ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Uzman

Evde Bahçecilik

Bu yazıyı 2 dakika 14 saniyede okuyabilirsiniz.

Bitki yetiştirmek için illaki bir tarlaya, çiftliğe ihtiyacımız yok. EK BİÇ YE İÇ’in Genel Koordinatörü Aycan Tüylüoğlu’ndan şehir, balkon, ev bahçeciliğinin ipuçlarını öğrendik

 

Evde genel olarak neler yetiştirebiliriz?

Evin şartlarına uygun olarak neredeyse her türlü sebze ve aromatik bitki yetiştirilebilir. Küçük alan ve ufak saksılar için uygun ve gözde ekinler: salata yeşillikleri, biber, patlıcan, domates, fasulye, pazı, pancar, turp, kabak, salatalık.

Biraz daha zorlayıcı ekinler; kavun, mısır, patates ve tatlı patates. Anahtar cümle pratik yapıp deneyimlemek.

 

Balkon bahçeciliği ile pencere önü bahçeciliği, ev bahçeciliği arasındaki fark nedir?

Güneş gören bir pencere önünde neredeyse tüm sene boyunca, kışın bile sebze ve otların pek çoğunu yetiştirebiliriz. Bir balkonda, doğru şartları sağlayabilirsek ekin elde etme süresi çok uzun olabilir.

 

Yeni başlayanlar nereden başlamalı?

Yeni başlayanlar; yetiştirmesi en kolay ve zahmetsiz olan fesleğen, maydanoz, dereotu, biberiye gibi aromatik bitkilerin yanı sıra roka, marul, pazı gibi salata yeşillikleri ile başlayabilirler.

 

Bitkiler arasındaki farklar nedir yetiştirirken? Mesela maydanoz daha mı hızlı büyür, fesleğen daha mı arsızdır?

Bitkiler arasında ışık, gölge, su gibi pek çok farklı ihtiyaçlarına göre yetiştirme açısından çok fazla fark olabilir.

 

Hangi bitki için tohumdan başlamak daha doğru?

Kişinin şahsi tercihine bağlı olarak bir çok bitki tohumdan başlatılabilir. Bitki fidesinde ne çeşit tohum (atalık, hibrit, organik) kullanıldığı, ve sentetik kimyasalların kullanılıp kullanılmadığı konusunda tedirginlik varsa kaynağı bilinen tohumdan başlamak her zaman daha güvenlidir.

Tohumdan başlatıldıkları takdirde marul, domates, biber, fesleğen gibi tek yıllık (maksimum 1 senelik yaşam döngüsü olan) bitkiler; biberiye, lavanta, enginar, kuzukulağı gibi çok yıllık ( minimum 3 senelik yaşam döngüleri olan) bitkilere göre çok daha hızlı gelişirler. Dolayısıyla tek yıllıklarda güvenilir kaynaktan elde edilmiş tohum daha hızlı mahsul verirken, çok yıllıklarda yine güvenilir fideden başlamak hızlı sonuç verir.

 

Nasıl bir toprak kullanmalı?

Saksıda bitki yetiştirmek için en uygun olanı organik, hafif, tüylü, topraksız karışım (genelde torf olarak bulunur) kullanmak en uygunudur. İyi havalandırma ve kök gelişimi için böyle bir karışım tercih edilmelidir.

 

Yazın bitkilere nasıl bakacağız? Kışın nelere dikkat edeceğiz?

Her bitkinin farklı bakım ihtiyaçları vardır.

Soğuk mevsim sebzeleri minimum 4-5 saat güneş görmesi gerekirken, sıcak mevsim ürünleri minimum 6-8 saatlik gün ışığına ihtiyaç duyar.

Soğuk mevsim ürünleri arasında salata yeşillikleri, turp, kış lahanaları, pırasa, pancar, havuç; sıcak mevsim ürünleri arasında domates, biber, mısır, fasulye, salatalık, kavun, patlıcan sayılabilir.

3 mevsim ekimi (yani “birbirini izleyen ekim”) ise şu demek:

Baharda marul ve turplar hasat edildikten sonra, Mayıs sonlarında aynı alana biber, fasulye ve salatalık tohumları ekilir. Erken güzde aynı alana kale, marul veya brokoli ekimi yapıp sezonu kapatılır.

 

Her ekimden sonra organik kompost eklemek unutulmamalıdır.

 

Ayrıca sebzelerinizi destekleyin! Salatalık, sırık fasulyesi, biber, domates ve patlıcan dikeyde verilecek herhangi bir fiziksel (sırık vs) destekten oldukça faydalanır.

 

Güneşle aramızı nasıl tutmalı? Gölgede mi güneşte mi?

Sıcak seven ve yazın yetişen salata yeşillikleri gibi gölge isteyen bitkileri yetiştirirken, eğer saksı hareket ettirilebilir ise, gün ışığını ve gölgeyi maksimize etmek için saksının yeri ihtiyaca göre değiştirilir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.