ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kişisel verileriniz; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") uyarınca veri sorumlusu olarak Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Arçelik A.Ş. ("Arçelik" veya "Şirket") tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenme amaçları konusunda detaylı bilgilere; https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arçelik Şirketler Grubu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz;


Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenecektir.

Açık Rızanızın Varlığı Halinde Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz; ürün ve hizmetlerin pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yürütülmesi, sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizlere önerilmesi ve tanıtılması, kabulünüz kapsamında paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi ve gönderim sağlanması için hizmet aldığımız üçüncü kişilerle paylaşılması amaçlarıyla açık rızanız kapsamında işlenebilecektir.

Kişisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaçlarla Aktarılabilir?
Toplanan kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda, bayilerimize, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları çerçevesinde aktarılabilecektir.

Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi Nedir?
Kişisel verileriniz Şirketimiz ile temas edeceğiniz; elektronik ortamda internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanalıyla, sözleşmenin ifası hukuki sebebine dayalı olarak toplanacaktır. Açık rıza vermeniz halinde ise ürün ve hizmetlerimizin beğeni ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirilerek size sunulması hukuki sebebine dayalı olarak Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenebilmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?
Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı, https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi den ulaşabileceğiniz Arçelik Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvurularınız ücretsiz olarak sonuçlandırılacaktır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

Kapat
Gıdaya Saygı — 12.06.2019

Narin Yaz Meyveleri

Reçel yapmak, fırında pişirmek, pestile çevirmek, blender’dan geçirmek… Fazla yumuşadı, suyunu saldı diye nefis yaz meyvelerini çöpe atmak yerine yapabileceğimiz çok şey var.

Çilek, ahududu, böğürtlen, dut… Yazın renkli, tatlı, narin meyveleri. Alırken bir tanesinin bile ziyan olacağını düşünemeyiz. Ancak bu meyveler şaşırtıcı bir şekilde en çok çöpe giden meyveler arasında. Bazen yeni aldığımızda bile en alttakilerin ezilip yumuşadıklarını, sulandıklarını görüyoruz. Bazen de bu narin meyvelerin hızına yetişemiyor, buzdolabında saklasak da sulanmalarına, çürümelerine sebep olabiliyoruz. Bu meyvelerin birkaç günlük ömürleri var. Özellikle de gerçek ve ilaçsızlarsa.

Öncelikle yaz meyvelerini aldıktan sonra doğru saklamanın yollarına bakalım.

 • Nem, bu meyvelerin en büyük düşmanı. Küflenmeyi, çürümeyi hızlandıran nemi engellemek için onları olabildiğince iyi kurutmalı ve yemeden hemen önce yıkamalı.
 • Aralarda küflü meyveler varsa kenara ayırmak önemli. Gözle görülmeyen küf sporlarını öldürmek için ise 8 bardak suya 1 bardak sirke karıştırın ve meyveleri bu banyoda 20 dakika kadar bekletin.
 • Bu meyveleri bazen kutularda hazır paketlenmiş bir şekilde bulabilirsiniz. En alttakiler ezilmiş, sulanmış olabilir. En doğrusu, aldığınız şekliyle değil, daha büyük bir kaba fazla üst üste gelmeyecek şekilde saklamak.
 • Ahududu ve böğürtleni yıkamak için kısa süre soğuk suda bekletebilirsiniz. Çileği ise yavaşça sudan geçirmek yeterli. Yıkarken çileklerin saplarını çıkarmayın, içlerine su almalarına izin vermeyin.
 • Saklarken buzdolabınızın en soğuk kısmına değil, göz hizasına yerleştirin. Böylelikle bir kaç günlük ömrü olan bu meyvelerin bozulmalarına izin vermeden çabucak tüketebilirsiniz.
 • Saklamak için kullandığınız cam kavanozun içine kağıt havlu yerleştirin ve ekstra nem birikmesini önlemek için kapağını biraz açık bırakın.
 • Saklamanın bir yolu da dondurmak. Sağlıklı dondurmak için fırın tepsisine dizin ve buzluğa kaldırın. Donduktan sonra cam kaplara alıp saklayabilirsiniz. Bu şekilde, kış geldiğinde bile keklere katmak ve smoothie yapmak için elinizin altında olurlar. Bu arada blender’dan geçirip buz kalıplarına da doldurabilirsiniz.

Diyelim ki her türlü doğru saklama yöntemini uyguladık ama yine de bazıları sulandı ve yemek için fazla olgunlar. O zaman da yapabilecek çok şey var.

 • Reçel yapın. Olgun meyvelerle yapılabilecek en kolay şey reçel.
 • Blender’dan geçirip smoothie yapın. Özellikle donmuş meyveler bu iş için ideal.
 • İyice ezdikten sonra fırın tepsisine yayın ve güneşte ya da fırında pestil yapın.
 • Sorbe ya da dondurma yapın. Gözünüzde büyüyorsa daha kolay olan granita da deneyebilirsiniz.
 • Blender’dan geçirdikten sonra iyice süzüp sos yapın. İçine az limon suyu da ekleyebilirsiniz.
 • Fırına atın. Azıcık bal ve istediğiniz baharatlarla karıştırıp fırında pişirin. Azıcık ezdikten sonra dondurma ya da örneğin lor peyniri üzerinde servis edebilirsiniz.
 • Kek yaparken harcın içine karıştırın; pie ya da crumble yapın.
 • Bunlardan hiçbiri olmuyorsa da komposta katın.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.