ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kişisel verileriniz; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") uyarınca veri sorumlusu olarak Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Arçelik A.Ş. ("Arçelik" veya "Şirket") tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenme amaçları konusunda detaylı bilgilere; https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arçelik Şirketler Grubu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz;


Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenecektir.

Açık Rızanızın Varlığı Halinde Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz; ürün ve hizmetlerin pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yürütülmesi, sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizlere önerilmesi ve tanıtılması, kabulünüz kapsamında paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi ve gönderim sağlanması için hizmet aldığımız üçüncü kişilerle paylaşılması amaçlarıyla açık rızanız kapsamında işlenebilecektir.

Kişisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaçlarla Aktarılabilir?
Toplanan kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda, bayilerimize, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları çerçevesinde aktarılabilecektir.

Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi Nedir?
Kişisel verileriniz Şirketimiz ile temas edeceğiniz; elektronik ortamda internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanalıyla, sözleşmenin ifası hukuki sebebine dayalı olarak toplanacaktır. Açık rıza vermeniz halinde ise ürün ve hizmetlerimizin beğeni ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirilerek size sunulması hukuki sebebine dayalı olarak Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenebilmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?
Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı, https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi den ulaşabileceğiniz Arçelik Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvurularınız ücretsiz olarak sonuçlandırılacaktır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

Kapat
Uzman — 21.01.2019

İyileştiren Turizm

Bu yazıyı 3 dakika 3 saniyede okuyabilirsiniz.

Bir sonraki seyahatinizi hem kendinizi hem de ziyaret ettiğiniz yerin insanlarını, doğasını iyileştirmek için planlamaya ne dersiniz? Eko-turizm’le tanışın.

Bilinçli tüketimi hayatımızın her alanında uygulamaya çalışıyoruz, seyahat alışkanlıklarımız da artık bu doğrultuda değişiyor. Doğayla bağ kurmak, geri dönüşümü alışkanlık haline getirmek, gezdiğimiz diyarlarda yaşayan insanların yaşam kalitesini artırmak, seyahatlerimizde de önem kazandı.

Kitle turizmi sonucunda “aşırı turizm” kavramının gelişmesiyle, aşırı kalabalıklar, seyahat ettiği bölgenin yaşam kalitesini düşürdü ve doğal kaynaklarını tüketti. Bu tür kavramlara karşılık olarak daha duyarlı ve sorumluluk sahibi seyahat akımları ortaya çıktı. Yeşil turizm, macera turizmi, doğa turizmi, kültürel turizm ve asıl konumuz eko-turizm de bunlardan biri.

Eko-turizm kavramı 90’li yıllarda ortaya çıktığından beri her geçen gün daha çok önem ve anlam kazandı. Eko-turizm, doğal alanlara karşı duyarlı olup, çevreyi, tarihsel ve kültürel mirası koruyan ve yerel halka sosyo-ekonomik imkanlar ve eğitim olanakları sağlayan bir turizm şekli. Eko-turizmden elde edilen kazanç da yine yerel ekonomiye geri dönüyor.

Dünyada ve Türkiye’de her bütçeye göre, çok farklı ekolojik seyahat seçeneği bulmak mümkün.

Türkiye’de TaTuTa (Tarım Turizm Takası), ekolojik çiftlik ziyaretleri tasarlayarak, ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçlıyor. Şehirde yaşayan insanların ekolojik çiftliklerdeki yaşamı deneyimleyerek, ekolojik yaşam ile ilgili sorumluluklarını benimseyerek günlük yaşamlarında daha fazla uygulamaya almalarına olanak tanınıyor. Burada ürün yetiştirme, toplama, sulama, ekme, biçme, yöresel yemekler pişirme, zeytinyağı üretme gibi birçok iş keyifle yapılabiliyor.

Bir başka sürdürülebilir turizm merkezi ve organik tarım çiftliği ise Narköy. Narköy, eğitim odaklı bir çağdaş çiftlik ve otel olarak hizmet veriyor. Sürdürülebilir enerji kullanımının esas olduğu binaları bile düşük karbon ayak izine sahip, hafif çelik sistemi ile inşa edilmiş. Her ölçekte geri dönüşümlü ve doğal içerikli malzeme kullanılmış. Ayrıca, Narköy’de peynir ve ekmek yapımından doğada yaşam becerilerine kadar geniş bir alanda atölye çalışmaları da yürütülüyor.

