ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Uzman

Migrene Doğal Çözümler

Bu yazıyı 3 dakika 22 saniyede okuyabilirsiniz.

Migrenle doğal yolla baş etmenin yolları var. 

Sese ve gürültüye karşı aşırı hassasiyet, gözlerde ışık çakması, mide bulantısı, kusma ve genel bir “toleranssızlık” hali… Yaşayan bilir; bir gözün arkasında veya ense kökünde başlayıp zonklama şeklinde belirerek “kurbanına” hayatı zindan eden şiddetli bir ağrı türü- ciddi bir külfettir migren! Nüksettiği vakit gündelik fonksiyonları yerine getiremeyecek kadar hayattan kopar, zifiri karanlık bir odaya kapanıp “fırtınanın geçmesini” beklersiniz.

Günümüzde hala tam olarak anlaşılamayan bir “nörolojik semptomlar topluluğu” olan migren hormonsal faktörler, stres, uykusuzluk, alerjiler veya uyku düzeninde bir takım değişiklikler (jet-lag veya fazla uyku gibi) sebebiyle meydana geliyor. Tek bir faktör migreni tetikleyebiliyorken, belirli bir süreç içerisinde üst üste gelen ve kartopu misali büyüyerek “haneye yazılan” tetikler neticesinde de ağrı oluşabiliyor. Yani eğer migren hastasıysanız, üzerinizdeki tişörtün sizi rahatsız eden etiketi bile atak oluşumuna katkıda bulunabilir. Özellikle de sabahki çikolatalı ekmek, öğlen yediğiniz şarküteri ve akşam yudumladığınız kırmızı şarapla birleşince! Dolayısıyla çok sık atak yaşayan “kronik migren” hastaları yaşam tarzlarını ve alışkanlıklarını mutlaka gözden geçirip atak sayısını azaltacak düzenlemeler yapmalı. Bizim de bu konuda bir takım önerilerimiz olacak:      

-Bazı gıdaları yemekten sakının. İşlenmiş ve tuzlu yiyecekler migreni tetikleyebiliyor. Eskitilmiş ve/veya Feta, Çedar ve Parmesan gibi, tiramin içeren peynirlerden mutlaka uzak durmalı. Ayrıca şarküteri ürünleri, çikolata, alkol ve özellikle de kırmızı şarap oldukça zararlı. Bir çeşit lezzet artırıcı olan Monosodyum Glutamat (MSG) içeren gıdalara, kuru meyvelere, fasulye, turşu, ekşi krema ve yoğurt gibi fermente gıdalara ihtiyatla yaklaşmalı. Kimi migreni tetikliyor, kimiyse ağrının şiddetini artırıyor.

-Besin takviyelerine güvenin. B vitaminleri beyindeki nörotransmitter’ları düzenliyor. Dolayısıyla takviye olarak Riboflavin (B2 vitamini) ve B6 vitamini alabilirsiniz. Bunun dışında D vitamini, C vitamini, E vitamini, potasyum, balık yağı, Koenzim Q10, nane yağı, keten tohumu, Gingko Biloba bitkisi, zencefil kökü ve kedi otundan destek alın. Badem, susam tohumu, ay çekirdeği, Brezilya fındığı, Kaju fıstığı, fıstık ezmesi ve yumurta gibi magnezyum içeren gıdalardan tüketin. Kafein hem dost hem düşman! Az miktarda tüketildiğinde faydası var, nitekim bazı migren ilaçları kafein içeriyor. Öte yandan doz aşımı migreni tetikleyebiliyor. Eğer kafein bağımlısıysanız, gündelik kahve tüketiminizi ansızın azaltmaktan sakının.

Besin takviyesi alırken yan etkileri önlemek açısından kişinin yaşı, dozaj ve alınan diğer ilaçlar da göz önünde bulundurulmalı, gerekirse bir doktora danışmalı.     

-Başınızı bir tülbentle sıkıca sarın. Tülbent veya eşarbı mümkünse ağrının en yoğun hissedildiği noktada düğümleyin, sıkabildiğiniz kadar sıkın.

-Başınıza buz tedavisi uygulayın. Sıcak veya soğuk kompres, ağrılı bölgeyi uyuşturarak ağrının şiddetini hafifletecektir.

-Migren atağı süresince bol miktarda su için. Yeterli miktarda su içmek migrene önlem almak açısından da oldukça önemli zira vücut susuz kaldığında tehlike çanları çalıyor!

-Düzenli masaj yaptırın. Masaj kalp atışını yavaşlattığı için strese iyi geliyor. Ayrıca kortizol (stres altındayken böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan zararlı bir hormon) seviyesini dengeliyor.

-Alternatif terapi yöntemlerini deneyin. Strese karşı otonom tepkileri kontrol etmeye yarayan alternatif terapi yöntemi biofeedback vücutta rahatlama sağlıyor. Vücuttaki ‘chi’ noktalarına iğne yerine parmaklarla baskı uygulanması esasına dayalı olan tedavi yöntemi acupressure ise ağrıları azaltıyor. Sol elin başparmağı ile işaret parmağı arasında kalan bölgeye (Ll-4 noktası) ve kolun iç tarafında, bilekten üç parmak yukarıya doğru (PC6 noktası) olan noktaya 5 dakika boyunca baskı uygulayın.

-Doğal yağlar hizmetinizde! Sedatif özellikli; antimikrobiyal, anksiyolitik ve antihipertansif lavanta yağı “migren savar” bir doğa mucizesi kabul ediliyor. Nane yağının ve tatlı fesleğen yağının da yine aynı şekilde ağrıyı yenmekte etkili olduklarını belirtelim. Papatya ailesinin bir üyesi olan “Feverfew”, yani Gümüşdüğme bitkisi ağrıyı azaltmakla kalmıyor, atakların önüne geçmeye yardımcı oluyor. “White Willow”, yani Beyaz Söğüt aspirin benzeri bir etkiye sahip olduğu için ağrıyı dindirmek için kullanılabilir. 

Doğal yağları daha etkili kılmak için difüzör kullanın. Kan akışına karışması için bilek içlerine ve şakaklara sürün. Banyo suyuna da damlatabilirsiniz. Sıcak bir banyo kan akışını artırır. Ayrıca Tiger Balm olarak bilinen mentollü ağrı kesici kremi şakaklarınıza sürmeyi deneyin.    

Zencefil ağrının şiddetini azaltıyor. Migrenle birlikte gelen mide bulantısı ve kusma gibi sindirim problemlerini de önlüyor.

-Stresle mücadelenizi etkili hale getirin. Bu bir kısır döngü- stres migreni tetikliyor, migren strese yol açıyor. Gündelik yaşamınızda sizi rahatlattığına inandığınız aktivitelere mümkün olduğu kadar yer verin. Egzersiz, yoga, meditasyon, günlük tutmak (migren atağınızı tetikleyen unsurları ve not edebilirsiniz) doğada yürüyüş yapmak ve müzik dinlemek gibi aktivitelere mutlaka zaman ayırın.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.