ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

İncir Zamanı

Bu yazıyı 2 dakika 43 saniyede okuyabilirsiniz.

Mevsimi bitmeden, incirin bütün sırlarını ortaya döktük.

Narin dallarına, tatlı meyvelerine aldanmayın. İncir son derece kuvvetli bir ağaç. Yılan gibi kıvrılan güçlü kökleri boruları bile delip geçebilir. Kazara evin yanına diktiyseniz, sessizce duvarları çatlatabilir. Boşuna ‘ocağına incir dikmek’, ‘gölgesi ağır olur’ gibi deyimler türememiş.

İnsanlar 10 bin seneyi aşkın bir süredir incir yetiştiriyorlar. Eski Mısırlılar ölülerle birlikte gömdükleri sepetler arasına mutlaka incir koyarlarmış. Uzun yola çıkanlar, kuru incirin verdiği güce güvenirmiş. Sporcular, şampiyonlar onunla beslenirmiş. İncirin şarap ve keyif tanrısı Bacchus’un hediyesi olduğuna inanan Romalılar, kazlara bol bol incir yedirir, kaz ciğerinin bu şekilde daha lezzetli olduğunu düşünürlermiş. Hatta bu sebepten, birçok Latin dilinde karaciğer kelimesi (İtalyanca’da fegato gibi) incir kelimesinden (ficatum) türemiş.

İncir, ‘Ficus Carica’ olan botanik ismini Güneybatı Anadolu’da bulunan Karya bölgesinden alıyor. Türkiye açık ara dünyanın bir numaralı incir üreticisi. En çok incir ise Aydın’da yetişmekte. Aydın tescilli “Sarılop”, rengi nefis bir mora çalan “Bursa siyahı”, benekli “Yeşilgüz”, mevsimi daha uzun süren “Morgüz”, kalınca kabuklu “Göklop”, Karadeniz’de sevilen “Patlıcan inciri”, yaz başı çıkan “Siyah orak” ve aslında yeşil olan “Beyaz orak” Anadolu’da yetişen incir çeşitlerinden sadece bazıları. Herkesin damak zevkine göre incir var. Tatlısı, mayhoşu, ballısı, iri çekirdeklisi… Ege’nin sevilen inciri baldan tatlı “Bardacık” ve İstanbul civarında yetişen “Kavak incirini” de elbette unutmamak gerek.

İncir yemek için fazla bahaneye gerek yok. Ama merak edenlere vitamin ve mineral dolu bir yiyecek olduğu söylenebilir. Özellikle A ve B6 vitaminleri ile bol miktarda kalsiyum, potasyum, demir var içinde. İki tane taze incirde bir bardak süte eş değer miktarda Kalsiyum var. Bol posa içermesinden dolayı doğal bir detoks aracı aynı zamanda. Elmadan, muzdan, portakaldan daha lifli. Antioksidan açısından zengin, yani yaşlanmayı geciktiriyor. Şekli ve ballı dokusu itibariyle afrodizyak meyvelerin başında geliyor. Yaprakları diyabet hastalarına öneriliyor. Daha ne olsun?

 

 

İnciri yerinde ve mevsiminde yemek gerek. İçinden bal akan zamanda, taze taze. Eğer biraz beklemiş, göze mükemmel görünmeyen incire rastlarsanız, onları da baştan çıkartıcı bir hale getirmek mümkün. Üzerlerine az şekerli ya da ballı şurup dökün, bir iki sap kekik, biraz limon kabuğu rendesi, dilerseniz likörle tatlandırıp, fırına verin. Bu şekilde iyice ballanan inciri yoğurtla, vanilyalı dondurmayla ya da tuzlu olarak peynirle veya fırında tavuk yanında servis edebilirsiniz. İncirin doğum yerini düşünürsek, aynı bölgenin malzemeleri olan bal, çam fıstığı, adaçayı, biberiye, kekik, badem gibi lezzetlerle yakışmasına şaşırmamalı.

Ancak, incire duyduğumuz saygı, ağacının dayanıklılığından, meyvesinin lezzetinden, sağlımıza faydalarından daha derin. İncirin akıl almaz bir de evrim hikayesi var. Doğanın kendi içindeki alışverişin nefis bir örneği.

Öncelikle, botanik açıdan incir aslında bir meyve değil. Ona daha ziyade onlarca çiçeğin yaşadığı kapalı bir bahçe diyebiliriz. Diğer çiçekler gibi renkli renkli, rüzgarda uçuşan çekici yaprakları yok. Bu sebepten incir, çoğalmak için bir taşıyıcı bulmak zorunda.

İncirin çoğalmasını sağlayan bir arı var. İlek sineği de denilen bu arılar incir olmadan, incir de bu kendine özel arılar olmadan yaşayamıyor. İşin ilginç tarafı, arıların yumurtalarını bırakmak ve polen toplamak için incirin içine girmek zorunda olmaları. Bunu yaparken kanatlarını kaybediyorlar ve incirin içinde ölüyorlar. Peki o zaman biz incir yerken arısını da yiyor muyuz?

Evet. Arı incirin içinde kalıyor ama incir olgunlaştıkça içindeki arıyı da yok ediyor. Yani evet, büyük keyifle yediğimiz incirde aslında incir arısının izleri var. Ama merak etmeyin, çıtır çıtır eden, arı değil, incirin çekirdekleri, daha doğrusu minnacık çiçekleri!

İncir ve arısı arasındaki inanılmaz ilişki oldukça karmaşık. Hâlâ araştırmalara, kitaplara konu oluyor. Derinine inmek isteyenlere evrim biyoloğu Richard Dawkins’in ‘Olasılıksızlık Dağına Tırmanmak’ kitabını tavsiye ederiz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.