ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Dünyadan

Doğanın Büyüklüğü

Bu yazıyı 3 dakika 32 saniyede okuyabilirsiniz.

Nefes kesici, büyüleyici, olağanüstü Yosemite Ulusal Parkı’nda keşif dolu bir tatil.

Bu yaz doğayla kaybettiğimiz bağımızı geri kazanma çalışmaları kapsamında rotamızı Amerika’nın en etkileyici doğal parklarından Yosemite Ulusal Parkı’na çevirdik. Yosemite Ulusal Parkı Los Angeles’a 5 buçuk saat, San Francisco’ya 4 saat mesafede Kaliforniya’da Sierra Nevada sıradağlarında bulunuyor.

Doğayla içe içe olmak istesek de kendimizi çocuklarla çadırda kalmaya hazır hissetmediğimiz için daha konforlu seçenekler araştırarak Autocamp’te kalmaya karar verdik. Autocamp, şimdiye kadar gördüğümüz en güzel glamping örneği. Kendini “Sadeleştirilmiş Macera” olarak tanımlayan Autocamp’in amacı insanların doğayla ve birbirleriyle iletişime geçmelerini sağlamak. Autocamp, Yosemite Ulusal Parkı girişine 45 dakika uzaklıkta harika bir konumda bulunuyor. Alternatif bir yerde konaklamak isterseniz, parkın içinde ve dışında otel ve pansiyonlar, kamp alanları ve hatta Airbnb’den kiralık dağ evlerini tercih edebilirsiniz.

Amerikan yüzyıl ortası modern tasarımın, özgürlük ve maceranın sembolü Airstream’ler rahat bir konaklama sunabilmek için modifiye edilerek, her türlü konforu en sade, şık ve işlevsel şekilde sunuyor. Kısacası rahat bir yatak, keyifli bir banyo ve minik bir mutfak.

Yosemite, dev granit oluşumları, ormanları ve şelaleleri ile nefes kesici bir doğaya ve çeşitliliğe sahip, yılda 4 milyon kişinin ziyaret ettiği Amerika’nın en meşhur Ulusal Parklarından biri. Aslında en çok ziyaret edilen bölüm olan 11 kilometrelik vadisi sadece parkın yüzde 3’ünü temsil ediyor ve toplam alanı 3.000 kilometrekareye yayılıyor.

Yosemite’ye ilk Amerikalı Kızılderililer 10.000 yıl önce yerleşmiş ve 1850’lerde Kaliforniya altına hücum devrinde olağanüstü güzelliği tüm Amerika’ya yayılmaya başlamış. 1860’larda buraya göç başlamış ancak ilk yerleşimciler bu muazzam doğanın kaynaklarının korunması gerektiği öngörüsünde bulunup Başkan Abraham Lincoln bu toprakları koruyan bir sözleşme imzalamış. Yosemite bu sayede 1890 yılından beri Ulusal Park statüsünde.

Yosemite kelimesi Miwok Kızılderili dilinde boz ayı anlamına geliyormuş. Haliyle 400’e yakın ayının hala parkta yaşamasına şaşırmamak gerekir. Ayıların yanı sıra, geyik, ceylan, vaşak, sincap, kuş ve kelebekler karşılaşabileceğiniz canlılardan sadece bir kaçı.

Parkta binlerce şelale, dev sekoya ağaçları, göller ve nehirlerin dışında dünyaca meşhur Half Dome ve El Capitan kayalıkları, görebileceğiniz doğa harikalarından sadece bazıları. Yosemite ve El Capitan’ı aslında çoğunuz Apple’in işletim sistemlerinden (OS X Yosemite ve OS X El Capitan) duydunuz, hatta bilgisayarınızın duvar kağıdı olarak bu parkın ve kaya oluşumlarının görsellerini bile kullanmış olabilirsiniz.

El Capitan dünyanın en önemli kaya tırmanışı ve BASE atlayışı noktası (bina, anten, köprüler ve kayalıklardan serbest atlama sporu). 2018 yılının En İyi Belgesel Oscar’ını alan “Free Solo”, dünyanın en başarılı serbest tırmanışçısının 2.307 metrelik El Capitan’in duvarını ekipmansız ve ipsiz tırmanış hikayesini ele alıyor ve buralara gitme şansınız olmasa dahi Yosemite manzaralarını görebilme imkanını sunuyor.

