ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Çiçeklerin Döngüsü: Gül

Bu yazıyı 2 dakika 13 saniyede okuyabilirsiniz.

Antakya’da baharı müjdeleyen Nisan gülünü tanıyor musunuz?

Antakya’da Nisan gülünün yeri başkadır. Baharı müjdeleyen kokusu, doğayı canlandıran rengarenk dokunuşu sofralarımızı da tatlandırır. Nisan gülü, Akdeniz ve özellikle Antakya yöresinde şurup, reçel ve likör yapımında kullanılır. Sık ve ince dikenli olup, doğa ile iç içe yabani olarak yetişir. Fakat, gerekli özveriyle bu nadide çiçeği bahçelerimize de taşımak mümkün. Sabah erken saatlerde toplanır ve yapraklarından ayrılır. Hemen bir gün içerisinde kullanılması gerekir.

Antakya’da halk arası deyişle Nisan gülü olarak adlandırılan bu gül türünü, “Rosaceae” gül ailesi altında, “Rosa rubiginosa” türünde sıralamak mümkün. Rosa rubiginosa’ya Şili ve Arjantin gibi Güney Amerika ülkelerinde de rastlanmakta. Özellikle And Dağları eteklerini süsleyen bu gül, farklı rakımlarda yetişebilme özelliği sayesinde sadece Nisanla sınırlı kalmayıp ilkbahar sonu, hatta yaz başına kadar bulunabilmekte; ve daha çok kozmetik ürün yapımında kullanılmaktadır.

Nisan gülü, açık pembemsi rengi ve narin kokusuyla nadide yetişen bir tür. Yeni Zelanda’da nesli tükenmekte olduğu için satışı belli bölgelerde yasaklanmış. Yapraklarından yapılan çay günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılayabilecek nitelikte. Antioksidan ve astrenjan özelliklere de sahip olup cilde iyi gelmektedir.

Bu gülü diğer mevsimlerde de kullanabilmenizi sağlayacak tarifler bol. Bu tarifleri açık pembe renkte yine kokulu diğer gül türleriyle de denemek mümkün olabilir.

 

GÜL ŞURUBU

Gül yaprakları bez torbaya konur. Bir tencerede su kaynatılır. Güllerin olduğu torba kaynayan suyun içine yerleştirilir. Güller suya rengini verecek şekilde 20 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra torba sudan kaldırılır. Gül yapraklarıyla renklenen suya, 1 ölçek su 1 ölçek şeker ayarı olacak şekilde şeker eklenir. Bu gül suyu-şeker karışımı şire kıvamını alıncaya kadar yaklaşık yarım saat daha kaynatılır.

Gül şurubu Güney illerimiz başta olmak üzere yaz aylarında sıkça tüketilen Haytalı’nın olmazsa olmaz malzemesi. Sütlü dondurmaların yanında ikram etmek ya da soğuk şerbet olarak da kullanmak mümkün gül şurubunu. Dışarıda tüketilen gül şurubunun kalitesini yoklarken, şurubun doğallığına, şeker oranına ve renklendirici gibi katkı maddelerinin kullanılmamış olmasına dikkat etmek gerek.

 

GÜL REÇELİ

100 gram gül yaprağı iki kaseye eşit şekilde bölüştürülür. Bir kasedeki yapraklar bir yemek kaşığı şeker konularak ovulur. Su ile toz şeker şerbet hazırlamak için karıştırılır. Gül şurubu tarifinde olduğu gibi bire bir ölçü kullanılır (1 su bardağı şeker, 1 su bardağı su). Şeker iyice eriyince, güller eklenir. 20 dakika kadar kaynatılıp koyulaşmaya başlayınca yarım limon suyu ilave edilir. Reçel ocaktan alınıp sıcakken kavanozlara doldurulur ve kavanoz ters çevrilir.

 

GÜL LİKÖRÜ

1 kg gül yaprağı ile 1 litre anasonsuz rakı karıştırılıp bir kavanozda 2 hafta bekletilir. Gülün aromasını muhafaza edebilmek adına karışıma baharat eklenmez. İki haftalık bekleme sürecinin ardından güller süzülerek karışımdan ayrılır. Bir tencerede 750 gr suda 750 gr şeker eritilir. Su-şeker karışımı soğuyunca 2 hafta bekletilmiş ve süzülmüş olan karışıma eklenir ve likör servise hazır olur. Likör bekledikçe zamanla daha da kıvam alır. Gül likörü, Antakya’da farklı mezheplere ait bayramlarda misafirlere ikram edilir. Kahveyle birlikte bir misafirperverlik simgesidir.

 


Sandra Kaya
Yazı yazmaya Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi yıllarında başladı. Daha sonra eğitimini tamamlamak üzere Londra’ya gitti. Şu an Barselona’da ekonomi alanında araştırma ve öğretim görevlisi. Aslen Antakyalı olan Sandra, araştırmasını tutkusu olan yemek ve restoranlar üzerine yapmakta. Yemek serüveni ve fotoğraflarını @sandraincuisine Instagram hesabından takip etmek mümkün.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.