ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Pratik

Mutfağın Vazgeçilmezleri- 2

Bu yazıyı 2 dakika 46 saniyede okuyabilirsiniz.

Hayatı kolaylaştıran mutfak aletleri

Yemek yapmak bazıları için kolay, bazıları için zor bir iş. Ne kadar usta bir aşçı olursanız olun, bazı mutfak aletlerinin sonucu etkileyecek derecede işe yaradıkları kesin. Mutfağın vazgeçilmezleri yazımızda birkaçından söz etmiştik. O halde mutfağın vazgeçilmezleri listesine devam.   

Ölçü kabı

Çoğu yabancı yemek kitabında ölçüler “ölçü kabı” diye bir terim vardır, ölçüler bu terim baz alınarak verilir. Bizde ise genelde su bardağı ile ölçülür malzemeler. Halbuki herkesin bardak boyu farklı; birisine göre 200 ml., başkasına göre mesela 280 ml. olabilir. Bu yüzden her türlü malzemeyi, özellikle sıvıları ölçebilmek için bardak yerine standart 250 ml. olan ölçü kaplarından edinmeli.

Ölçü kaşıkları

Aynı şekilde set halinde satılan, standart ölçü kaşıklarını da listeye ekleyebiliriz.

Üzerinde bir tatlı kaşığı için 5 ml.; bir çorba kaşığı için 15 ml. yazar. Tariflerde verilen ufak ölçüleri, kabartma tozu, karbonat, tuz, şeker ve baharat gibi malzemeleri ölçmek için bu kaşıkları kullanmak iyi fikir.

Mutfak tartısı

Ölçü kabının ve kaşıklarının önemini anlatmakla birlikte, mutfakta tartının yerinin apayrı olduğunu da söylemek lazım. Kahveden una her türlü malzemeyi aslında tartıda tartmak en doğrusu. Özellikle pastacılığın olmazsa olmazı iyi, hassas bir mutfak tartısı.

Kızartma makinası

Aslında ocakta da kızartılabilir ekmek. Biraz daha sabretmek ve gözünüzü üzerinde tutmak şartıyla. Ama kızartma makinasının hayatı çok kolaylaştırdığı kesin. Onun sayesinde bayatlayan ekmekleri canlandırabilir, hatta ekmekleri dilimleyip buzdolabında ya da buzlukta sakladıktan sonra kızartabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir konu; her kullanımdan sonra içinde biriken kırıntıları temizlemek.

Su ısıtıcısı

Eskiden suyun tencerede, çaydanlıkta kaynamasını beklerdik. Bugün ise çoğumuz mutfakta su ısıtıcısı olmayan bir hayat düşünemiyoruz. Bu cin mutfak aleti sayesinde su ısıtmak için bir düğmeye basmak ve azıcık beklemek yeterli. Üstelik daha az enerji sarfettiği de biliniyor. Ne güzel! Yine de su ısıtıcısını enerji anlamında verimli kullanmak için hemen ve hepsini kullanmayacaksanız, tepesine kadar doldurmamakta yarar var. 

Oklava / merdane

Elbette hamur açmak için oklava ve merdane şart. İkisinin de işi aynı olsa da boyut farkından dolayı farklı tür hamurları açmaya yararlar. Merdane daha ufak hamurları açarken, oklava tepsi boyunda açabilir hamuru. Merdaneyi baharat öğütmek, etleri yumuşatmak, ucunu otları ezmek için de kullanabilirsiniz.

Süzgeç /elek

Genelde elek daha ufak delikli, süzgeç daha geniş delikli olur. İkisinden birine mutlaka ihtiyaç var mutfakta. Sebzeleri ve makarnayı süzmek için süzgeç; un elemek için de elek bulundurmakta fayda var. Alırken delikli tellerin sağlam olduğundan, kolayca esnemediklerinden emin olun. Süzgeç demişken, çay için gereken ufak süzgeci de unutmamalı.

Tava

Her mutfağın iyi bir tavaya ihtiyacı var. Yumurtadan ızgaralara bir çok yemeği tavada pişirirsiniz. Bugünlerde daha çok çelik tava kullanılsa da döküm ve bakır tavaların da yeri ayrı. Döküm tavalar yüksek ısıyı kaldırır ve uzun süre aynı ısıyı tutar. Gerekirse fırına da girer. Bakır tava daha hızlı ısınır ve aynı şekilde daha hızlı ısıyı kaybeder. Dökümü ızgara et ve uzun pişecek yemekler için; bakırı ise hızlı pişen balıklar, soslar için kullanabilirsiniz. En az bir tavanın da kapağının olması, yemekleri kendi buharında pişirmek ve kısık ateşte ısıtmak için işinize yarayabilir.

Spatula

Bugün spatula hem malzemeleri karıştırmak, sürmek, yaymak için kullanılan,  hem de tavada pişen yemekleri çevirmek için kullanılan mutfak aletine deniyor. Eskiden pastacılıkta kullanılan silikon spatula ise giderek yaygınlaşıyor. Silikon, yüksek derece ısıya dayanıklı, zararsız ve uzun ömürlü olduğu için tercih ediliyor. Çevreye plastikten daha az zarar veriyor olması da önemli.

Mutfak makinası

Bir başka hayat kolaylaştıran, zaman kazandıran mutfak aleti daha. Ayaklı mikser, stand mikser olarak da bilinen çok amaçlı mutfak aleti, keklerin harcını karıştırmak, yumurtaları çırpmak, hamur yoğurmak için kullanılabilir. Üzerinde zaman ayarı varsa çırpma yapmak istediğiniz süreyi önceden kurup, bittiğinde durmasını sağlayabilirsiniz. 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.