ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Denizleri Korumak

Bu yazıyı 2 dakika 48 saniyede okuyabilirsiniz. 

Denizleri seviyoruz. Onları yüzmek, yaz tatillerini geçirmek, dinlenmek için kullanıyoruz. İçlerinde yaşayan balıkları, deniz canlılarını yiyoruz. Bir yerden bir yere ulaşmak için kullanıyoruz. Onlar bize sonsuz verirken, biz onları yeterince koruyor muyuz? İklim krizi, artan sıcaklıklar, yanlış avlanma derken durum hiç iç açıcı değil. Denizleri korumanın ve deniz koruma alanlarının önemini yazdık.   

Ruhun Doysun’da sık sık konuştuğumuz konulardan biri de denizlerin korunması. Su altında upuzun yosunlardan oluşan ormanlar, yüzlerce sene yaşayabilen mercan kayalıkları, çukurlar, mağaralar var. Denizler ve okyanuslar,  çeşit çeşit balıkların, deniz canlılarının, yunusların, balinaların, kaplumbağaların evi. Onları korumak için bireysel anlamda yapabileceğimiz çok şey var elbette. Balık tüketimimizi gözden geçirmek; denizlerde ve kıyılarda bıraktıklarımıza dikkat etmek; karbon ayak izimizi ve plastik kullanımımızı azaltmak bunlardan bazıları.

Bir başka önemli nokta da deniz koruma alanları. Ruhun Doysun’da Akdeniz Koruma Derneği Başkanı Zafer Kızılkaya ile deniz koruma alanlarının önemini  konuşmuştuk. Dernek, Gökova Körfezi’nde başlayan ve müthiş bir sabır ve dikkatle yürütülen projeleri sayesinde dünyaya örnek olmuş durumda. Proje başladığından beri yıllardır görülmeyen balık türleri körfeze geri döndü; su altındaki hayat canlandı; balıkçılar bilinçlendi.

Dünyanın dörtte üçü sudan oluşuyor. Ancak karasal ekosistemlerin yüzde 14’ü korunurken, denizlerde bu oran yüzde 7 civarında. Su altındaki biyolojik çeşitliliği korumak için geç kaldık, geri dönüşü olmayan bir tükenme söz konusu. 2006 senesinde Science dergisinde yayınlanan bir araştırma, denizlerin, okyanusların durumunu net bir şekilde ortaya koydu. Araştırma, 2048 senesine kadar balık stoklarının tükeneceğini öne sürdü. Uzmanların hepsi bu tarih konusunda aynı fikirde olmasalar da, herkes durumun son derece vahim olduğunun farkında. 1950’den beri balıkların üçte biri yok olmuş durumda. 2050 senesine kadar denizlerde balıktan çok plastik olacağı öngörülüyor. Yakalanan beş balıktan biri yasa dışı avlanıyor. Her yıl milyonlarca ton deniz canlısı hedef dışı avlanıyor ve ölü olarak denizlere geri bırakılıyor. 

Akdeniz, özellikle dikkat çeken bir konumda. Dünyadaki su yüzeyinin yüzde 4’ünden azını kapladığı halde denizel canlı türlerinin yüzde 10’una ev sahipliği yapıyor. Akdeniz’de 18.000 bitki ve hayvan türü yaşıyor ve bunların nerdeyse 1/3’ü endemik yani sadece burada bulunuyor. Ancak bu zenginlik, aşırı avlanma ve kıyılardan kaynaklanan kirlilik yüzünden bir süredir tehlike altında. Uzmanlar Akdeniz’deki kirlilik ve plastiği temizlemenin imkansız olduğunu ya da onlarca yıl süreceğini olduğunu savunuyorlar.

Deniz Koruma Alanları

Bu karamsar tablonun içinde deniz koruma alanları ümit veriyor. Deniz koruma alanları çoğumuz için yeni bir kavram olabilir. Deniz koruma alanı tam olarak nedir, neden gereklidir?

Deniz koruma alanları, insan aktivitelerinin bir kısmının ya da tamamının kısıtlandığı, yasaklandığı özel koruma bölgelerine deniyor. Amaçlarının başında tehdit altındaki türleri korumak ve sayılarının artmasına yardımcı olmak var.

Ayrıca zarar görmüş ekosistemlerin iyileşmesine yardımcı oluyorlar. Deniz koruma alanlarında, balıkların üreyebildikleri, büyüyebildikleri alanlar yaratılarak biyolojik çeşitlilik korunuyor. Aynı zamanda, deniz ekosistemlerindeki hasarı tespit etmeleri için bilim adamlarına bir referans noktası sağlıyorlar.

2000 senesinde okyanusların yüzde 0,7’si korunurken, bugünkü oran, yeterli olmamakla birlikte, yüzde 7 civarında. Dünyada yaklaşık 65 ülkede 400 kadar deniz koruma alanı bulunuyor. Deniz koruma alanlarının belirlenmesinden daha önemli olan onların doğru yönetiliyor ve denetleniyor olması. Gökova dışında Endonezya’nın Apo Adası, Karayipler’deki Bonair Marine Park ve Avustralya’daki Büyük Set Resifi etkili deniz koruma alanlarının başında geliyor. Filipinler’de korunmaya alınan bölgelerde balık nüfusu üç katına çıkmış durumda. İtalya’daki Torre Guaceto’da koruma alanındaki balıklar on beş kat daha fazla yumurta bırakıyorlar. Bu sayede korumanın dışındaki alanlarda bile daha fazla balık görülüyor. 

National Geographic’de yayınlanan bir makalede, deniz koruma alanları grip olduktan sonra alınan C vitaminine benzetilmiş. Belki hastalığı önlemek için çok geç ama işin daha kötüye gitmesini engelleyebiliyor. Sonuçlar korumanın ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Yeter ki doğayı biraz rahat, biraz kendi haline bırakabilsek…

Kaynaklar:

protectedplanet.net

iucn.org/news/protected-areas/201709/global-shift-marine-protected-area-analysis-and-reporting

panda.org/our_work/oceans/solutions/protection/protected_areas

akdenizkoruma.org.tr

Cemre Narin


İşletme ve klinik psikoloji geçmişi olan Cemre Narin, yaklaşık 10 senedir hem Türkiye’de hem yurtdışında farklı yayınların yemek editörlüğü yapıyor ve yemek yazılarını yazıyor. The World’s 50 Best Restaurants’ın bölge başkanı. İçindekiler adlı yemek kitabının yazarı. Uluslararası yemek konferansı YEDİ’nin kurucularından. Ruhun Doysun’un proje danışmanı ve editörü.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.