ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Neden Yulaf?

Bu yazıyı 2 dakika 16 saniyede okuyabilirsiniz.

Sürekli karşımıza çıkan yulafın faydaları neler, mutfakta nasıl kullanırız?

Yulaf, buğdaygiller ailesine ait bir tahıl. Bugün piyasada yulafın ununu, ezmesini, tanesini, kepeğini bulabiliyoruz. Müslide ve kahvaltı gevreğinde rastlıyoruz. Son yıllarda en çok konuşulan ve karşımıza en çok çıkan çeşitleri ise yulaf kepeği ve yulaf ezmesi. Yulaf kepeği, yulaf tanesini saran kabuk kısımdan oluşuyor. Bir de yulaf sütü diye bir şey var. Bu, suda bekleyen yulafın öğütülüp süzülmesiyle elde ediliyor. Ortaya bitkisel süt isteyenlerin ekolojik olarak da tercih edebilecekleri bir ürün çıkıyor. Üstelik alerjisi ve gıda hassasiyeti olanlar için de ideal.

Sağlık boyutu

Yulafın bu kadar gündemde olması boşuna değil. Öncelikle yüksek miktarda, hatta diğer tahıllara göre daha fazla protein içeriyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yulaftaki protein, süt, et, yumurtadaki kadar önemli. Değerli bir karbonhidrat kaynağı. İçinde yok yok. Demir, selenyum, bakır, potasyum, folat, magnezyum, fosfor, kalsiyum, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, E ve B vitaminleri ve tabii ki lif… Yulaf, diğer tahıllara göre daha fazla çözünür posa içeriyor. Bunlardan biri de betaglukan. Betaglukan, sindirim siteminde sünger görevi görüyor, kolesterolün atılmasını sağlıyor. Ayrıca sinir ve sindirim sistemlerine, metabolizmaya, kemik ve kaslara iyi geliyor, tiroit bezlerini çalıştırıyor. Özellikle kolon kanseri riskini azalttığı biliniyor.

Spor yapanlar, kilo vermek isteyenler de yulafı tercih ediyorlar. Sindirimi uzun sürdüğü için uzun süre doygunluk hissi veriyor. Kolay kolay acıkmıyor insan yulaf yedikten sonra. Yulaf aynı zamanda idrar söktürücü, dolayısıyla ödem atımına da yarıyor. Metabolizma üzerinde olumlu etki yaratarak performansı arttırdığı biliniyor. Kısacası yulaf bir hayli sağlıklı bir yiyecek.

Peki ya glüten?

Bugünlerde sık sık karşımıza çıkan ve sihirli kelime niteliğindeki glüten var mı yulafta? Yulaf, özünde glüten içermiyor. Çölyak hastalarının sadece %1’i yedikten sonra şikayet belirtiyor. Buradaki konu, yulafın glüten içeren tahıllarla teması. Birlikte üretilen, yan yana yetiştirilen ya da öğütülen yulafa glüten başka tahıllardan bulaşmış olabiliyor. Ancak tamamen tek başına, diğer tahıllarla temas etmeden üretilen yulaf “glütensiz” olarak etiketleniyor. Özellikle glütensiz beslenmeye özen gösteriyorsanız, üzerinde glütensiz yulaf yazan paketleri kullanabilirsiniz.

Yulafla ne yapılabilir?

İlk akla gelen kahvaltılık yulaf lapası. Değirmende ezilmiş yulafı su ya da süt ile pişirip yapılıyor. İskoçya’da yapılan “Scottish porridge” meşhur. O bölgede Orta Çağ’dan beri üretilen yulaf, ülkenin en önemli tahıllarından biri. Eskiden su ile kaynatılır, koyulaşıp kek kıvamına geldikten sonra soğutulur ve kesilerek, hatta kızartılarak yenirmiş. Yulaf lapası Amerika’da 1990’lara kadar evde yapılırdı. O zamanlar yapılışı son derece basit olduğundan ve bugünkü gibi Instagram süsü verilmediğinden kafe menülerinde görmezdik onu. Bugün ise yulaf lapası sadece ocak üzerinde değil, fırında da pişiriliyor. Onlarca farklı yulaf lapası tarifi olan “Porridge” adlı bir kitap bile var. Üzerine envai çeşit malzeme gelebiliyor; bal, fındık, ceviz, taze ve kuru meyvelerle tatlandırılıyor. Yulaf ezmesini kurabiyelerde kullanmak da keyifli. Yulaflı kurabiye yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta, yulafı önce blenderdan geçirmek. Bu sayede kurabiyenin dışı çıtır çıtır, içi yumuşak kalırken aynı zamanda yulafın o fındığımsı lezzetini alabiliyorsunuz.   

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.