ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Dünyadan

Mevsim İlkbahar

Bu yazıyı 2 dakika 22 saniyede okuyabilirsiniz.

Hayatın hem kısacık, hem de sonsuz bir döngü olduğunu doğadan daha iyi ne anlatabilir! Zeynep Güven Ünlü, Japonların mevsimlerle kurduğu çok özel ilişkiyi yazdı.

Arkadaşlarım sık sık yurt dışına yerleşmeyi düşünüp düşünmediğimizi soruyor, ben de her seferinde daha büyük bir inançla aynı şeyi söylüyorum: Buralarda keyfimiz bu kadar iyiyse bunun birinci sebebi vaktimizin sınırlı olması.

Altı aylığına geldiğiniz bir ülkede en büyük önceliğiniz zamanı iyi değerlendirmek oluyor. Enerjinizin çoğunu keşfetmeye, keyif almaya ve  anlamaya verince de “evimin eşyası, saçımın boyası” demeden yaşamaya başlıyorsunuz.

Daha az alıyorsunuz çünkü yanınızda götüremeyeceksiniz.

Daha çok deneyimliyorsunuz çünkü belki bir daha o fırsatı bulamayacaksınız.

Aynı şey sıkıntılı durumlar için de geçerli. Hiçbirini büyütmüyorsunuz, çünkü geçecek.

Misal, hava buz gibi ve pek de alışık olmadığınız kar günlük hayatınızı zorlaştırıyor. Ne olmuş, bir ay sonra o kar yok işte! İyisi mi diyorsunuz sokakta üşüyüp sıcak eve gelmenin tadını çıkarayım.

Kar dedim ya, İç Ege’de geçen çocukluğumdan beri belki de ilk kez, Japonya’da mevsimleri hayat bilgisi dersinde öğrendiğim gibi yaşıyorum. Kışın lapa lapa yağan kardan sonra, çiçeğiyle böceğiyle doğanın uyanışını izliyorum. Mevsimler kitabına uygun şekilde üçer ay sürüyor, aynen Instagram filteleri gibi, her mevsimin bir rengi, ışığı oluyor!

21 Mart Japonya’da resmi tatil, baharın gelişi milli bayram. Mevsim geçişleri, özellikle de ilkbaharın gelişi o kadar önemli ki o dönemde dünyevi işler askıya alınıyor,  “hele bir baharı karşılayalım da, sonra bakarız” ruh haline giriliyor.

Zaten o tarihte sakura heyecanı da ülkeyi çoktan sarmış oluyor. Ülkenin güneyinde Mart sonu Nisan başında pembe beyaz açmaya başlayan kiraz çiçekleri, ısınan havayı izleyerek bir ay içinde kuzeye çıkıyor, son olarak bizim de yaşadığımız Sapporo’ya geliyor.

 

Mevsimler Japonlar için hakikaten milli değer. Ülkenin dört mevsimi yaşamasında coğrafi konumunun ve bölgesel  hava akımlarının etkisi var. Özellikle kuzey Japonya’ya, Tokyo ve çevresindeki yağmur ve tayfunlar da uğramıyor, en büyük yerleşim geniş alana yayılan 2 milyon nüfuslu Sapporo olduğu için, mevsimler şehirlerde bile doğadaki gibi derinden hissediliyor.

Karın altından yüzünü gösteren, önce yeşillenen sonra sararan ve nihayet kızaran yapraklar, hep gözünüzün önünde duran dev bir takvim gibi, zamanın geçtiğini söylüyor.

Ve son zamanlarda benim aklıma şöyle sorular takılıyor: Eninde sonunda Japonya’dan gideceğimizi biliyoruz da, bir gün bu dünyadan gideceğimizi bilmiyor muyuz? Biliyoruz bilmesine de (biraz da ruh sağlığımız için) sık sık unutuyoruz. Peki doğanın o muhteşem takvimi, mevsimler, hep gözümüzün önünde olsa, bize zamanın geçtiğini ama hayatın kendini hep yeniden ürettiğini hatırlatsa zaman çok daha değerli, hayat çok daha anlamlı ve kaçınılmaz son çok daha kabul edilir olmaz mı?

Japonların, dinle kurdukları gevşek ilişkiye rağmen maneviyatlarının bu kadar kuvvetli olmasında mevsimlerle olan sımsıkı ilişkinin çok etkili olduğuna inanıyorum artık. Zaten en yaygın dinleri Şintoizm, yine doğanın ve mevsimlerin içinden süzülüyor, yağmurdan rüzgara, bir kaya parçasından ağaca, tüm nesnelerde yaşadığını varsaydığı ruhları kutsuyor.

Doğadan kopmak bizi mutsuz ediyor, doğru.

Ama yalnızca yeşilden maviden uzak kaldığımız, çiçeğe böceğe dokunamadığımız için değil, hayatın anlamını büsbütün unuttuğumuz için de bu mutsuzluk.

Ve bir soru daha: Ömrü sadece bir hafta süren kiraz çiçekleri göz kamaştıran gösterisini yapmak üzere Sapporo’ya doğru gelirken, bunları düşünmeyeceğim de neyi düşüneceğim!

 


Zeynep Güven Ünlü 

Gazeteci, yazar.

1994 yılında iletişim fakültesinden mezun olduktan sonra Hürriyet’te gazeteciliğe başladı. Portre yazıları, röportajları ve haberleri gazetede yayınlandı. 2000-2009 arasında New York ve Kaliforniya’da yaşadığı dönemde serbest muhabirliğe devam etti. 2010-2017 arasında Vogue Türkiye’nin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. 2017-2018’i ailesiyle birlikte yurtdışında geçiren Zeynep, San Francisco’da geçen altı ayın ardından şimdi Japonya’nın Sapporo şehrinde yaşıyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.