ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Uzman

İyileştiren Turizm

Bu yazıyı 3 dakika 3 saniyede okuyabilirsiniz.

Bir sonraki seyahatinizi hem kendinizi hem de ziyaret ettiğiniz yerin insanlarını, doğasını iyileştirmek için planlamaya ne dersiniz? Eko-turizm’le tanışın.

Bilinçli tüketimi hayatımızın her alanında uygulamaya çalışıyoruz, seyahat alışkanlıklarımız da artık bu doğrultuda değişiyor. Doğayla bağ kurmak, geri dönüşümü alışkanlık haline getirmek, gezdiğimiz diyarlarda yaşayan insanların yaşam kalitesini artırmak, seyahatlerimizde de önem kazandı.

Kitle turizmi sonucunda “aşırı turizm” kavramının gelişmesiyle, aşırı kalabalıklar, seyahat ettiği bölgenin yaşam kalitesini düşürdü ve doğal kaynaklarını tüketti. Bu tür kavramlara karşılık olarak daha duyarlı ve sorumluluk sahibi seyahat akımları ortaya çıktı. Yeşil turizm, macera turizmi, doğa turizmi, kültürel turizm ve asıl konumuz eko-turizm de bunlardan biri.

Eko-turizm kavramı 90’li yıllarda ortaya çıktığından beri her geçen gün daha çok önem ve anlam kazandı. Eko-turizm, doğal alanlara karşı duyarlı olup, çevreyi, tarihsel ve kültürel mirası koruyan ve yerel halka sosyo-ekonomik imkanlar ve eğitim olanakları sağlayan bir turizm şekli. Eko-turizmden elde edilen kazanç da yine yerel ekonomiye geri dönüyor.

Dünyada ve Türkiye’de her bütçeye göre, çok farklı ekolojik seyahat seçeneği bulmak mümkün.

Türkiye’de TaTuTa (Tarım Turizm Takası), ekolojik çiftlik ziyaretleri tasarlayarak, ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçlıyor. Şehirde yaşayan insanların ekolojik çiftliklerdeki yaşamı deneyimleyerek, ekolojik yaşam ile ilgili sorumluluklarını benimseyerek günlük yaşamlarında daha fazla uygulamaya almalarına olanak tanınıyor. Burada ürün yetiştirme, toplama, sulama, ekme, biçme, yöresel yemekler pişirme, zeytinyağı üretme gibi birçok iş keyifle yapılabiliyor.

Bir başka sürdürülebilir turizm merkezi ve organik tarım çiftliği ise Narköy. Narköy, eğitim odaklı bir çağdaş çiftlik ve otel olarak hizmet veriyor. Sürdürülebilir enerji kullanımının esas olduğu binaları bile düşük karbon ayak izine sahip, hafif çelik sistemi ile inşa edilmiş. Her ölçekte geri dönüşümlü ve doğal içerikli malzeme kullanılmış. Ayrıca, Narköy’de peynir ve ekmek yapımından doğada yaşam becerilerine kadar geniş bir alanda atölye çalışmaları da yürütülüyor.

Doğanın kucağında bir tatili özlüyor ama belirli konforlardan fedakârlık etmek istemiyorsanız, “ekokamp”, “ekolodge”, “eco glamping”, son zamanlarda giderek daha çok duyduğumuz deneyimler. Doğa dostu kulübe veya çadırların olduğu bu kamplar sürdürülebilir teknolojilerle enerji üretimi ve atık yönetimi sağlayarak doğayı korumak için çalışıyorlar.

Türkiye’de artık çoğu yerde bu tür tesisler bulunuyor. Akdeniz sahilleri (Olympos), Ayder Yaylası, Kaz Dağları, eko-turizm için eşsiz doğa, kültür, macera, dağcılık, fotoğraf ve gastronomi imkânları sunuyor.

Uzaklara gitmek isterseniz, Güney Amerika’da ve Afrika’da çok farklı ekokamplar deneyimlemek mümkün. Ecocamp Peru ve Patagonia Eco Camp çok etkileyici örnekler. Bu işletmelerde olmazsa olmazlar organik tarım, güneş enerjisi, plastik kullanımının en aza indirgenmesi, etkin atık yönetimi, yerellik ve mevsimsellik, adil ticaret kurallarına uymak ve yerel halkı eğitmek.

Kuzey Amerika’da dört noktada faaliyet gösteren Getaway, şehir hayatının kargaşasından, teknolojiden ve koşturmaktan sıkılanlara ormanda bir kaçış imkanı sunuyor. Instagram’da her deneyimimizi paylaşmak için çabaladığımız bu çağda, iletişimsiz kalmak mümkün olabilir mi? Çok da güzel olur! Üstelik yalnızlık, sessizlik ve doğanın keyfini çıkarabileceğiniz bu deneyimde, her konaklamanız için Getaway sizin adınıza bir adet ağaç dikiyor.

Lüks segmentte ise Maldivler’deki Soneva Fushi, Soneva Grubunun yavaş hayat felsefesini deneyimleyebileceğiniz çok özel bir ada. Otel misafirlerine “No Shoes, No News” (ayakkabı yok, haber yok) misyonu doğrultusunda sürdürülebilir, yerel, organik, eğitici ve eğlenceli deneyimler sunuyor.

Dünyada bu trendi yakalayan, Eko-turizm konusunda uzmanlaşmış acenteler da yükselişte.  &Beyond ve Responsible Travel gibi seyahat firmaları da geri vermek üzerine yoğunlaşmış deneyim turları sunuyor. Sadece Afrika’da safariye çıkarmakla kalmayıp, sayısız doğayı koruma ve toplumsal güçlendirme projesine de destek oluyorlar. STK’lara destek olup, paranızın yerel halk ve kültüre, hayvanların korunmasına gittiğini garanti ediyorlar. Earthchangers sanırım en ilham verici seyahat platformu. Macera ve koruma programlarının bir araya geldiği bu çok özel turlarda doğayı korumaya katkıda bulunabilir ve dünyayı iyileştirmeye çalışan başkalarıyla bir araya gelme şansını yakalayabilirsiniz

Bunlar sadece birkaç örnek, seçenekler çok bol, ilgi alanınız ve bütçenize göre seçim yapmak size kalmış. Ne yazık ki her moda akımda olduğu gibi bu akımın da rüzgarından faydalanmak isteyen aslında pek de sürdürebilirlikle ilgisi olmayan tesisler de kendini ekolojik olarak tanımlayabiliyor. Biraz araştırarak gerçekliğine kendiniz karar verebilirsiniz.


Okşan BOZKIR MİRAP
‘Dünya vatandaşı’  bir anne, gezgin, iletişimci ve seyahat yazarı olan Okşan Bozkır Mirap,  hayatının büyük kısmını yurt dışında geçirdi. Almanya, Irak, Fransa, Amerika, Romanya ve Belçika’da yaşadıktan sonra, Türkiye’ye yerleşti ve 20 yıldır İstanbul’da yaşıyor. Birçok şirkette Pazarlama, İletişim ve Marka Yönetimi konusunda uzun yıllar yöneticilik yaptıktan sonra, ikiz kızlarının dünyaya gelmesiyle çalışma hayatına proje bazlı devam etmekte ve seyahat yazıları yazmakta. Seyahat tutkunu bir restorancıyla evli; ortak tutkuları yemek, içmek, yeni restoranlar keşfetmek ve 8 yaşındaki kızlarıyla ailecek seyahat etmek.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.