ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kişisel verileriniz; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") uyarınca veri sorumlusu olarak Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Arçelik A.Ş. ("Arçelik" veya "Şirket") tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenme amaçları konusunda detaylı bilgilere; https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arçelik Şirketler Grubu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz;


Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenecektir.

Açık Rızanızın Varlığı Halinde Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz; ürün ve hizmetlerin pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yürütülmesi, sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizlere önerilmesi ve tanıtılması, kabulünüz kapsamında paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi ve gönderim sağlanması için hizmet aldığımız üçüncü kişilerle paylaşılması amaçlarıyla açık rızanız kapsamında işlenebilecektir.

Kişisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaçlarla Aktarılabilir?
Toplanan kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda, bayilerimize, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları çerçevesinde aktarılabilecektir.

Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi Nedir?
Kişisel verileriniz Şirketimiz ile temas edeceğiniz; elektronik ortamda internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanalıyla, sözleşmenin ifası hukuki sebebine dayalı olarak toplanacaktır. Açık rıza vermeniz halinde ise ürün ve hizmetlerimizin beğeni ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirilerek size sunulması hukuki sebebine dayalı olarak Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenebilmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?
Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı, https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi den ulaşabileceğiniz Arçelik Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvurularınız ücretsiz olarak sonuçlandırılacaktır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

Kapat
Uzman — 19.10.2018

Biyomimikri

Bu yazıyı 2 dakika 18 saniyede okuyabilirsiniz.

Teknoloji, mühendislik, tasarım gibi birçok disiplin, ilham almak için gün geçtikçe daha çok doğaya yöneliyor. Biyotaklit, ya da Biyomimikri, doğadan ipucu alarak daha sürdürülebilir, kullanışlı, güvenilir ve mantıklı sistemler üretmeyi amaçlıyor.

Son derece mantıklı aslında. Doğada milyarlarca senedir tıkır tıkır işleyen sistemler var. Bunların çoğu bizi şaşkına çevirir. Örümcek ağı nasıl bu kadar esnek olabilir; arılar nasıl yön tayin eder; bukalemun bulunduğu ortama göre nasıl renk ve desen değiştirir, minicik yusufçuk nasıl bu kadar iyi manevra yapar… Teknoloji de giderek daha çok doğadan alıyor ilhamı. Biyotaklit (Biyomimikri), doğayı taklit ederek daha sağlıklı teknolojiler hedefliyor. Doğa ve teknoloji birlikte doğru kullanıldığında ortaya her açıdan faydalı sonuçlar çıkıyor.

Bugün Japonya’daki Shinkansen yani süper hızlı trenden güneş panellerine kadar bir çok teknoloji doğadan ilham alıyor. Trenler yalıçapkını kuşunun gagasından almış ipucunu örneğin. Güneş panellerinde ise güneş ışığına yönelen ayçiçeğinin etkisi var. Rüzgar değirmenleri balinaların yüzgeçlerinden, aspiratörler baykuşların sessiz kanat çırpmalarından fikir alıyor.

Bu tip uygulamaların ilk örneklerini Leonardo da Vinci’nin çizimlerinde görürüz. Kuşların kanatlarını inceleyip uçan makinayı düşünmüştür da Vinci. Biyomimikri, konsept olarak ise 1997 senesinde biyolog ve yazar Janine Benyus tarafından geliştirilmiş. “Biomimicry: Innovation Inspired by Nature” adlı kitabında Benyus, tıptan teknolojiye, çevre korumadan enerji tasarrufuna kadar birçok alanda karşılaşılan sorunun cevabının doğada saklı olduğunu söylemiş.  

Biyomimikri sadece daha kullanışlı ve sağlıklı sonuçlar çıkarmakla kalmıyor. Aynı zamanda maddi açıdan da avantajlı. Düşünsenize, milyarlarca senedir test edilmiş bir sistemi taklit ediyor. Yeni bir ürünü çıkarmak için gereken test aşamalarını kısaltıyor.

Doğayı taklit eden ürünler sürekli gelişiyor. Şu anda üzerinde çalışılan ürün ve sistemler arasında deniz anasından ilham alan yeni nesil bir kolajen var mesela. Bugün kolajen kaynağı daha çok inek, koyun ve domuz. Dolayısıyla hastalık anlamında riskli. Halbuki deniz anasındaki kolajen hem etkili hem de güvenilir. Bir başka ilginç ürün de bir çeşit solucanın salgısını taklit eden yapıştırıcı. Normalde ameliyatlarda iç organları yapıştırmak için kullanılan madde ıslandığında ve vücut hareket ettiğinde etkisini kaybedebiliyor. Çözümü doğada arayan bir şirket, Kaliforniya’daki bir çeşit solucanın kum tanelerini bir araya getirmek için kullandığı salgıyı taklit ediyor. Küçük bir grup kalp hastası üzerinde yapılan araştırmada, solucandan ilham alan bu yeni yapıştırıcının gayet etkili olduğu bulunmuş.

Bir yeni ürün de Türkiye’den. Robot balıklar su altı data toplamaktan, denizleri temizlemeye, balıkları kurtarmaya ve araştırmaya kadar birçok alanda kullanılıyor. Fırat Üniversitesi’nde geliştirilen akıllı robot balık aynı gerçek balık gibi yüzebiliyor, önüne çıkan objelere göre yön değiştirebiliyor. Fiziksel özelliklerini ise sazan balığından alıyor.

Bunlar uç örnekler gibi görünse de, uzun vadede dünya için daha sağlıklı olan çözümler yine doğada, hayvanlarda, bitkilerde saklı. Farklı fikirler için kaynak giderek çoğalıyor. Bunların çoğunu The Biomimicry Institute sitesinde bulabilirsiniz. Enstitünün programlarından biri Ask Nature adlı bedava platform. Sitede 2000’e yakın doğal fenomen ve bunların yüzlerce uygulamasını sunuluyor. The Biomimicry Global Design Challenge (BGDC) ise her sene üniversite öğrencilerine ve profesyonellere açılan bir yarışma. Sürdürülebilirlikle ilgili sorunlara doğadan ilham alarak çözüm bulan projeler başvurabiliyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.