Yosemite’de herkese göre bir aktivite mevcut, doğa yürüyüşü, bisiklet, rafting, kaya tırmanışı, kamping, balık tutma, fotoğraf çekmek, at binmek ve kış aylarında kayak ve buz pateni bile var. Seyahat öncesinde parkın web sitesini inceleyerek (travelyosemite.com, yosemiteconservancy.org) program ve aktivitelerinizi planlamanız ve gerekli rezervasyonları yaptırmanız çok önemli. Hazırlıksız giderseniz pek bir şey yapamadan dönmek zorunda kalabilirsiniz. Parkın tadını çıkarabilmek için minimum 2-3 gününüzü mutlaka ayırmalısınız.

Biz ilk gün ailemize özel natüralist bir rehber eşliğinde 4 saatlik vadi yürüyüşü yaparak, hem parkın tarihçesi ve jeolojik oluşumu, hem de bitki ve hayvanları ile ilgili çok derinlemesine bilgiler edinerek parkın ruhuna hemen girdik. Geri kalan zamanımızda, bisiklete bindik, bir kaç tane yürüyüş parkurunu denedik, Mirror Lake’e yürüyüp gölün içinde yüzerek serinledik ve de Merced Nehri’nde rafting yaptık.

Yosemite’de enteresan noktalar arabayla dört saatlik bir turda görülebilir. Kuzey Amerika’nın en yüksek şelalesi Yosemite Şelaleri, Bridalveil Şelaleri, El Capitan, Half Dome, Tunnel View.

kayaların tepesinden kuş bakışı manzara sunan Glacier Point ve 500 adet dev sekoya ağacının arasında doğanın içinde küçüldükçe küçüldüğünüzü hissettiğiniz Mariposa Grove.

Yosemite Ulusal Parkı çok organize, her şey çok sistematik, sadece aracınız için park yeri bulmak zor, o nedenle önce Curry kasabasına gidip arabanızı park etmeniz, sonra aktivite merkezinden seçtiğiniz aktiviteye göre ya yürüyerek, ya bisikletle ya da otobüsle yola çıkmanız en pratik çözüm.

Parkta çok çeşitli yemek seçeneği var; Curry Village’s Meadow Grill, Degnan’s Kitchen veya Pizza Patio’da pizza, sandviç, hamburger, çorba ve salata gibi herkese uygun lezzetler bulmanız mümkün. Alternatif olarak Ahwahnee Otelinin yemek salonunu da deneyebilirsiniz ama rezervasyon yaptırmayı sakın unutmayın. Bu otelin kahvaltısının yanı sıra mimarisi da gerçekten görülmeye değer.

Bütün gün her türlü doğa macerasını yaşadıktan sonra, akşam Autocamp kamp alanımıza dönmek en büyük ödülümüz. Harika bir seçki sunan mini marketinden bir şeyler alıp, önce karavanımızın önünde ailecek BBQ keyfi yapıp, sonra geceyi diğer gezginlerle tanışıp maceralarımızı paylaştığımız kamp ateşinin etrafında sonlandırıyoruz. Tek lüksün doğa olduğu gerçeği ise hiç aklımızdan çıkmıyor.

Okşan Bozkır Mirap


‘Dünya vatandaşı’ bir anne, gezgin, iletişimci ve seyahat yazarı olan Okşan Bozkır Mirap, hayatının büyük kısmını yurt dışında geçirdi. Almanya, Irak, Fransa, Amerika, Romanya ve Belçika’da yaşadıktan sonra, Türkiye’ye yerleşti ve 20 yıldır İstanbul’da yaşıyor. Birçok şirkette Pazarlama, İletişim ve Marka Yönetimi konusunda uzun yıllar yöneticilik yaptıktan sonra, ikiz kızlarının dünyaya gelmesiyle çalışma hayatına proje bazlı devam etmekte ve seyahat yazıları yazmakta. Seyahat tutkunu bir restorancıyla evli; ortak tutkuları yemek, içmek, yeni restoranlar keşfetmek ve 8 yaşındaki kızlarıyla ailecek seyahat etmek.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.