ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kişisel verileriniz; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") uyarınca veri sorumlusu olarak Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Arçelik A.Ş. ("Arçelik" veya "Şirket") tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenme amaçları konusunda detaylı bilgilere; https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arçelik Şirketler Grubu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz;


Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenecektir.

Açık Rızanızın Varlığı Halinde Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz; ürün ve hizmetlerin pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yürütülmesi, sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizlere önerilmesi ve tanıtılması, kabulünüz kapsamında paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi ve gönderim sağlanması için hizmet aldığımız üçüncü kişilerle paylaşılması amaçlarıyla açık rızanız kapsamında işlenebilecektir.

Kişisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaçlarla Aktarılabilir?
Toplanan kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda, bayilerimize, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları çerçevesinde aktarılabilecektir.

Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi Nedir?
Kişisel verileriniz Şirketimiz ile temas edeceğiniz; elektronik ortamda internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanalıyla, sözleşmenin ifası hukuki sebebine dayalı olarak toplanacaktır. Açık rıza vermeniz halinde ise ürün ve hizmetlerimizin beğeni ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirilerek size sunulması hukuki sebebine dayalı olarak Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenebilmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?
Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı, https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi den ulaşabileceğiniz Arçelik Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvurularınız ücretsiz olarak sonuçlandırılacaktır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

Kapat
Uzman — 06.07.2018

Nedir Bu Kolajen?

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Son yıllarda sürekli karşımıza çıkan kolajen nedir, ne değildir…

 

Netherlands Interdisciplinary Demographic Institut, 2070 yılında insan ömrünün 125 yıla çıkacağını söylüyor. 1980-1990 yılları arasında 35 orta yaş, 60 yaşlılık yaşı iken, bugünlerde 50’li yaşları orta yaş olarak algılıyoruz.

Ömürlerin uzaması güzel ama yaşlanmayı durdurmanın da bir formülü olması gerek diye düşünerek arayışlara başlıyoruz. Kendimizi genç hissettiğimiz için genç görünmemizi vadeden tüm çözümlere sarılıyoruz.

14-16 Mayıs tarihleri arasında Cenevre’de VitaFoods fuarına katıldım. Fonksiyonel gıda üzerine yoğunlaşmış olan bu fuarda beklentim probiyotik ve bitkisel protein eklenmiş gıdaları incelemekti. Fakat fuarın yarısı son dönemlerin popüler koltuğunu kapan kolajen ile üretilmiş gıdalarla doluydu.

Kolajenin kozmetik ürünlerinin içerisinde olmasına alışkınız fakat granola barların, çikolataların, sakızların içerisine girmiş olması yeni bir gelişme.

Innova Market Insights’a göre 2017-2018 arasında Amerika’da toplamda 281 adet kolajen içeren gıda ürünü piyasaya çıkarılmış. Jennifer Aniston’ın sabahları kolajen dolu bir kahvaltı etmesinin cildini parlattığını açıklaması da kolajen içeren gıda ürünlerinin satışını arttırmış.

Peki kolajen nedir ve gıda içerisine eklenmiş hali gerçekten ne kadar etkilidir?

Kolajen, insan vücudunun içerisindeki proteinin üçte birini oluşturur ve yaşla beraber azalır.  Gıda takviyelerinde ve atıştırmalık ürünlerde gördüğümüz ve içerik olan kullanılan kolajen ise genellikle balıkların ve büyükbaş hayvanların kemiklerinden alınan dokuların belli enzimlerle birleşerek kurutulduktan sonra insan vücudu tarafından kullanımını kolaylaştıran peptidler haline getirilmiş ürüne deniyor.

14 Mayıs’ta Wall Street Journal’da okuduğum bir makalede karşıma çıkan bilgiler ise kolajenin içerik olarak etkisi ile alakalı çalışmalar olduğunu fakat gıda ve içecekler içerisinde kullanılmış halinin üzerinde çok da etkili araştırmalar yapılmadığını anlatıyordu. University of Michigan Medical Center Alternatif Tıp Direktörü Mark Moyad, kolajen içeren gıdaların insan sağlığı üzerindeki etkisini ölçen araştırmaların maksimum 20 kişi üzerinde yapıldığını, genellikle kolajenin hayvanlar üzerinde yapılan test sonuçlarını baz alarak markaların paketleri üzerinde fayda belirttiklerini anlatıyor. Fakat kolajenin diğer içeriklerle birleştiğinde etkisinin aynı şekilde kalıp kalmadığını şimdilik bilemiyoruz. Kolajenli gıda ürünleri çıkaran markalar ise tüketicilerden aldıkları tepkilerin oldukça olumlu olduğunu belirtiyorlar.

Primal Kitchen isimli Amerika menşeili yenilikçi bar firması kolajen eklediği barları dokuları iyileştirme faydası ile öne çıkarıyor. Fuarda yakında piyasaya sürülmesi planlanan sakızlar, çikolatalar ve protein barlar ise cildi güzelleştirme, kırışıklıkları önleme gibi ek faydalar eklenmiş gıda ürünleri olarak piyasaya sürülecekler.

Görünen o ki kolajen içeren gıda takviyelere ve fonksiyonel gıdalara daha çok rastlıyor olacağız. Kendimizi iyi hissedeceksek bu tip ürünleri denemekte bir zarar yok ama aklımızda olması gereken, kolajenin üretildiği hayvanların sağlığını kontrol eden testlerin yapılıp yapılmadığını kontrol etmek. Arada da ilaçsız yetiştirildiğini bildiğimiz hayvanların kemiklerini alıp kendimize ilikli kemik suyu, ya da güzel bir balık suyu hazırlayıp işlemden geçirilmemiş en güzel kolajeni vücudumuza almak…


Tuğçe Ergun

Ekonomi ve girişimcilik okuyan ve daha sonra bu alanlarda çalışan Tuğçe Ergun, yaşadığı bir rahatsızlık sonucunda beslenme ve sağlık arasındaki ilişkiyi araştırmaya başladı. Cornell Üniversitesi’nden bitki bazlı beslenme üzerine eğitim aldıktan sonra OCHI adlı sağlıklı atıştırmalık markasını kurdu (@ochifood). Gıdanın ve doğanın iyileştirici gücü ile ilgili ilham almaya ve vermeye devam ediyor.

 

 

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.