ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Uzman

Biyomimikri

Bu yazıyı 2 dakika 18 saniyede okuyabilirsiniz.

Teknoloji, mühendislik, tasarım gibi birçok disiplin, ilham almak için gün geçtikçe daha çok doğaya yöneliyor. Biyotaklit, ya da Biyomimikri, doğadan ipucu alarak daha sürdürülebilir, kullanışlı, güvenilir ve mantıklı sistemler üretmeyi amaçlıyor.

Son derece mantıklı aslında. Doğada milyarlarca senedir tıkır tıkır işleyen sistemler var. Bunların çoğu bizi şaşkına çevirir. Örümcek ağı nasıl bu kadar esnek olabilir; arılar nasıl yön tayin eder; bukalemun bulunduğu ortama göre nasıl renk ve desen değiştirir, minicik yusufçuk nasıl bu kadar iyi manevra yapar… Teknoloji de giderek daha çok doğadan alıyor ilhamı. Biyotaklit (Biyomimikri), doğayı taklit ederek daha sağlıklı teknolojiler hedefliyor. Doğa ve teknoloji birlikte doğru kullanıldığında ortaya her açıdan faydalı sonuçlar çıkıyor.

Bugün Japonya’daki Shinkansen yani süper hızlı trenden güneş panellerine kadar bir çok teknoloji doğadan ilham alıyor. Trenler yalıçapkını kuşunun gagasından almış ipucunu örneğin. Güneş panellerinde ise güneş ışığına yönelen ayçiçeğinin etkisi var. Rüzgar değirmenleri balinaların yüzgeçlerinden, aspiratörler baykuşların sessiz kanat çırpmalarından fikir alıyor.

Bu tip uygulamaların ilk örneklerini Leonardo da Vinci’nin çizimlerinde görürüz. Kuşların kanatlarını inceleyip uçan makinayı düşünmüştür da Vinci. Biyomimikri, konsept olarak ise 1997 senesinde biyolog ve yazar Janine Benyus tarafından geliştirilmiş. “Biomimicry: Innovation Inspired by Nature” adlı kitabında Benyus, tıptan teknolojiye, çevre korumadan enerji tasarrufuna kadar birçok alanda karşılaşılan sorunun cevabının doğada saklı olduğunu söylemiş.  

Biyomimikri sadece daha kullanışlı ve sağlıklı sonuçlar çıkarmakla kalmıyor. Aynı zamanda maddi açıdan da avantajlı. Düşünsenize, milyarlarca senedir test edilmiş bir sistemi taklit ediyor. Yeni bir ürünü çıkarmak için gereken test aşamalarını kısaltıyor.

Doğayı taklit eden ürünler sürekli gelişiyor. Şu anda üzerinde çalışılan ürün ve sistemler arasında deniz anasından ilham alan yeni nesil bir kolajen var mesela. Bugün kolajen kaynağı daha çok inek, koyun ve domuz. Dolayısıyla hastalık anlamında riskli. Halbuki deniz anasındaki kolajen hem etkili hem de güvenilir. Bir başka ilginç ürün de bir çeşit solucanın salgısını taklit eden yapıştırıcı. Normalde ameliyatlarda iç organları yapıştırmak için kullanılan madde ıslandığında ve vücut hareket ettiğinde etkisini kaybedebiliyor. Çözümü doğada arayan bir şirket, Kaliforniya’daki bir çeşit solucanın kum tanelerini bir araya getirmek için kullandığı salgıyı taklit ediyor. Küçük bir grup kalp hastası üzerinde yapılan araştırmada, solucandan ilham alan bu yeni yapıştırıcının gayet etkili olduğu bulunmuş.

Bir yeni ürün de Türkiye’den. Robot balıklar su altı data toplamaktan, denizleri temizlemeye, balıkları kurtarmaya ve araştırmaya kadar birçok alanda kullanılıyor. Fırat Üniversitesi’nde geliştirilen akıllı robot balık aynı gerçek balık gibi yüzebiliyor, önüne çıkan objelere göre yön değiştirebiliyor. Fiziksel özelliklerini ise sazan balığından alıyor.

Bunlar uç örnekler gibi görünse de, uzun vadede dünya için daha sağlıklı olan çözümler yine doğada, hayvanlarda, bitkilerde saklı. Farklı fikirler için kaynak giderek çoğalıyor. Bunların çoğunu The Biomimicry Institute sitesinde bulabilirsiniz. Enstitünün programlarından biri Ask Nature adlı bedava platform. Sitede 2000’e yakın doğal fenomen ve bunların yüzlerce uygulamasını sunuluyor. The Biomimicry Global Design Challenge (BGDC) ise her sene üniversite öğrencilerine ve profesyonellere açılan bir yarışma. Sürdürülebilirlikle ilgili sorunlara doğadan ilham alarak çözüm bulan projeler başvurabiliyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.