ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Fıstık Gibi

Bu yazıyı 1 dakika 57 saniyede okuyabilirsiniz.

En sevdiğimiz kuru yemişlerden biri olan fıstık, lezzetli olduğu kadar sağlıklı da.

 

Antep fıstığı, dünyanın en eski sert kabuklu meyvelerinden biri. Sakızağacıgillerden, bilimsel adı Pistacia vera L. ve Anadolu’da bolca yetişiyor. Hatta İran ve A.B.D’den sonra en çok Türkiye’de yetişiyor. Güneydoğu Anadolu bölgesi, özellikle Gaziantep ve Şanlıurfa, ülkedeki Antep fıstığı üretiminin yüzde 90’dan fazlasını karşılıyor. Dünyanın üçüncü en büyük üreticisi olabiliriz ama en çok biz tüketiyoruz. Hem kuruyemiş olarak, hem de tatlılarda, özellikle baklavada, lokumda, hatta kebapta kullanıyoruz.

Zeytin ağacını andıran ama daha ince gövdeli olan fıstık ağacı, Nisan-Mayıs aylarında çiçek açıp, Eylül-Ekim aylarında meyve verir. Sıcaklık farkına ve kuraklığa dayanıklıdır. Kıraç, kurak topraklarda yetişebilir ve nemi hiç sevmez. Ağacın üzerindeki meyveler salkımlar (cumba) halinde yetişir. Meyveler olgunlaştıkça dış kabuklarının rengi değişir ve kemik kabuk çıtlar. Salkımlar en uçtaki meyvelerden başlayarak olgunlaşır. Hasattan önce ağacın dibine düşen bu ilk fıstıklara “ağaçaltı” denir. Fıstıklar tam olgunlaşmadan yapılan hasatta içleri daha yeşil ve aromatik olan “bozfıstık” ya da “kuşboku” denen fıstıklar toplanır. Baklava için en uygun ve en kaliteli fıstık türü de bu fıstıktır.

Fıstık bu topraklarda binlerce sene yabani olarak yetişmiş. Ve hep çok değerli olmuş. Anadolu’da “yeşil altın” diye bilinmesi boşuna değil. Krallar, padişahlar sadece saraylarda yenmesini buyurmuş. “Fıstık gibi” lafı canlı, dolgun anlamında güzelliğe ithaf. İsrail ve Rusya’da fıstığın kırılması iyi haber ve şans demek. Çinliler kabuğu ayrık fıstığı gülen yüze benzettikleri için ona “mutlu yemiş” derler, yılbaşında bereket anlamında hediye ederler. Hindistan’da insanın içini ısıttığına inanılarak özellikle kış aylarında fıstık yenmesine dikkat edilir.

Lezzetli ve yemesi keyifli bir atıştırmalık olduğu için fıstığa dur demek zor olabiliyor. Neyse ki oldukça sağlıklı. Fıstık, vitamin ve mineral bakımından çok zengin. Beta karoten, fosfor, B6 vitamini, potasyum, magnezyum içeriyor. Sağlam bir demir kaynağı. Kalp hastalığını önlediği, kan şekerini dengelediği biliniyor. Antep fıstığı, protein ve lif açısından da oldukça zengin. Yağ oranı fazla ama tekli doymamış yağ olduğu için zararlı değil, tam tersi kalp, tansiyon, kolesterole iyi geliyor.

Fıstığı atıştırmak olarak ve tatlılarda kullanmanın dışında yemeklerde de kullanabilirsiniz. Makarna sosuna öğütün; salataya ekleyin; sabah yediğiniz yulaf ezmesine serpiştirin. Antep fıstığının da yer fıstığı gibi ezmesini yapabilirsiniz. Öğütüp yaptığınız tatlıların, poğaça ve kurabiye hamurlarının içine un ile birlikte ekleyebilirsiniz.

Peki ya kabuğu? Bundan birkaç sene önce Gaziantep’te fıstık kabuğundan enerji üretileceği açıklanmıştı. Fıstığın genelde çöpe atılan kırmızı kabukları da antioksidan içerdiğinden ilaç sanayisinde kullanılabiliyor. Bizler evde nasıl değerlendirebiliriz? Sağlıklı drenaj yapmak yani fazla suyu dışarı atmak için, bitki yetiştirdiğimiz saksılarda toprağın altına yerleştirebiliriz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.