ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Dünyadan

Neyse Kirası Veririz!

Bu yazıyı 2 dakika 27 saniyede okuyabilirsiniz.

Zeynep Güven Ünlü, giderek yaygınlaşan kiralama kültürünü yazdı.

Ablam Japonya seyahatinden döndüğünde anlatmıştı: Çoğu Japonun kendine ait bavulu yokmuş, ihtiyaç duyunca kiralayıp işleri bitince geri veriyorlarmış. Diyebilirsiniz ki onların yeri dar, o minnacık dairelere ne sığar ki bavul sığsın. Haklısınız, 127 milyon insan küçük bir adada bir arada yaşamaya çalışıyor; minimalizm tercihin ötesinde zorunluluk Japonlar için. Bir karşılaştırma yaparsak daha da iyi anlarız. Amerika’nın nüfusu Japonya’nın yalnızca 2,5 katı ama yüzölçümü tam 25 katı.

Amerikalıların bavullarını rahat rahat koyabilecekleri garajları, tavan araları, depolama alanları var ama biliyor musunuz, burada da dilediğinizde bavul kiralayabileceğiniz online şirketler var. İstediğiniz boy, stil ve kalitedeki bavulu evinize gönderiyorlar.

Sözü bavuldan açtığım için örneği oradan verdim, aslında Amerika’da hemen her şeyi kiralamak mümkün. Yatak, yorgan, tencere, tava, beyaz eşya, küçük ev aletleri, her türlü mobilya… Bisiklet, tenis raketinden kayak butonuna bütün spor ekipmanları… Matkap, çekiç, testere gibi aletler. Parti malzemeleri, kamp yaparken ihtiyaç duyacağınız her şey… Hatta çiçek ve köpek bile kiralayabiliyorsunuz! Kabul, köpek kiralama işi bana da biraz tuhaf geldi! Ama bir de şöyle düşünün: Çocuğunuza, köpek arzusunun gerçek hayattaki karşılığını göstermek ya da bir köpekle gerçekten yaşayıp yaşayamayacağınızı görmek istiyorsunuz. Zaten barınaktan ya da sokaktan kurtarılmış bir köpeğe bir süreliğine bakmak fena fikir olmayabilir. Üstelik yapamayacağınızı düşünürseniz onu gönül rahatlığı ile kiraladığınız yere geri verebilirsiniz. Kiralama şirketleri kar amacı gütseler de asıl amaçlarının köpeklere kalıcı bir yuva bulmak olduğunu söylüyorlar. Hayvan severlerin dünyasında başka türlü barınmaları da mümkün değil zaten.

Biz henüz köpek kiralamadık ama enstrüman dersi için flütü seçen oğlumuz Kaya’ya ayda 35 dolara yepyeni bir flüt kiraladık. Satın alalım deseydik yaklaşık 700 dolar verecektik. Hayatında eline flüt almamış bir çocuk için fazla bir yatırım değil mi! Üstelik sevip devam edecek mi onu bile bilmiyoruz. İstersek ödediğimiz miktarı düşüp satın da alabileceğiz. Ama şimdilik neyse kirası veriyoruz, rahat ediyoruz!

Bizim eşyalara dönersek… En kısa yolun ikinci el eşyaları İnternet üzerinden alabileceğimizi gördük ve hemen yakın civarda yaşayan birkaç satıcı ile temasa geçtik. Yenisi olsun diye ısrar etsek 1500 dolar ödeyeceğimiz büyük ve rahat bir koltuğu 200 dolara aldık. Haydi biz geçici bir süreliğine ev döşüyoruz, fazla para harcamak istemiyoruz. Peki satan aileye ne demeli! Emlak fiyatlarının iki haneli milyon dolarlara ulaştığı bir mahallede, son derece güzel bir evde yaşıyorlardı, son model arabaları kapının önünde bekliyordu. Anlayacağınız, hiç de o 200 dolara ihtiyaçları varmış gibi görünmüyorlardı. Ama bu kültürde alıp satmak, bir şeyin ekonomik değerinin hakkını vermek ayıp sayılmıyor. O koltuğu ara karşılığı satman, ille de o paraya “muhtaç” olduğun anlamına gelmiyor. Bu yüzden ikinci el, bir zorunluluk değil pratik ve çevreci bir alternatif gibi algılanıyor.

Kiralık ya da ikinci el piyasasının bu kadar büyümesinde teknolojinin de büyük katkısı var. Amerika’da bir yerden bir yere eşya taşımak zor ve pahalıdır, ama lugg adlı uygulama sayesinde bir kamyonet ve iki çift güçlü kola anında ulaşabiliyorsunuz. Uygulama sayesinde size yakın olan alıcı / satıcıları kolaylıkla belirliyorsunuz. Satıcılara verilen yorumlar sayesinde yaş tahtaya basma riskinizi azaltıyorsunuz. Bunlarla uğraşacak vakit bulamıyorsanız elden çıkarmak istediğiniz eşyaları sizin yerinize satacak onlarca derneğe, vakfa kolayca ulaşıyorsunuz.


Zeynep Güven Ünlü 

Gazeteci, yazar.

1994 yılında iletişim fakültesinden mezun olduktan sonra Hürriyet’te gazeteciliğe başladı. Portre yazıları, röportajları ve haberleri gazetede yayınlandı. 2000-2009 arasında New York ve Kaliforniya’da yaşadığı dönemde serbest muhabirliğe devam etti. 2010-2017 arasında Vogue Türkiye’nin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Geçtiğimiz aylarda kocası Burçin ve oğlu Kaya ile Palo Alto’da yaşamaya başlayan Zeynep, uzaktan çeşitli yayınlara katkıda bulunmaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.