ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Uzman

Şarabın Modası

Bu yazıyı 3 dakika 6 saniyede okuyabilirsiniz.

Binlerce yıllık geçmişi olan şarabın modası olur mu? Şarap uzmanı, eğitmeni, “Şarabın ABC’si” kitabının yazarı Levon Bağış, şarap piyasasını etkileyen akımları yazdı.

“Sadece barbarlar şarabı sulandırmadan içer.” Romalılar böyle derlermiş. Bu kadar kısa ve net!

Evet, Roma’da şaraba su karıştırmak çok ciddi bir modaymış. Artık hayal bile edilemeyen bu moda, Roma’da o kadar yaygınmış ki, bazen şaraba deniz suyu bile kattıkları oluyormuş.

Yine Roma’da, iyi şarabı yalnızca “vatandaşlar” yani seçkinler içebilirmiş. Askerlere ve kölelere ise şarabın tortusundan yapılan alkollü ama lezzet olarak sirkeden hallice şarap içmek düşermiş.

O elitler de şarabı sulandırıp murdar ederlermiş…

Buna benzer modalar hep var oldu. Bir film ya da bir ünlü bütün bir bölgenin ya da bir üzümün kaderini etkileyebiliyor örneğin. Bugün çok popüler olan roze ya da son moda adıyla, “blush”lar da bu şekilde ünlü olanlardan.

Rozelerin ilk popüler oluşu 1950’li yılların sonuna rastlar. Brigitte Bardot’un dünyayı salladığı, St. Tropez plajlarında poz verdiği zamanlarda içilen, bölgenin o zamana kadar sadece oralarda meşhur olan rozeleri böylelikle hızla bütün dünyaya yayılır.

Roze, sonraları sadece ucuz ve harcıalem şaraplar arasında anılsa da, aslında çok yüksek kalitede olabiliyor. Örneğin, Rhône Vadisi’ndeki Tavel adlı minnacık bir kasabada Grenache üzümünden üretilen rozelerin dünyada rakibi pek yok. Ve rozeler ucuz olur diyenlere inat, bu şaraplar çok yüksek meblağlara alıcı bulurlar. Taveller serinletici aperatif olmaktan ziyade, tıpkı tüm iyi rozeler gibi, iyi birer yemek şarabıdır. Hem deniz mahsulleri, hem de Uzakdoğu’nun özellikle tatlı, ekşi soslu yemekleri ile şiir gibi bir uyum yakalarlar.

Rozelerin modası sonraki yıllarda unutulmaya yüz tutmuştu ta ki ’80li yılların sonu, ’90’ların başında “blush” adı altında tekrar sahneye çıkmalarına kadar… Önceleri sadece Amerika piyasasında görülen bu şaraplar sonra Avrupa’ya da yayıldı. Pinot Grigio üzümünden yapılanlar ise özellikle yurdumuzda kelimenin tam anlamıyla patladı.

Kesin bir tanımı yoksa da blushlar ile rozeler arasındaki en önemli fark, blushların biraz daha rahat içimli, düşük alkollü olmasının beklenmesi. “Beklenmesi” diyorum çünkü bunun kesin bir kuralı yok. Daha düşük alkollü ve oldukça iddiasız şaraplar olduklarından içlerine meyve konulması ile beraber bu popülerlik zamanla bir çılgınlık haline geldi.

 

En sevdiğim şarap filmlerinin başında Sideways (2004) gelir. Çünkü başrolünde en sevdiğim üzüm cinsi Pinot Noir vardır. Filmin kahramanı Miles, takıntı seviyesinde Pinot Noir seven bir şarapçı olduğundan filmde defalarca bu üzümün adı geçer. Kendisine bu üzümü neden bu kadar sevdiğini soran kıza öyle bir tiratla cevap verir ki, herhalde bir üzüme sinema tarihinde daha özenli bir güzelleme yapılmamıştır:

“Bilmiyorum… İnce kabuklu, erken olgunlaşan ve çok zor yetişen bir üzüm. Cabernet Sauvignon gibi her yerde yetişebilen, mücadeleci, ihmal edildiğinde bile hâlâ iyi şaraplar verebilen bir üzüm değil. Pinot Noir sürekli bakıma ve dikkate ihtiyaç duyar. Dünya üzerinde kıyıda köşede kalmış gizli bazı yerlerde iyi yetişir. Ve Pinot’nun en kırılgan, en hassas özeliklerini ortaya çıkarmayı sadece en sabırlı ve anaç bağcılar becerebilir. Sadece birisi potansiyelini hakikaten anlamaya zamanını adadığında Pinot kendisini tam olarak ifade edebilir. Ve bu olduğunda, karşına gezegendeki en aklı baştan alan, mükemmel, zarif ve heyecan verici tatlar çıkar.”

Bu filmden sonra Kaliforniya’da pek de fazla bulunmayan Pinot Noir şarapları kısa süre içerisinde %33’lük bir satış artışı gördü. Daha çok meyveli, tanenli, yoğun şarapların alıcı bulduğu Kaliforniya için gerçekten enteresan bir gelişmeydi. Hatta filmin bir sahnesinde tam kızlarla buluşmak üzere restorana girecekken Miles arkadaşına, “Eğer Kaliforniya Merlotsu sipariş verirlerse masadan kalkarım,” bile demişti. Sırf bu repliğin bile Kaliforniya Merlotları için kötü bir algı oluşturduğu iddia edilir. Hatta bir ara bu önyargıyı kırmak için üreticilerin lobi faaliyeti yürütüp, Merlot için bir film çektirmek istedikleri lafları bile çıkmıştı.

Sadece buna benzer ”pop” hikâyeler değil, bazen gayet avangart durumlar da şarap piyasasına yön verebiliyor. Son yıllarda pek çok şarap sever için bilindik, meşhur, her yerde yetiştirilen üzümler cazibelerini kaybetti. Şarap meraklıları daha az bilinen ve daha kendine has üzümlere merak sarar oldu. Bu özellikle Türkiye gibi 600 ile 800 cins üzüme sahip bir ülke için sevindirici bir haber. Pek çok gerçek şarap sever için çok bilinen ve bilindikçe fiyatı katlanarak yükselen şaraplar yerine kimsenin bilmediği özel üzümlerden yapılmış saklı hazineler daha çok ilgi çekiyor.

Minik bir obur tavsiyesi; modaları boş verin, en iyi şarap en sevdiğiniz şaraptır…


Levon Bağış
Şarap uzmanı, şarap eğitmeni, yazar.

Levon Bağış, 15 yıldır en sevdiği şeyi yani şarapçılığı profesyonel bir meslek olarak yürütüyor. “Şarabın ABC’si” isimli şarap eğitim kitabını yazdı. Kavaklıdere Şarapları bünyesinde hayata geçen Türkiye’nin ilk zincir şarap butikleri Kav Butikler’in kuruluşunu gerçekleştirdi. Türkiye’nin en geniş kapsamlı şarap profesyoneli eğitim programı olan Kavekol’u hazırladı. Halen Kavaklıdere Şarapları Eğitim Koordinatörlüğü’ne ve haftalık Agos Gazetesi’nde köşe yazarlığına devam ediyor ve Mutfak Sanatları Akademisinin şarap eğitimlerini veriyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.