ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Deniz Kokan Bitki

Bu yazıyı 1 dakika 48 saniyede okuyabilirsiniz. 

Deniz börülcesi nedir, nasıl pişirilir, yerken nelere dikkat etmeli?

Tuzlu tuzlu, yeşil yeşil, deniz kokan nefis bir yaz bitkisi deniz börülcesi. Nisan-Eylül ayları arasında, deniz kıyılarında, kumda ve ıslak zeminde, kendiliğinden yetişiyor. Yaz bitmeden olabildiğince tadına varmak gerek.

Deniz börülcesinin farklı türlerine dünyanın farklı bölgelerinde rastlamak mümkün. İlginç bir tarihsel bilgi; deniz börülcesi eskiden Venedik’te cam üretiminde kullanılırmış. Küllerinde cam yapımı için gerekli olan sodyum karbonat bulunuyor. Bu sebepten İngilizce isimlerinden biri de “glasswort”. 

Kaktüsü andıran dallarıyla kolayca gözden kaçabilecek bir bitki deniz börülcesi. Halbuki sadece lezzeti ve bize faydalarıyla değil, son yıllarda ortaya çıkan mucizevi yan kullanımlarıyla da dikkat çekiyor. Bu çelimsiz gibi görünen, kendiliğinden yetişen bitkinin biyoenerji alanında son derece önemli bir role sahip olduğunu biliyor muydunuz? Havacılık sektöründe deniz börülcesinin yağını kullanarak biyoyakıt üretimi üzerinde çalışanlar bile var!

Nasıl pişirmeli?

Ege’de yaz başı çok taze deniz börülcesine rastlayabilirsiniz. O kadar körpedir ki pişirmeye gerek olmayabilir. Yazın geri kalanında giderek sertleşen deniz börülcesi, kökleriyle birlikte toplanır ve satılır. Kökler bitkiyi korur ve uzun süre dayanmasını sağlar. Deniz börülcesi pişirirken bu köklerini kesmeyip, elinizle temizlemeniz yeterli. Demetin dağılmamasına dikkat ederek bol suda yıkayın. Derin bir tencerede suyu kaynatın ve kökleri yukarıda kalacak şekilde tencereye yerleştirip yaklaşık 20 dakika pişirin. Çok miktarda tuz içerdiği için herhangi bir aşamada tuz eklemeyin. Bir tanesini test edin; yeşil kısmı dalından kolay sıyrılıyorsa hazır demektir. Deniz börülcesini az pişirmemeye dikkat etmeli aksi takdirde ayıklaması zor olur. Biraz soğuduktan sonra, yeşil kısmın içindeki sapı yukarıya doğru sıyırıp çekin.

Deniz börülcesi mutfağımızda genellikle haşlanıp zeytinyağı, limon ve sarımsakla servis edilir ama aslında çok daha farklı yemekler de yapılabilir onunla. Makarna sosuna katabilir; blender’dan geçirip otlu bir salata sosu yapabilir; haşlayıp ayıkladıktan sonra tavada zeytinyağında çevirip lezzetlendirebilirsiniz. Özellikle balık yemeklerine, deniz mahsullerine çok yakışıyor.

Deniz börülcesi uzun süre dayanabiliyor. Köklerini kesmeyin, kağıt havluya sarıp buzdolabının sebze çekmecesine kaldırın. Sonraki mevsimlere saklamak isterseniz de turşusunu kurabilirsiniz.

Yararları neler?

Deniz börülcesi lezzetli olduğu kadar sağlıklı da. Mineral yüklü bir ot. İçinde iyot, kalsiyum, fosfor ve bol miktarda sodyum var. Aynı zamanda A, B12, C vitaminleri ve lif bakımından da zengin. Yararları binlerce yıldır biliniyor ama son yıllarda yapılan araştırmalar antioksidan özelliklerini de ortaya çıkarmış durumda. Deniz börülcesinde yüksek oranda tuz olduğundan yüksek tansiyon sorunu olan kişilerin dikkatli tüketmesi gerekir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.