ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kişisel verileriniz; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") uyarınca veri sorumlusu olarak Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Arçelik A.Ş. ("Arçelik" veya "Şirket") tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenme amaçları konusunda detaylı bilgilere; https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arçelik Şirketler Grubu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz;


Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenecektir.

Açık Rızanızın Varlığı Halinde Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz; ürün ve hizmetlerin pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yürütülmesi, sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizlere önerilmesi ve tanıtılması, kabulünüz kapsamında paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi ve gönderim sağlanması için hizmet aldığımız üçüncü kişilerle paylaşılması amaçlarıyla açık rızanız kapsamında işlenebilecektir.

Kişisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaçlarla Aktarılabilir?
Toplanan kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda, bayilerimize, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları çerçevesinde aktarılabilecektir.

Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi Nedir?
Kişisel verileriniz Şirketimiz ile temas edeceğiniz; elektronik ortamda internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanalıyla, sözleşmenin ifası hukuki sebebine dayalı olarak toplanacaktır. Açık rıza vermeniz halinde ise ürün ve hizmetlerimizin beğeni ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirilerek size sunulması hukuki sebebine dayalı olarak Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenebilmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?
Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı, https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi den ulaşabileceğiniz Arçelik Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvurularınız ücretsiz olarak sonuçlandırılacaktır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

Kapat
Detay — 30.11.2018

Fıstık Gibi

Bu yazıyı 1 dakika 57 saniyede okuyabilirsiniz.

En sevdiğimiz kuru yemişlerden biri olan fıstık, lezzetli olduğu kadar sağlıklı da.

 

Antep fıstığı, dünyanın en eski sert kabuklu meyvelerinden biri. Sakızağacıgillerden, bilimsel adı Pistacia vera L. ve Anadolu’da bolca yetişiyor. Hatta İran ve A.B.D’den sonra en çok Türkiye’de yetişiyor. Güneydoğu Anadolu bölgesi, özellikle Gaziantep ve Şanlıurfa, ülkedeki Antep fıstığı üretiminin yüzde 90’dan fazlasını karşılıyor. Dünyanın üçüncü en büyük üreticisi olabiliriz ama en çok biz tüketiyoruz. Hem kuruyemiş olarak, hem de tatlılarda, özellikle baklavada, lokumda, hatta kebapta kullanıyoruz.

Zeytin ağacını andıran ama daha ince gövdeli olan fıstık ağacı, Nisan-Mayıs aylarında çiçek açıp, Eylül-Ekim aylarında meyve verir. Sıcaklık farkına ve kuraklığa dayanıklıdır. Kıraç, kurak topraklarda yetişebilir ve nemi hiç sevmez. Ağacın üzerindeki meyveler salkımlar (cumba) halinde yetişir. Meyveler olgunlaştıkça dış kabuklarının rengi değişir ve kemik kabuk çıtlar. Salkımlar en uçtaki meyvelerden başlayarak olgunlaşır. Hasattan önce ağacın dibine düşen bu ilk fıstıklara “ağaçaltı” denir. Fıstıklar tam olgunlaşmadan yapılan hasatta içleri daha yeşil ve aromatik olan “bozfıstık” ya da “kuşboku” denen fıstıklar toplanır. Baklava için en uygun ve en kaliteli fıstık türü de bu fıstıktır.

Fıstık bu topraklarda binlerce sene yabani olarak yetişmiş. Ve hep çok değerli olmuş. Anadolu’da “yeşil altın” diye bilinmesi boşuna değil. Krallar, padişahlar sadece saraylarda yenmesini buyurmuş. “Fıstık gibi” lafı canlı, dolgun anlamında güzelliğe ithaf. İsrail ve Rusya’da fıstığın kırılması iyi haber ve şans demek. Çinliler kabuğu ayrık fıstığı gülen yüze benzettikleri için ona “mutlu yemiş” derler, yılbaşında bereket anlamında hediye ederler. Hindistan’da insanın içini ısıttığına inanılarak özellikle kış aylarında fıstık yenmesine dikkat edilir.

Lezzetli ve yemesi keyifli bir atıştırmalık olduğu için fıstığa dur demek zor olabiliyor. Neyse ki oldukça sağlıklı. Fıstık, vitamin ve mineral bakımından çok zengin. Beta karoten, fosfor, B6 vitamini, potasyum, magnezyum içeriyor. Sağlam bir demir kaynağı. Kalp hastalığını önlediği, kan şekerini dengelediği biliniyor. Antep fıstığı, protein ve lif açısından da oldukça zengin. Yağ oranı fazla ama tekli doymamış yağ olduğu için zararlı değil, tam tersi kalp, tansiyon, kolesterole iyi geliyor.

Fıstığı atıştırmak olarak ve tatlılarda kullanmanın dışında yemeklerde de kullanabilirsiniz. Makarna sosuna öğütün; salataya ekleyin; sabah yediğiniz yulaf ezmesine serpiştirin. Antep fıstığının da yer fıstığı gibi ezmesini yapabilirsiniz. Öğütüp yaptığınız tatlıların, poğaça ve kurabiye hamurlarının içine un ile birlikte ekleyebilirsiniz.

Peki ya kabuğu? Bundan birkaç sene önce Gaziantep’te fıstık kabuğundan enerji üretileceği açıklanmıştı. Fıstığın genelde çöpe atılan kırmızı kabukları da antioksidan içerdiğinden ilaç sanayisinde kullanılabiliyor. Bizler evde nasıl değerlendirebiliriz? Sağlıklı drenaj yapmak yani fazla suyu dışarı atmak için, bitki yetiştirdiğimiz saksılarda toprağın altına yerleştirebiliriz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.