Doğanın kucağında bir tatili özlüyor ama belirli konforlardan fedakârlık etmek istemiyorsanız, “ekokamp”, “ekolodge”, “eco glamping”, son zamanlarda giderek daha çok duyduğumuz deneyimler. Doğa dostu kulübe veya çadırların olduğu bu kamplar sürdürülebilir teknolojilerle enerji üretimi ve atık yönetimi sağlayarak doğayı korumak için çalışıyorlar.

Türkiye’de artık çoğu yerde bu tür tesisler bulunuyor. Akdeniz sahilleri (Olympos), Ayder Yaylası, Kaz Dağları, eko-turizm için eşsiz doğa, kültür, macera, dağcılık, fotoğraf ve gastronomi imkânları sunuyor.

Uzaklara gitmek isterseniz, Güney Amerika’da ve Afrika’da çok farklı ekokamplar deneyimlemek mümkün. Ecocamp Peru ve Patagonia Eco Camp çok etkileyici örnekler. Bu işletmelerde olmazsa olmazlar organik tarım, güneş enerjisi, plastik kullanımının en aza indirgenmesi, etkin atık yönetimi, yerellik ve mevsimsellik, adil ticaret kurallarına uymak ve yerel halkı eğitmek.

Kuzey Amerika’da dört noktada faaliyet gösteren Getaway, şehir hayatının kargaşasından, teknolojiden ve koşturmaktan sıkılanlara ormanda bir kaçış imkanı sunuyor. Instagram’da her deneyimimizi paylaşmak için çabaladığımız bu çağda, iletişimsiz kalmak mümkün olabilir mi? Çok da güzel olur! Üstelik yalnızlık, sessizlik ve doğanın keyfini çıkarabileceğiniz bu deneyimde, her konaklamanız için Getaway sizin adınıza bir adet ağaç dikiyor.

Lüks segmentte ise Maldivler’deki Soneva Fushi, Soneva Grubunun yavaş hayat felsefesini deneyimleyebileceğiniz çok özel bir ada. Otel misafirlerine “No Shoes, No News” (ayakkabı yok, haber yok) misyonu doğrultusunda sürdürülebilir, yerel, organik, eğitici ve eğlenceli deneyimler sunuyor.

Dünyada bu trendi yakalayan, Eko-turizm konusunda uzmanlaşmış acenteler da yükselişte.  &Beyond ve Responsible Travel gibi seyahat firmaları da geri vermek üzerine yoğunlaşmış deneyim turları sunuyor. Sadece Afrika’da safariye çıkarmakla kalmayıp, sayısız doğayı koruma ve toplumsal güçlendirme projesine de destek oluyorlar. STK’lara destek olup, paranızın yerel halk ve kültüre, hayvanların korunmasına gittiğini garanti ediyorlar. Earthchangers sanırım en ilham verici seyahat platformu. Macera ve koruma programlarının bir araya geldiği bu çok özel turlarda doğayı korumaya katkıda bulunabilir ve dünyayı iyileştirmeye çalışan başkalarıyla bir araya gelme şansını yakalayabilirsiniz

Bunlar sadece birkaç örnek, seçenekler çok bol, ilgi alanınız ve bütçenize göre seçim yapmak size kalmış. Ne yazık ki her moda akımda olduğu gibi bu akımın da rüzgarından faydalanmak isteyen aslında pek de sürdürebilirlikle ilgisi olmayan tesisler de kendini ekolojik olarak tanımlayabiliyor. Biraz araştırarak gerçekliğine kendiniz karar verebilirsiniz.


Okşan BOZKIR MİRAP
‘Dünya vatandaşı’  bir anne, gezgin, iletişimci ve seyahat yazarı olan Okşan Bozkır Mirap,  hayatının büyük kısmını yurt dışında geçirdi. Almanya, Irak, Fransa, Amerika, Romanya ve Belçika’da yaşadıktan sonra, Türkiye’ye yerleşti ve 20 yıldır İstanbul’da yaşıyor. Birçok şirkette Pazarlama, İletişim ve Marka Yönetimi konusunda uzun yıllar yöneticilik yaptıktan sonra, ikiz kızlarının dünyaya gelmesiyle çalışma hayatına proje bazlı devam etmekte ve seyahat yazıları yazmakta. Seyahat tutkunu bir restorancıyla evli; ortak tutkuları yemek, içmek, yeni restoranlar keşfetmek ve 8 yaşındaki kızlarıyla ailecek seyahat etmek.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.