ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Pratik

Doğal Mutfak

Bu yazıyı 2 dakika 22 saniyede okuyabilirsiniz.

Evin geri kalanı modern ya da minimalist olsa da, mutfakta sıcaklık iyi geliyor. Peki nasıl?

Kabul edelim, “rüstik” mutfağa yakışıyor. Ancak rüstik deyince aklınıza sadece kırmızı beyaz pötikare bezler, seramikten biblo tavuklar gelmesin. Birkaç ipucu…

Renk katın

Mutfakta genelde dolapların ve fayansların natürel bej, gri, toprak tonlarına mahkum kalırız. Halbuki canlı renkler mutfak için son derece iştah açıcı olabiliyor. Çoğumuz için mutfak, sabahın erken saatlerinde en çok zaman geçirdiğimiz oda. Kırmızı enerji verir, sarı mutlu yapar. Son yıllarda tercih edilen gri ise doğru ton olursa mutfakta harikalar yaratabilir, başka renkler için iyi bir baz olur.

Kurutun

Yaz sonu biberleri, domatesleri, fasulyeleri, patlıcanları ipe dizip kuruttunuz. Onları yan yana mutfağın bir köşesinde sergileyin. Böylelikle hem yemeklerinizde kullanmak için elinizin altında olurlar, hem de görsel olarak renk ve doğallık katarlar. Kuruttuğunuz yabani otları ve meyveleri ise cam kavanozlarda saklayabilirsiniz.

Sergileyin

Mutfakta her şey kapalı dolaplar içinde saklı olmamalı. Mutfağınızda diğer dolaplardan farklı bir dolap ya da kiler için yer ayırın. Her gün kullandığınız tabakları, tencerelerinizi, bardaklarınızı, hatta yemeklerde en çok kullandığınız malzemeleri kavanozlara doldurup bu dolabın raflarında, açık bir şekilde sergileyin. Mutfakta hem kullanmak hem de sergilemek için kitaplara da yer ayırmayı unutmayın.

Dengeleyin

Buzdolabı, fırın ve diğer ufak mutfak aletlerini düşündüğümüzde mutfakta metal ağırlıkta. Halbuki iyi bir odada kumaş-ahşap-metal dengesi olmalı. Hepsi aynı olmayan ama aynı çizgide olan kumaşlardan perde, mutfak bezi, kumaş peçete, kavanozlara kapak yapabilirsiniz. Ahşap kesme tahtalarıyla, doğal ahşap raflarla bu dengeyi sağlayabilirsiniz.

Yetiştirin

Kabul ediyoruz, her mutfak bitki yetiştirmeye uygun olmayabilir. Ama pencerenin önünde ufak saksılarda taze otlar yetiştirmek için ne mutfağınızın büyük olmasına, ne de bol güneş almasına gerek var. Bitki yetiştirmenin dışında mercimek, nohut, fasulye çimlendirip, minik filizler büyütebilirsiniz. İşe haftanın bir gününü filizlendirme günü olarak belirleyerek başlayabilirsiniz. Bir başka proje de doğal fermante turşular kurmak. Aynı bitki yetiştirmek gibi bu turşular da dikkat ve ilgi istiyor. Doğru malzeme, teknik ve zamanla turşularınızı “yetiştirin”.

Ziyanı önleyin

Bilinçli almak, malzemeyi başından sonuna kullanmak, artan yemekleri değerlendirmek, doğru saklamak ve korumak mutfakta ziyanı önlemek için gerekli. Mutfakta kullandıklarımıza gelince de yapılabilecek çok şey var. Örneğin, kağıt peçete yerine kumaş peçete tercih edebilirsiniz. “Sürekli kirleniyor, bu sefer de onları yıkamak için enerji harcanıyor” diyorsanız, desenli kumaşlar seçin ve yeterince edinin ki sürekli yıkamak zorunda kalmayın. Ailede herkesin kendine ait bir peçetesi olması da bir fikir. Saklama kabı olarak plastiğin yerine cam tercih edin. Streç film ve alüminyum folyo yerine bezden lastikli kapaklar yapın. Market alışverişi yaparken kullandığınız bez torbaları saklayın. Gerekirse bir kaç tane de arabada bulundurun ve böylelikle alışveriş yaparken plastik torba kullanmaktan kurtulun.

Dönüştürün

Akıllı mutfaklarda dekoratif olarak güzel görünen objeler, aksesuarlar aynı zamanda işlevsel olmalı. Eskicilerde, bit pazarlarında ne bulursanız toplamadan önce işe yarayıp yaramayacağını da düşünün. Örneğin, emaye kaplar, tencereler rüstik mutfağın olmazsa olmazıysa, onları çaylarınızı, baharatlarınızı sakladığınız saklama kapları olarak kullanabilirsiniz. Ya da örneğin, farklı boylarda havanlar edinin. Onları baharat öğütmek ya da sarımsak ezmek için kullanmanın dışında yemek pişirirken tuzluk olarak kullanın.

Yemek yapın

Ve unutmayın, en sıcak, en davetkar mutfak yemek pişen mutfaktır.


Cemre Narin
İşletme ve klinik psikoloji geçmişi olan Cemre Narin, yaklaşık 10 senedir hem Türkiye’de hem yurtdışında farklı yayınların yemek editörlüğü yapıyor ve yemek yazılarını yazıyor. The World’s 50 Best Restaurants’ın bölge başkanı. İçindekiler adlı yemek kitabının yazarı. Uluslararası yemek konferansı YEDİ’nin kurucularından. Ruhun Doysun’un proje danışmanı ve editörü.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.