ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kişisel verileriniz; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") uyarınca veri sorumlusu olarak Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Arçelik A.Ş. ("Arçelik" veya "Şirket") tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenme amaçları konusunda detaylı bilgilere; https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arçelik Şirketler Grubu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz;


Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenecektir.

Açık Rızanızın Varlığı Halinde Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz; ürün ve hizmetlerin pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yürütülmesi, sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizlere önerilmesi ve tanıtılması, kabulünüz kapsamında paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi ve gönderim sağlanması için hizmet aldığımız üçüncü kişilerle paylaşılması amaçlarıyla açık rızanız kapsamında işlenebilecektir.

Kişisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaçlarla Aktarılabilir?
Toplanan kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda, bayilerimize, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları çerçevesinde aktarılabilecektir.

Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi Nedir?
Kişisel verileriniz Şirketimiz ile temas edeceğiniz; elektronik ortamda internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanalıyla, sözleşmenin ifası hukuki sebebine dayalı olarak toplanacaktır. Açık rıza vermeniz halinde ise ürün ve hizmetlerimizin beğeni ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirilerek size sunulması hukuki sebebine dayalı olarak Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenebilmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?
Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı, https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi den ulaşabileceğiniz Arçelik Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvurularınız ücretsiz olarak sonuçlandırılacaktır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

Kapat
Detay — 06.01.2018

Nohutu Nasıl Bilirsiniz?

Bu yazıyı 2 dakika 1 saniyede okuyabilirsiniz.

Yüzyıllardır tükettiğimiz nohut, son yılların en gözde malzemelerinden biri.

Nohut birçok mutfakta binlerce yıldır tüketilen hem lezzetli hem de besleyici bir baklagil. Son yıllarda yıldızı giderek daha da parlayan nohut, özellikle sağlıklı beslenmek isteyenlerin en çok tercih ettiği malzemelerden biri haline geldi.

Nohutun mutfağımızdaki yeri yadsınamaz. Osmanlı’da kuş üzümü ve çam fıstığıyla yapılan humus lokması, Antep’in nohut dürümü, Doğu Anadolu’nun etli yoğurt çorbası “lebeniye”, etli veya etsiz yahniler, aşure ve elbette nohutlu pilav… Bu yemeklerin hepsinde nohutun vazgeçilmez bir yeri var. Bundan altı yüz sene önce keşfedilen leblebiyi de unutmamak gerek.

Son yıllarda vejetaryen ve vegan beslenenlerin sayısının artışı bitkisel proteinlerin önemini arttırdı. Glutensiz gıdalar, doğal protein oranı yüksek, besin değerleri zengin bitkiler ve baklagiller altın çağlarını yaşıyor. Bunun yanısıra, Ortadoğu mutfağı da dünya tarafından daha çok merak edilir oldu. Yüzyıllardır bu bölgenin mutfaklarının parçası olan ve 100 gramında 15 gram protein ve 12 gram lif içeren nohut, en çok ilgi gören malzemelerden biri olmaya başladı.

2018 yeme-içme trendlerinde de gözüken o ki, Ortadoğu mutfağı önümüzdeki yıl tüm dünyada daha çok menüye girecek ve tabii bununla beraber nohut unundan yapılan falafel ve humus da ününe ün katacak. Bizler de bir yandan nohutun çok tanıdık olmayan kullanım alanları ile tanışacağız.

Bugünlerde özellikle Amerika’daki süpermarketlerin rafları yenilikçi nohut atıştırmalıkları ile dolu. Ispanak, pancar gibi sebzelerle tatlandırılmış hazır humus paketleri, patlatılmış nohut taneleri, fırınlanmış ve baharatlanmış nohut cipsleri, nohut unundan yapılan glutensiz ve protein dolu kurabiye ve krakerler bunlardan bazıları. Nohutu fırınlama veya kızartma yöntemiyle birçok farklı atıştırmalık sunan Chickpeatos adlı marka, son olarak nohuttan ekmek kırıntısı yerine geçebilecek bir ürün çıkardı. Görünen o ki nohutu daha birçok farklı şekilde raflarda görüyor olacağız. 

Bir de “Aquafaba” var. Bu, nohut gibi kuru baklagiller pişirdiğimiz suyun ta kendisi (Aqua: Su Faba: Baklagil). Hazır haşlanmış nohut ürünlerini kullanıyorsanız, tenekenin içindeki suyu düşünebilirsiniz. Büyüklerimiz baklagil suyunu atmaz, her zaman kek, pasta pişirirken kullanırmış ve tabii ki bir bildikleri varmış. Bu suyu yüksek hızda çırptığımız zaman kıvamı yumurta beyazının çırpıldıktan sonraki köpük hali ile çok benzer oluyor. Pavlova, mereng gibi tatlılarda kullanılan nohut suyu, yumurta beyazına alerjisi olan, vegan beslenen, yumurta tüketmeyi tercih etmeyen kişiler için de mükemmel bir alternatif sunuyor.

Nohutun farklı hallerini evine taşımak isteyenler için bir tarif:

Nohutlu Çikolata Parçacıklı Kurabiye.

200 g haşlanmış nohutu, 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi, 1 tatlı kaşığı tahin, ½ tatlı kaşığı kabartma tozu ile beraber blenderdan geçirin. Hamur kıvamına 2 dakika içinde gelebiliyor. Sonrasında içine 50 g damla çikolata ekleyip karıştırın ve kurabiye şeklini verin. Fırında 180 derecede yaklaşık 15 dakika pişirin.


Tuğçe Ergun

Ekonomi ve girişimcilik okuyan ve daha sonra bu alanlarda çalışan Tuğçe Ergun, yaşadığı bir rahatsızlık sonucunda beslenme ve sağlık arasındaki ilişkiyi araştırmaya başladı. Cornell Üniversitesi’nden bitki bazlı beslenme üzerine eğitim aldıktan sonra OCHI adlı sağlıklı atıştırmalık markasını kurdu (@ochifood). Gıdanın ve doğanın iyileştirici gücü ile ilgili ilham almaya ve vermeye devam ediyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.