ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Doğru Balık

Bu yazıyı 2 dakika 35 saniyede okuyabilirsiniz.

Balığı bilinçli tüketmek için alırken, yerken, seçerken dikkat etmemiz gerekenler var 

Önce biraz nostalji; nasıl bir coğrafyada yaşadığımızı hatırlayalım… Eskiden akşamları sandallarla Boğaz’a çıkarmış İstanbullular. Bazen karanlıkta, bazen Eylül mehtabının altında birlikte şarkılar söyleyip, şiirler okunurmuş. Sezonun ilk lüfer avı için özel gümüş zokalar, yani küçük, balık şeklinde ucu iğneli kurşunlar hazırlanırmış. Yakalanan balıklar çevredekilere ayıp olmasın diye yaprağa ya da kağıda sarılarak sandalda ızgara edilirmiş.

İstanbul deyince akla deniz ve balık gelmesi boşuna değil. Bizans dönemine ait sikkelerin üzerinde şehrin simgesi olan balık kabartması var. Haliç’e Altın Boynuz denmesinin sebebi ton balıklarının bolluğu çünkü Kız Kulesi’nin bulunduğu kayalıkların parlamasıyla sersemleyen balıklar, kendilerini Haliç’te buluverirlermiş. Saray mutfağında cımbızlarla kılçıkları ayıklanan lop etli balıklar önce sütte haşlanır, sonra ızgarası yapılır, en son süte batırılan kuş tüyü ile yeniden üzerine süt sürülürmüş. Padişahlar için lüfer yanağından yemekler yapılırmış. Sadece sarayları değil; lakerdasından dolmasına, pastırmasından yahnisine balık, zengin, fakir, nice sofraları doyurmuş yıllarca.

Balık düşlerini resmettiği eserleriyle insanın içindeki deniz sevgisini kabartan ressam Mustafa Pilevneli’yle yıllar önce yaptığım bir röportajı anımsıyorum. Yaptığımız sohbette, çocukluğunda Kalamış’taki tahta köprüden tuttuğu kovalar dolusu kefalleri, tekirleri anlatmıştı. Lüferin, hele Boğaz’daki lüferin, nasıl eşsiz bir balık olduğunu, onun üzerine balık tanımadığını söylemişti. “Bütün yemleri çalar, Boğaz’ın hırsızıdır o” demişti gülerek. İstanbul’un bugünkü gerçeğinde sandalla gezen insanları, kovalarla tutulan kefalleri hayal etmek güç. Halbuki, balığın bol olduğu, uskumrunun, orkinosun, lüferin kaynadığı günler çok eski değil. Belli bir yaşın üzerindeki herkesin İstanbul’daki, Ege’deki balıkla ilgili bir hatırası, hikayesi vardır. En azından damağındaki bellekte yer etmiştir o eşsiz lezzeti.

Av yasağı bitti. Her sene farklı bir durum söz konusu. Örneğin geçen sene uskumru otuz sene sonra ilk defa İstanbul’a geri dönmüştü. Bakalım bu sene nasıl olacak ama gerçek şu ki; denizlerde balık gün geçtikçe azalıyor. Nüfus artışının sonuçları, şehirleşme ve aşırı, plansız ve yanlış avlanma en büyük etkenler. Sonuç, Yaşar Kemal’in romanındaki gibi deniz gittikçe daha da küsüyor. 

Slow Food Türkiye/Fikir Sahibi Damaklar’ın “İstanbul lüfere hasret kalmasın”, Greenpeace’in “Seninki kaç santim” sloganlarıyla özellikle lüfer konusunda bir hayli farkındalık yaratan kampanyaları yıllardır gündemde. Sebebi lüferin ciddi bir tehlike altında olması. Uskumru, orkinos, kılıçbalığı artık Boğaz’da yok. Doğanın dengesi; birinin olmaması diğerini etkiliyor, zincirleme bütün balıklar etkileniyor.

Doğru balık tüketmeye balıkları tanıyarak başlayabiliriz. Balıkçınıza sorun, aldığınız balığın özelliklerini öğrenin. Sadece tazeliği, lezzeti değil, nasıl pişirmek gerektiği değil; çiftlik mi, ithal mi, nereden gelmiş, soruşturun. Farklı balık türleriyle ilgili WWF’in (Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın) güzel bir rehberi var. Rehbere, balikrehberi.org’dan ulaşabiliyorsunuz.

Yapabileceğimiz en önemli fark ise aldığımız, sipariş ettiğimiz, yediğimiz  balığın boyutuna dikkat etmek. Örneğin lüfer… Defne yaprağı, çinekop, lüfer, sarıkanat, kofana, hepsi lüferin farklı boyutlardaki isimleri. En bebek hali defne yaprağı, adı üzerinde defne yaprağına benziyor, yassı. Sonra biraz daha büyüyünce çinekop oluyor. Biraz daha büyüyünce sarıkanat çünkü yüzgeçleri sarımsı bir renk alıyor. Ancak 24 santimetreye ulaşınca üreyebilen bir lüfer oluyor. Daha da irileştiğinde kofana adını alıyor. Yani akşam gittiğiniz balıkçı ‘ne balık var?’ sorunuza ‘palamut, tekir, sarıkanat, lüfer, levrek’ balıklarını sıralayınca burada bir yanlış var. Demek istediği, ergen lüfer, erişkin lüfer. Çünkü sarıkanat ve lüfer aynı balık. Çinekopu da eklerse o zaman bilin ki aslında bebek lüfer yedirmeye çalışıyor. Sonuç, 24 santimetre olmayan lüferi almayalım, satmayalım, sipariş etmeyelim, evimize sokmayalım. 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.