ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Geri Dönüşüm

Yeni Yıla Girerken

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Yeni başlangıçlar yeni kararlar demek. Peki bu kararları uygulanabilir kılmak için neler yapabiliriz?

Yeni yıla yeni kararlar alarak girme geleneği çok eskilere, Antik Roma’ya kadar dayanıyor. Senenin ilk ayı başlangıç ve bitişlerin tanrısı Janus’a adanır, insanlar iyi olmaya söz vererek tanrıdan onları korumasını beklerlermiş.

Yeni bir sene, hafta ya da güne başlarken bizim için daha iyi olduğuna inandığımız bir takım kararlar alırız. Bu kararları alırken bile kendimizi iyi hissederiz. Ancak araştırmalar bu kararların çok azını gerçekten yerine getirdiğimizi söylüyor. Bir sebebi, gerçekleştirmesi fazlasıyla zor kararlar almamız. Hiç spor yapmayan birinin birdenbire “haftada beş gün spor yapacağım” kararı pek gerçekçi olmayabilir örneğin. Daha gerçekçi kararlar aynı zamanda daha kolay ölçülebiliyor. Başardığımızı gördükçe kararımızı uygulamamız da kolaylaşıyor.

Uzmanlar aldığımız kararları tek başımıza değil, başkalarıyla uygulamamızı öneriyor. Bu şekilde kararımız sadece kendimize verdiğimiz bir söz olmaktan çıkıyor. Ve elbette çevremizde bizi daha iyi şeyler yapmaya iten insanların olması verdiğimiz kararları gerçekleştirmemize yardımcı oluyor.

Verdiğimiz sözleri Şubat ayında unutmuş mu oluyoruz? Sadece senede bir kez yeni kararlar vermek yerine, kendimize daha sık aralıklarda hatırlatma yapabiliriz. Bir kararın hepsini tek bir seferde uygulamaya çalışmak yerine daha ufak zaman dilimlerine ayırabiliriz. “Bu sene bir kitap yazacağım!” kararınızı bir türlü yerine getiremiyor musunuz? “Günde on dakika yazı yazacağım” daha uygulanabilir bir söz olabilir.

Genelde verdiğimiz kararları uygulamak, sözleri tutmak için izleyebileceğimiz bir yol da karar verirken aynı zamanda bir aksiyon planı yapmak, nasıl yol alacağımızı tasarlamak, haftalık ya da aylık hedefler koymak.

Bütün bunları düşünerek, yeni yıl kararlarınızı alırken ilham vermesini umduğumuz fikirler;

 • Haftada bir günü “atıksız yemek” günü ilan etmek. Yepyeni bir yemek yapmaktansa, bozulmakta olan malzemeleri ve kalmış yemekleri kullanmak.
 • Masamızdaki plastik şişe mezarlığından kurtulmak, yerine bir matara almak. Market alışverişine bez çantayla ve alışveriş listesiyle gitmek.
 • Evde yemek yapmak. Kullandığımız malzemelerin arkasındaki hikayeyi merak etmek. Nereden gelmiş, nasıl üretilmiş öğrenmek.
 • Buzdolabı kurallarını tanımak. Yiyeceklerin ömrünü uzatıp, evdeki israfı önlemek.
 • Dışarda yemek yediğimizde tabağımızda kalanları çekinmeden, üşenmeden paket yaptırmak.
 • Mevsimlere doğanın içinden tanık olmak. Kendiliğinden yetişen bitkileri tanımak, toplamak, mutfağımıza sokmak.
 • Daha çok sebze yemek. Yeni sebze, ot ve yenebilir bitkilerle tanışmak. Sebzeyi, meyveyi kökünden sapına kullanmak.
 • Müziği bir alışkanlık haline getirmek. Her gün en az yarım saat müzik dinlemek.
 • Düzenli şekilde üretici pazarlarına gitmek. Yediklerimizi ve onları üretenleri tanımak.
 • Turşu kurmak, bakliyatları filizlendirmek… Hayat koşuyor; beklemeyi hatırlamak.
 • Turşu demişken, fermente yiyecekleri hayatımızın bir parçası haline getirmek. Evde turşu kurmak, yoğurt yapmak, tarhana yemek.
 • Zanaati, zanaatkarı desteklemek. Bu yıl elimizle bir şey yapmayı öğrenmek.
 • Kitapçıya gitmek, raflar arasında kaybolmak.
 • Evdekileri değerlendirmek. Kozmetiği bile ruhunuzu doyuracak bir aktiviteye dönüştürmek.
 • Kararlarımızı başkalarıyla paylaşmak. Verdiğimiz sözlere onları da ortak etmek.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.