ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Uzman

Nedir Bu Kolajen?

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Son yıllarda sürekli karşımıza çıkan kolajen nedir, ne değildir…

 

Netherlands Interdisciplinary Demographic Institut, 2070 yılında insan ömrünün 125 yıla çıkacağını söylüyor. 1980-1990 yılları arasında 35 orta yaş, 60 yaşlılık yaşı iken, bugünlerde 50’li yaşları orta yaş olarak algılıyoruz.

Ömürlerin uzaması güzel ama yaşlanmayı durdurmanın da bir formülü olması gerek diye düşünerek arayışlara başlıyoruz. Kendimizi genç hissettiğimiz için genç görünmemizi vadeden tüm çözümlere sarılıyoruz.

14-16 Mayıs tarihleri arasında Cenevre’de VitaFoods fuarına katıldım. Fonksiyonel gıda üzerine yoğunlaşmış olan bu fuarda beklentim probiyotik ve bitkisel protein eklenmiş gıdaları incelemekti. Fakat fuarın yarısı son dönemlerin popüler koltuğunu kapan kolajen ile üretilmiş gıdalarla doluydu.

Kolajenin kozmetik ürünlerinin içerisinde olmasına alışkınız fakat granola barların, çikolataların, sakızların içerisine girmiş olması yeni bir gelişme.

Innova Market Insights’a göre 2017-2018 arasında Amerika’da toplamda 281 adet kolajen içeren gıda ürünü piyasaya çıkarılmış. Jennifer Aniston’ın sabahları kolajen dolu bir kahvaltı etmesinin cildini parlattığını açıklaması da kolajen içeren gıda ürünlerinin satışını arttırmış.

Peki kolajen nedir ve gıda içerisine eklenmiş hali gerçekten ne kadar etkilidir?

Kolajen, insan vücudunun içerisindeki proteinin üçte birini oluşturur ve yaşla beraber azalır.  Gıda takviyelerinde ve atıştırmalık ürünlerde gördüğümüz ve içerik olan kullanılan kolajen ise genellikle balıkların ve büyükbaş hayvanların kemiklerinden alınan dokuların belli enzimlerle birleşerek kurutulduktan sonra insan vücudu tarafından kullanımını kolaylaştıran peptidler haline getirilmiş ürüne deniyor.

14 Mayıs’ta Wall Street Journal’da okuduğum bir makalede karşıma çıkan bilgiler ise kolajenin içerik olarak etkisi ile alakalı çalışmalar olduğunu fakat gıda ve içecekler içerisinde kullanılmış halinin üzerinde çok da etkili araştırmalar yapılmadığını anlatıyordu. University of Michigan Medical Center Alternatif Tıp Direktörü Mark Moyad, kolajen içeren gıdaların insan sağlığı üzerindeki etkisini ölçen araştırmaların maksimum 20 kişi üzerinde yapıldığını, genellikle kolajenin hayvanlar üzerinde yapılan test sonuçlarını baz alarak markaların paketleri üzerinde fayda belirttiklerini anlatıyor. Fakat kolajenin diğer içeriklerle birleştiğinde etkisinin aynı şekilde kalıp kalmadığını şimdilik bilemiyoruz. Kolajenli gıda ürünleri çıkaran markalar ise tüketicilerden aldıkları tepkilerin oldukça olumlu olduğunu belirtiyorlar.

Primal Kitchen isimli Amerika menşeili yenilikçi bar firması kolajen eklediği barları dokuları iyileştirme faydası ile öne çıkarıyor. Fuarda yakında piyasaya sürülmesi planlanan sakızlar, çikolatalar ve protein barlar ise cildi güzelleştirme, kırışıklıkları önleme gibi ek faydalar eklenmiş gıda ürünleri olarak piyasaya sürülecekler.

Görünen o ki kolajen içeren gıda takviyelere ve fonksiyonel gıdalara daha çok rastlıyor olacağız. Kendimizi iyi hissedeceksek bu tip ürünleri denemekte bir zarar yok ama aklımızda olması gereken, kolajenin üretildiği hayvanların sağlığını kontrol eden testlerin yapılıp yapılmadığını kontrol etmek. Arada da ilaçsız yetiştirildiğini bildiğimiz hayvanların kemiklerini alıp kendimize ilikli kemik suyu, ya da güzel bir balık suyu hazırlayıp işlemden geçirilmemiş en güzel kolajeni vücudumuza almak…


Tuğçe Ergun

Ekonomi ve girişimcilik okuyan ve daha sonra bu alanlarda çalışan Tuğçe Ergun, yaşadığı bir rahatsızlık sonucunda beslenme ve sağlık arasındaki ilişkiyi araştırmaya başladı. Cornell Üniversitesi’nden bitki bazlı beslenme üzerine eğitim aldıktan sonra OCHI adlı sağlıklı atıştırmalık markasını kurdu (@ochifood). Gıdanın ve doğanın iyileştirici gücü ile ilgili ilham almaya ve vermeye devam ediyor.

 

 

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.