ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kişisel verileriniz; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") uyarınca veri sorumlusu olarak Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Arçelik A.Ş. ("Arçelik" veya "Şirket") tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenme amaçları konusunda detaylı bilgilere; https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arçelik Şirketler Grubu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz;


Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenecektir.

Açık Rızanızın Varlığı Halinde Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz; ürün ve hizmetlerin pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yürütülmesi, sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizlere önerilmesi ve tanıtılması, kabulünüz kapsamında paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi ve gönderim sağlanması için hizmet aldığımız üçüncü kişilerle paylaşılması amaçlarıyla açık rızanız kapsamında işlenebilecektir.

Kişisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaçlarla Aktarılabilir?
Toplanan kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda, bayilerimize, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları çerçevesinde aktarılabilecektir.

Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi Nedir?
Kişisel verileriniz Şirketimiz ile temas edeceğiniz; elektronik ortamda internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanalıyla, sözleşmenin ifası hukuki sebebine dayalı olarak toplanacaktır. Açık rıza vermeniz halinde ise ürün ve hizmetlerimizin beğeni ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirilerek size sunulması hukuki sebebine dayalı olarak Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenebilmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?
Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı, https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi den ulaşabileceğiniz Arçelik Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvurularınız ücretsiz olarak sonuçlandırılacaktır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

Kapat
Pratik — 15.11.2017

Yaşasın Peynir!

Bu yazıyı 1 dakika 57 saniyede okuyabilirsiniz.

Peyniri nasıl saklarsak ömrünü uzatabiliriz?

Binlerce senedir sütün ömrünü uzatmak için üretilen peynir, mutfağımızın vazgeçilmez malzemelerinden biri. Doğru üretilmiş bir peynirin arkasında süt sağımından başlayıp, yıllandırmaya kadar giden uzun bir hikaye saklı. Müthiş bir emek ve sabır demek peynir. Aynı zamanda araştırmalar bir kilo peynir üretmek için tam 3200 litre su harcandığını belirtiyor. O halde, doğru saklamanın ve yaşatmanın yollarına bakalım…

– Peynirin ömrünü uzatmak için nem dengesini korumak şart. En iyi yöntem yağlı kağıda sarıp sonra hava almayan bir kutuda, buzdolabında saklamak.

– Peynir için en doğru nem oranı buzdolabının meyve-sebze gözünde. Peyniri güzelce sarmaladıktan sonra buzdolabına kaldırın. Oda sıcaklığında tüketin.

– Plastik ambalaj nemi tamamen içinde tutar, peynirin yeterince nefes almasına izin vermez. Dolayısıyla marketlerde plastik içinde satılan peynir üçgenleri hem sulanmış hem de içine plastik tadı almış olabiliyor. Önceden paketlenmiş peynirleri tercih etmeyin, alırsanız dış yüzeyini traşlayıp yiyin.

– Peynir alırken dikkat edilmesi gereken bir nokta da miktar. Azar azar satın alın. Peynir en iyi tekerlek halindeyken yıllanır. Parça olarak kesildiği anda oksijenle temas edip nem kaybetmeye başlar. Bu sebepten haftalık tüketeceğiniz kadar satın alın.

– Beyaz peynir, örgü peyniri gibi salamura halinde alınan peynirler yine salamura suyunun içinde muhafaza edilebilirler.

– İçinde bol miktarda kalsiyum, vitamin ve mineral olan, bağışıklık sistemini güçlendiren küflü peynirlere bayılıyoruz. Ardahan Çeçil peyniri, Konya küflü peyniri, Roquefort gibi peynirler sağlıklı olmanın yanı sıra çok lezzetli olabiliyor. Bu peynirler özellikle küflendiriliyor, dolayısıyla küflü haliyle tüketilebiliyor.

– Çökelek, lor, krem peynir gibi peynirler ve rendelenmiş, parçalanmış peynirlerde zamanla oluşan küf başka bir mesele, dikkatli tüketilmesi şart. Bakın, koklayın, gerekiyorsa ucundan tadına bakın. Bu tip peynirlerin üzerinde oluşan küf, yüzeysel kalmayıp peynirin derinliklerine yayılabiliyor.

– Yarı-yumuşak veya sert yapılı peynirlerde ise küf derinlere inemez. Peynir, küflü kısmı traşlandıktan sonra yenebilir.

 

Kalan peyniri değerlendirmenin yollarına gelince; 
– Yıllandırılmış peynirlerin (kaşar, gravyer, parmesan, pecorino gibi) kalan kalın kenarını yavaş pişen bir et yemeğine, çorbaya ya da kıymalı makarna sosuna ekleyebilirsiniz. Bu yemeğinize peynir tadı vermez ama içerdiği umami sayesinde müthiş lezzet katar. Yemeğinizi servis etmeden önce içinden peynir kenarını çıkarmayı unutmayın.

– Kestiğiniz peynirden kalan dilimler, küpler varsa, kuru incir ya da hurmanın içine doldurup fırında pişirebilirsiniz.

– Yumuşak peynirden kaldıysa taze otlarla karıştırın, ekmek üzerine sürmek için kullanın, börek içi yapın ya da mevsim sebzeleriyle karıştırın ve hamurun içine döküp kiş yapın.

– Parmesan peynirinin kenarlarını, birkaç dal kekik ve zeytinyağı ile bir tencerede ısıtın. Steril bir kavanoza döküp, iki hafta buzdolabında bekletin. Lezzetli, aromatik bir zeytinyağı elde edin.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.