ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Meşe mi Çam mı?

Bu yazıyı 2 dakika 23 saniyede okuyabilirsiniz.

Hayır, mobilya değil, ağaç balından bahsediyoruz.

İnsan her gittiği yerden bir kavanoz balla döner mi? Sabahları ekmeğin üzerine bir kalıp petek bal sürüp yer mi? Mutfak dolaplarım ağzına kadar balla dolu. Norveç’ten hediye diye çiçek balı gelmiş, Avustralya’dan okaliptüs balı taşımışım, Fransa’dan lavanta, Karadeniz’den kestane, Hawaii çiçek balı bile var aralarında. Hepsinin yeri ayrı ama aralarında en kıymetlilerim ağaç balları meşe ve çam. Koyu karamel renkli, kuvvetli, yoğun ve karakterli ballar onlar.

Meşe ve çam gibi ağaç balları çiçek ballarından farklılar. İçlerindeki glikoz ve früktoz miktarı daha az, tatlılıklarıyla boğazı yakmazlar. Ağaç ballarının içinde çiçek ballarına nazaran daha fazla miktarda enzim, aminoasit ve mineral var. Potasyum, kalsiyum ve antioksidan açısından da zenginler. Buna karşılık, çiçek ballarının da polen içeriği daha fazla.

Ağaç balının en ilginç yanı ise arıların onu üretim şekli. Arılar bu balı çiçeklerden nektar toplayarak değil, ağaçların kavuklarında biriken bir nevi reçineden yapıyorlar. Peki bu reçine nereden geliyor? Bilmeyenler, sıkı tutunun, bundan sonrası şaşırtabilir: kırk yıldır yediğiniz çam balı aslında ağaçta yaşayan böceklerin salgısından oluyor. Ağacın üzerinde yaşayan böcekler ağacın öz suyunu emerek besleniyorlar, artanı da tatlı bir madde halinde dışarı çıkarıyorlar. Yaz aylarında, özellikle Temmuz sonu – Ekim arası, çam ağaçlarında beyaz pamuk gibi bir madde görürseniz, işte o bu böceklerin salgısı. Arılar bu şekerli maddeye bayılıyorlar, bu yüzden çok çiçek bulamadıkları yaz sonunda ağaçlara toplanıp bal yapıyorlar.

Çam balı dünyada en çok Ege’de, özellikle de Muğla ve çevresinde üretiliyor. Bu bölgedeki kızılçamların üzerinde yaşayan ve halk arasında “basra”(marchelina hellenica) denilen böceklerin ve bal arılarının ortak yarattığı çam balı dünyanın en özel ballarından biri. Meşe balı ise başka ülkelerde de var. Lübnan, İspanya, Portekiz, hatta Almanya’da “orman balı” olarak geçen ballardan biri. Bizde ise daha çok Trakya’da bulunuyor. Arılar yine Temmuz sonundan Ekim ayına kadar, meşe palamudunun ve yapraklarının üzerinde biriken böcek salgısına geliyorlar.

Ağaç balı, böcekler ve arılar arasında nefis bir geri dönüşüm hikayesi aslında; birinin atığını öteki değerlendiriyor. Dahası da ortaya şahane ballar çıkıyor. Şimdi, asıl soru, biz onu en iyi şekilde değerlendiriyor muyuz?!

Bal kolay kolay bozulmaz (doğalsa, zamanla kristalleşmesi gayet doğal) ama ağaç balı özellikle kıvamı bozulmadan veya kristalleşmeden uzun süre dayanabiliyor. Ömrünü daha da uzatmak için birkaç ipucu:

  • Hava almayan bir kavanozda saklayın.
  • Buzdolabına kaldırmayın, mutfak dolabında, direkt güneş ışığı almayan bir yerde dursun. Fırın veya ocak yakınında da tutmayın, fazla ısıdan koruyun.
  • Suyla karıştırmamaya, çaya batırdığınız ıslak kaşığı bala daldırmamaya dikkat edin. Kirli, yemek kalıntıları olan kaşıklar da bakteri üremesine sebep olur.
  • Benim gibi her gittiğiniz yerden bal topluyorsanız ve uzun bir süre hepsini yiyemeyecekseniz, balı buzluğa da kaldırabilirsiniz. Ancak kavanozda balın üzerinde boşluk olmasına dikkat edin, donduğunda bal genişleyebiliyor.
  • Balınız kristalleşmişse, kavanozu sıcak su dolu bir kapta bekletin. Kısa sürede kristaller yok olacaktır.

Mutfakta değerlendirmeye gelince, balı kızarmış köy ekmeğinin üzerine sürüp yemek kadar keyifli bir kahvaltı olamaz. Peynir yanında da tavsiye ediyoruz. Ancak ağaç balı çiçek balına kıyasla daha az tatlı olduğundan dondurma, meyve salatası gibi zaten tatlı yiyeceklere özellikle çok yakışıyor.


Cemre Narin

İşletme ve klinik psikoloji geçmişi olan Cemre Narin, yaklaşık 10 senedir hem Türkiye’de hem yurtdışında farklı yayınların yemek editörlüğü yapıyor ve yemek yazılarını yazıyor. The World’s 50 Best Restaurants’ın bölge başkanı. İçindekiler adlı yemek kitabının yazarı. Uluslararası yemek konferansı YEDİ’nin kurucularından. Ruhun Doysun’un proje danışmanı ve editörü.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.