunluk  yapar. Ispanak en çok demir içeren yiyeceklerden biri olmanın dışında magnezyum ve potasyum da içerir, enerji üretmemize yardımcı olur, sindirim sistemimizi düzenler. Güne kahvaltıda ıspanaklı yumurta ile başlayabilirsiniz. Öğlen yemeğinde ıspanak salatası ya da yemeği yerseniz yemek sonrası yorgunluk hissetmezsiniz.

Badem

Genel olarak kuruyemiş enerji verir ancak badem aralarında en etkili olanı. Badem, E vitamini, magnezyum ve yüklü miktarda protein içerir. Uzun süreli enerji sağlar. Bazılarına göre bademi bir gece önceden suda bekleterek hem yararlarını arttırmış hem de sindirimini kolaylaştırmış oluyorsunuz.

Yumurta

Eskiden yumurta düşmanken son yıllarda tam tersine son derece sağlıklı olduğu açıklandı ve artık her gün yumurta yememiz tavsiye ediliyor. Nedeni basit: Yumurta sarısında C vitamini dışındaki tüm gerekli vitaminler ve fosfor, iyot ve selenyum gibi mineraller mevcut. Akı ise protein yüklü.

Kahve

Evet, zaten bazılarımız o ekstra enerji yüklemesi için bir fincan kahveye başvuruyor. Gerçekten de kahvedeki kafein ihtiyacımız olan acil enerji  takviyesini sağlıyor ve kısa sürede etki ediyor. Ancak uzmanlar az miktarın yeterli olduğunu söylüyorlar. Fazlası kalbi yorabiliyor, gereksiz hareketlilikle günün sonunda bizi daha da yorgun hissettirebiliyor.

Kabak Çekirdeği

Bildiğimiz kabak çekirdeği aslında çok değerli bir enerji deposu. B, E, K vitamini, omega 3, omega 6, manganez, magnezyum, demir, bakır, E vitamini, çinko ve protein içerir. Yarım bardak çekirdek günlük magnezyum ihtiyacınızın yarısını karşılar, enerji verir ve uzun süre tok tutar. Olduğu gibi yemek dışında salatalarınıza ve çorbalarınızın üzerine de ekleyebilirsiniz.

Su

Araştırmalara göre vücuttaki su oranının yüzde 1-2 düşmesinin yorgunluğa sebep olduğu bulunmuş. Yorgunlukla savaşırken en göz ardı ettiğimiz konu su. Dahası, yeterince su içmemek yorgunluğun arkasındaki sebeplerden biri olabiliyor. Su olmadan metabolizmamız çöker, aldığımız besinleri enerjiye çevirmemiz imkansızlaşır. Hepimizin su ihtiyacı farklı olduğundan herkes için tek bir miktar söylemek imkansız. Ancak sadece yorgun hissettiğimiz günlerde değil, her zaman gün boyu birkaç saat aralıklarla su içmek şart.  

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.