ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Pratik

Yaşasın Peynir!

Bu yazıyı 1 dakika 57 saniyede okuyabilirsiniz.

Peyniri nasıl saklarsak ömrünü uzatabiliriz?

Binlerce senedir sütün ömrünü uzatmak için üretilen peynir, mutfağımızın vazgeçilmez malzemelerinden biri. Doğru üretilmiş bir peynirin arkasında süt sağımından başlayıp, yıllandırmaya kadar giden uzun bir hikaye saklı. Müthiş bir emek ve sabır demek peynir. Aynı zamanda araştırmalar bir kilo peynir üretmek için tam 3200 litre su harcandığını belirtiyor. O halde, doğru saklamanın ve yaşatmanın yollarına bakalım…

– Peynirin ömrünü uzatmak için nem dengesini korumak şart. En iyi yöntem yağlı kağıda sarıp sonra hava almayan bir kutuda, buzdolabında saklamak.

– Peynir için en doğru nem oranı buzdolabının meyve-sebze gözünde. Peyniri güzelce sarmaladıktan sonra buzdolabına kaldırın. Oda sıcaklığında tüketin.

– Plastik ambalaj nemi tamamen içinde tutar, peynirin yeterince nefes almasına izin vermez. Dolayısıyla marketlerde plastik içinde satılan peynir üçgenleri hem sulanmış hem de içine plastik tadı almış olabiliyor. Önceden paketlenmiş peynirleri tercih etmeyin, alırsanız dış yüzeyini traşlayıp yiyin.

– Peynir alırken dikkat edilmesi gereken bir nokta da miktar. Azar azar satın alın. Peynir en iyi tekerlek halindeyken yıllanır. Parça olarak kesildiği anda oksijenle temas edip nem kaybetmeye başlar. Bu sebepten haftalık tüketeceğiniz kadar satın alın.

– Beyaz peynir, örgü peyniri gibi salamura halinde alınan peynirler yine salamura suyunun içinde muhafaza edilebilirler.

– İçinde bol miktarda kalsiyum, vitamin ve mineral olan, bağışıklık sistemini güçlendiren küflü peynirlere bayılıyoruz. Ardahan Çeçil peyniri, Konya küflü peyniri, Roquefort gibi peynirler sağlıklı olmanın yanı sıra çok lezzetli olabiliyor. Bu peynirler özellikle küflendiriliyor, dolayısıyla küflü haliyle tüketilebiliyor.

– Çökelek, lor, krem peynir gibi peynirler ve rendelenmiş, parçalanmış peynirlerde zamanla oluşan küf başka bir mesele, dikkatli tüketilmesi şart. Bakın, koklayın, gerekiyorsa ucundan tadına bakın. Bu tip peynirlerin üzerinde oluşan küf, yüzeysel kalmayıp peynirin derinliklerine yayılabiliyor.

– Yarı-yumuşak veya sert yapılı peynirlerde ise küf derinlere inemez. Peynir, küflü kısmı traşlandıktan sonra yenebilir.

 

Kalan peyniri değerlendirmenin yollarına gelince; 
– Yıllandırılmış peynirlerin (kaşar, gravyer, parmesan, pecorino gibi) kalan kalın kenarını yavaş pişen bir et yemeğine, çorbaya ya da kıymalı makarna sosuna ekleyebilirsiniz. Bu yemeğinize peynir tadı vermez ama içerdiği umami sayesinde müthiş lezzet katar. Yemeğinizi servis etmeden önce içinden peynir kenarını çıkarmayı unutmayın.

– Kestiğiniz peynirden kalan dilimler, küpler varsa, kuru incir ya da hurmanın içine doldurup fırında pişirebilirsiniz.

– Yumuşak peynirden kaldıysa taze otlarla karıştırın, ekmek üzerine sürmek için kullanın, börek içi yapın ya da mevsim sebzeleriyle karıştırın ve hamurun içine döküp kiş yapın.

– Parmesan peynirinin kenarlarını, birkaç dal kekik ve zeytinyağı ile bir tencerede ısıtın. Steril bir kavanoza döküp, iki hafta buzdolabında bekletin. Lezzetli, aromatik bir zeytinyağı elde edin.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.