ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Gıdaya Saygı

Narin Yaz Meyveleri

Reçel yapmak, fırında pişirmek, pestile çevirmek, blender’dan geçirmek… Fazla yumuşadı, suyunu saldı diye nefis yaz meyvelerini çöpe atmak yerine yapabileceğimiz çok şey var.

Çilek, ahududu, böğürtlen, dut… Yazın renkli, tatlı, narin meyveleri. Alırken bir tanesinin bile ziyan olacağını düşünemeyiz. Ancak bu meyveler şaşırtıcı bir şekilde en çok çöpe giden meyveler arasında. Bazen yeni aldığımızda bile en alttakilerin ezilip yumuşadıklarını, sulandıklarını görüyoruz. Bazen de bu narin meyvelerin hızına yetişemiyor, buzdolabında saklasak da sulanmalarına, çürümelerine sebep olabiliyoruz. Bu meyvelerin birkaç günlük ömürleri var. Özellikle de gerçek ve ilaçsızlarsa.

Öncelikle yaz meyvelerini aldıktan sonra doğru saklamanın yollarına bakalım.

 • Nem, bu meyvelerin en büyük düşmanı. Küflenmeyi, çürümeyi hızlandıran nemi engellemek için onları olabildiğince iyi kurutmalı ve yemeden hemen önce yıkamalı.
 • Aralarda küflü meyveler varsa kenara ayırmak önemli. Gözle görülmeyen küf sporlarını öldürmek için ise 8 bardak suya 1 bardak sirke karıştırın ve meyveleri bu banyoda 20 dakika kadar bekletin.
 • Bu meyveleri bazen kutularda hazır paketlenmiş bir şekilde bulabilirsiniz. En alttakiler ezilmiş, sulanmış olabilir. En doğrusu, aldığınız şekliyle değil, daha büyük bir kaba fazla üst üste gelmeyecek şekilde saklamak.
 • Ahududu ve böğürtleni yıkamak için kısa süre soğuk suda bekletebilirsiniz. Çileği ise yavaşça sudan geçirmek yeterli. Yıkarken çileklerin saplarını çıkarmayın, içlerine su almalarına izin vermeyin.
 • Saklarken buzdolabınızın en soğuk kısmına değil, göz hizasına yerleştirin. Böylelikle bir kaç günlük ömrü olan bu meyvelerin bozulmalarına izin vermeden çabucak tüketebilirsiniz.
 • Saklamak için kullandığınız cam kavanozun içine kağıt havlu yerleştirin ve ekstra nem birikmesini önlemek için kapağını biraz açık bırakın.
 • Saklamanın bir yolu da dondurmak. Sağlıklı dondurmak için fırın tepsisine dizin ve buzluğa kaldırın. Donduktan sonra cam kaplara alıp saklayabilirsiniz. Bu şekilde, kış geldiğinde bile keklere katmak ve smoothie yapmak için elinizin altında olurlar. Bu arada blender’dan geçirip buz kalıplarına da doldurabilirsiniz.

Diyelim ki her türlü doğru saklama yöntemini uyguladık ama yine de bazıları sulandı ve yemek için fazla olgunlar. O zaman da yapabilecek çok şey var.

 • Reçel yapın. Olgun meyvelerle yapılabilecek en kolay şey reçel.
 • Blender’dan geçirip smoothie yapın. Özellikle donmuş meyveler bu iş için ideal.
 • İyice ezdikten sonra fırın tepsisine yayın ve güneşte ya da fırında pestil yapın.
 • Sorbe ya da dondurma yapın. Gözünüzde büyüyorsa daha kolay olan granita da deneyebilirsiniz.
 • Blender’dan geçirdikten sonra iyice süzüp sos yapın. İçine az limon suyu da ekleyebilirsiniz.
 • Fırına atın. Azıcık bal ve istediğiniz baharatlarla karıştırıp fırında pişirin. Azıcık ezdikten sonra dondurma ya da örneğin lor peyniri üzerinde servis edebilirsiniz.
 • Kek yaparken harcın içine karıştırın; pie ya da crumble yapın.
 • Bunlardan hiçbiri olmuyorsa da komposta katın.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.