ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Pratik

Sonuna Kadar Sebze

Bu yazıyı 1 dakika 57 saniyede okuyabilirsiniz.

Kerevizden havuca, sebzelerin göz ardı edilen kısımlarını değerlendirmek için fikirler

Sonbahar-kış sebzelerinin tüm kısımlarından yararlanmak, hem gıda israfını önlemek için şart, hem de sağlığımız ve damak keyfimiz için akıllıca.

Son zamanlarda sebzeleri kökünden yaprağına, bütün olarak bulabildiğimiz için mutluyuz. Artık minicik, Bugs Bunny’lik havuçlar uzun yeşil yapraklarıyla, kereviz ise saplarıyla birlikte satılıyor.

Sebzeleri sapları, yaprakları üzerinde satın alın ama saklarken ayırın çünkü yaprakları nem kaybına yol açıyor. Kök sebzeleri bıçakla temizlemek yerine önce bir fırça yardımıyla temizlemek israfı önlüyor.

Balkabağı: Balkabağının çekirdeklerini ayıklayın ve süzgeçte yıkayın. Zeytinyağı, toz biber ve tuzla karıştırıp 10-15 dakika fırına verin. Balkabağının genelde atılan, içinde çekirdekleri barındıran lifli meyve kısmını ise çekirdekleri ayırdıktan sonra yumuşak ve lezzetli bir balkabaklı kek için kullanın.

Brokoli: Brokoliyi yapraklarıyla birlikte pişirin. Saplarını da kullanın. Dış yüzeyini fazlalıkları alana kadar traşladıktan sonra rendeleyin. Rendelenmiş brokoli sapları farklı bir mücver tarifi için ideal.

Havuç: Havucun yaprakları hafif acı olabiliyor. Blanch ettikten, yani 2-3 dakika haşlayıp soğuk suda şokladıktan sonra süzün ve zeytinyağında soteleyin.

Ispanak: Elbette, zeytinyağlı ıspanak kökü!

Karalahana: Karalahananın sert orta damarları genellikle atılır. Halbuki kullanılmayan bu kısımlarından çabuk turşu yapabilirsiniz.

Kereviz: Minik kerevizleri üzerlerindeki sapları ve yapraklarıyla birlikte pişirin. Nefis, odunsu bir lezzet çıkıyor ortaya, çam ormanlarına ışınlanmış gibi olursunuz.

Yer elması: Yamuk yumuk şekli ve kabuklarının incecik oluşu yer elmasını soymayı zorlaştırıyor. Soyarken ziyan etmemek zor. Halbuki yer elmasını soymanıza gerek yok. Bir fikir; zeytinyağı, maydanoz, fındığı öğütüp kabukları soyulmamış yer elmalarıyla karıştırın ve fırına verin.

Soğan: Soğanın normalde çöpe atılan tepesini toprağa ekip yeni soğanlar yetiştirebilirsiniz. Geri dönüşüm diye buna denir!

Pırasa: Genelde tariflerde pırasanın beyaz ve açık yeşil kısımları kullanılır. Uzun koyu yeşil kısımları ise genelde çöpe gider. Bunları değerlendirmenin bir yolu, fırında et, tavuk ya da balık pişirirken altına yerleştirmek. Hem yükseklik verir, hem de lezzet katar.

Lahana: Lahana ye ye bitmeyebiliyor. Fazlasını değerlendirmenin en iyi yolu dondurmak aslında. Lahanayı 4’e kesip, blanch edin. Suyunu iyice süzdükten sonra dondurun. Lahana bu şekilde aylar, hatta yıllar boyu dayanıyor.

Pancar: Saplarını haşlayabilir ya da zeytinyağlı pancar sapı yapabilirsiniz. Rengi yeter! Pancarın yapraklarına ise kırmızı ıspanak da deniyor, o denli sağlıklı. Körpe yapraklarını çiğ olarak salata gibi, daha sert olan yapraklarını hafif haşladıktan sonra yiyebilirsiniz.

Patates: Soyduğunuz patateslerin kabuklarını atmayın. Zeytinyağı, tuz, biberle fırında pişirip cips yapın. Patatesi haşladığınız suyun da bir sürü marifeti var; soslara kıvam vermek için ya da ekmek yaparken su yerine kullanın. Patates suyu hem lezzet hem doku katar.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.