ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Tamir: Eşyaya Bir Şans Daha Veren Zanaat

Bu yazıyı 2 dakika 58 saniyede okuyabilirsiniz.

Eşyaların tamiri, ruhumuzu ve dünyayı tamir etmeye de yarar mı?

Çok daha eski zamanlarda, insanın eşyayla ilişkisi belki de daha kalıcıymış. Daha kenetli, daha sadık. Bir kalemden, bir şemsiyeden, bir ayakkabıdan öyle kolay kolay vazgeçmeyecek türden bir bağlılık.

Tamir sözcüğü, Arapça kökenli, canlandırmak, yeniden inşa etmek, onarmak anlamına gelen bir sözcük. Bazı sözcükler sadece anlamlarıyla bile bize bir şeyler anlatmayı başarabiliyor. Ruhun Doysun’da daha önce, kusurlardaki güzelliği arayan Japon felsefesi Kintsugi’den söz etmiştik. Kırılan vazolar, çömlekleri altınla tamir ederek, yepyeni, kusurlu ama daha güzel bir eşya yaratan gelenekten.

Sevdiğiniz veya ihtiyacınız olduğu için aldığınız ve sonra çizildiğinde, kırıldığında, yırtıldığında, bozulduğunda çöpe attığınız eşyaları şöyle bir düşünün. Bir şey artık çalışmıyorsa bir köşeye atmak yerine onarmaya, yeniden kullanmaya çalışmak, eskide kalmış, artık ihtiyaç olmayan bir şey gibi görünebiliyor bize. “Yenisini almak dururken, neden uğraşayım ki?” diye düşünüyoruz belki de.

Vazoların kırık yerlerinden yapıştırıldığı, koltukların döşemelerinin değiştiği, ayakkabıların yenilendiği; elbiseden etek, pantolondan şort yapıldığı zamana çoğumuz yetiştik. Bisiklet tamircisinin işini bitirmesini beklerken cebimizdeki harçlığın sesini duyardık çocukken. Rengi solmuş tişörtler temizlik bezine dönüşürdü, 90’ların batik ve kumaş boyası furyasıyla eski tüm tişörtler yepyenilerine evrilmişlerdi. Bu yazıyı yazarken, kendi çocukluğumu düşündüm, herkesin elinden biraz iş geldiği bir evde büyüdüm, her şey önce acaba tamir edilebilir mi diye düşünülürdü bizim evde, ve edilirdi de. En son evindeki bulaşık makinesini tamir ettiğimde, annemin yüzündeki memnuniyeti unutmam mümkün değil…

Ayakkabılar, elbiseler, saatler, daktilolar, radyolar, şemsiyeler veya piyanolar… Bozulan ne olursa olsun, yenisi öyle hemen alınmaz, ustasına götürülürmüş eskiden. Saat tamircileri mesela… Tamir, aslında alım gücüyle ilgili gibi görünse de, bundan bağımsız olarak düşünebileceğimiz bir şey. Dünya bize her şeyi ikame edebileceğimiz imkanlar sunuyor. Daha iyisini, daha ucuzunu, belki de aynısını hemen satın alabileceğimizi biliyoruz. Belki de o yüzden hor kullanabiliyoruz her şeyi.

Dünyadaki çöplerden oluşan devasa yığına, tüketim deliliğine katkıda bulunmadığınızı hissettiğiniz bir yaşama adım atmanın yolu biraz da tamirden geçiyor. Bir düşünün. Her yıl dünyada 2.12 milyar ton çöp atılıyor. Tüm bu çöpleri kamyonlarla taşısanız, dünyanın çevresini 24 kez dolaşabiliyor.  Dönüştürmek bir tercih, dönüştürmekten önce tamir var. Dünyaya ve cebinize daha az zarar verdiğiniz bir hayat için, tamire, eşyanın ömrünü uzatmaya bir şans verebilirsiniz.  Çöpe atmadan, vazgeçmeden önce bir şans vermeye değmez mi?

Amsterdam’da 2007 yılında Martine Postma tarafından açılan Repair Café, (Tamir Kafe) bugün dünyada 1500 şubeye ulaştı. Kıyafetten mobilyaya, elektronik araçlardan bisikletlere, gönüllüler eşyaları tamir ediyorlar. Yenisini almak yerine yeniden kullanabilmekten söz ediyoruz. Sade bir yaşam aslında gıdayı da eşyayı da dönüştürdüğümüz bir yaşam. Bu biraz da yeniden kullanmak, tamir ettirmekle ilgili.

Ziyan etmemenin insanın içinde köpük köpük tortusu kalan bir neşesi var. Bilirsiniz, hani evde bir şey bozulur, ben bunu tamir edebilirim dersiniz. Sonra tıkır tıkır çalışmaya başladığında, bir tatmin duygusu sarar. Elinizden gelmiyor olabilir, şehrinizde bir tamir kafe de olmayabilir, siz de zanaatkarların kapısını çalabilirsiniz…

İstanbul’da yaşayanlar için birkaç fikir…

Şehirlerin küçücük köşelerinde çalışmaya devam eden tamirciler var.

Beşiktaş Çarşı’da bir şemsiye tamircisi vardır mesela. Şemsiye dediğin bozuldu mu atılır zannederiz, halbuki neden şemsiyenizi tamirciye götürmeyesiniz?

Çanta ve valiz tamiri yapan küçük dükkanlar yaşamaya devam ediyor.

Aileden kalma bir pikabınız, radyonuz mu var? Yine Beşiktaş ve Kadıköy’de pikap tamircileri bulabilirsiniz.

Saat tamircileri hâlâ duruyor, birkaç semtte birden var.

Üsküdar’da bir porselen tamircisi var.

Hani anısı olan kalemleri atamazsınız ya… Kullanılmaz da, öylece beklerler. İstanbul Fatih’te bir kalem tamircisi var. Eski dolma kalemleri, hatırası olan, babadan, dededen kalma kalemleri tamir ediyor.

İstanbul’un son daktilo tamircisi, Eyüp Rami’de.

Hızlı moda bizi kullanıp atmaya sevk ediyor evet, ama çok sevdiğiniz ayakkabınızı neden tamir ettirmeyesiniz? Her mahallede bir ayakkabı tamircisi var. Ve elbette mahalledeki terziler… O çok sevdiğiniz, belki artık üzerinize olmayan elbiseyi terzinize götürün. Bakın gardırobunuz nasıl kendiliğinden yenilenecek…

Bir şeyi tamir edip, tamir ettirip kullanmanın hiçbir yeni eşyanın veremeyeceği bir hazzı var. Deneyin, göreceksiniz, ruhunuza da iyi gelecek.


Sinem Dönmez 

Yazı yazmaya Cumhuriyet Hafta Sonu ve Pazar eklerinde başladı. Marie Claire Türkiye’de devam etti. Radikal, Birgün, Cumhuriyet Sokak, Glamour, Vogue, Diken, Posta Kitap’a yazılar yazdı. Yazmaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.