ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Uzman

Dünyayı Kurtaran Mantar

Bu yazıyı 2 dakika 35 saniyede okuyabilirsiniz.

Mantar ve mantar tozunun faydalarını gün geçtikçe daha iyi anlıyoruz. 

 

Birçok uzmana göre 2018 yılının dikkatle izlenmesi gereken mutfak trendleri arasında mantar baş sırada. Oysa mantar yeni bir şey ya da yabancı olduğumuz bir malzeme değil. Sote edilir, et yanına iyi gider, kremalı çorbası yapılır, makarnaya şahane sos olur… O halde bu senenin önde gelen yiyecek trendlerinden biri olması ne anlama gelebilir?

Mantar yiyeceğin ötesinde, kendi başına son derece zengin bir dünya aslında. Şimdiye kadar 14 bin tür mantar tanımlanmış, ancak uzmanlar bunun çok daha fazlasının keşfedilmeyi beklediğini söylüyorlar. Mantarın mucizevi bir olay olduğunu biliyoruz. Bu dünya sever, orman aşığı, ekosistem dostu müthiş canlılar, girdikleri yeri temizliyorlar, toprağa can veriyorlar. En yeni haber, Pakistan’da büyük bir çöp yığınında, salgıladığı enzimlerle plastikleri doğada çözünür kılabilen bir mantar türü bulunmuş. İşi abartıp, “dünyayı mantarlar kurtaracak” diyenler bile var!

Bilindiği gibi mantar düşük kalorisi ve yüksek besin değerleriyle insan sağlığı için de son derece değerli. Bugün tıpta kullanılan birçok ilacın bazını mantarlar oluşturuyor. Mantar, protein ve bol mineral barındırıyor, yağ ve karbonhidrat hiç içermiyor. B ve D vitamini, karaciğer sağlığını tetikleyen, antienflamatuar özelliği olan selenyum ve yüksek tansiyonu engelleyen potasyum yüklü. Taze toplanıp güneş gören mantarların D vitamini oranının daha yüksek olduğu saptanmış. Penn State Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre, mantarda ergothioneine ve glutathione adlı iki önemli antioksidan var. Bu antioksidanlar yaşlanmayı erteliyor, kanser, kalp hastalıkları ve Alzheimer’dan koruyor.

Mantar Tozu

Ancak bütün bu marifetlerine rağmen, bu sene mantarı yükselen trend kategorisine taşıyan olay mantar değil, mantar tozu…

Mantar tozu yapmanın iki yolu var.

Birincisi oldukça basit: kurutulmuş mantarları blender’dan geçiriyorsunuz. Bol aromalı, etli mantarlar bu işlem için ideal. Porcini ya da shitake mantarını blender’da iyice toz haline getirin. İsterseniz kaya tuzu, pul biber, taze çekilmiş karabiber ve kuru dağ kekiği ile karıştırın, isterseniz sade haliyle bir kavanoza doldurun. Elinizde artık her yemeğe serpmek isteyeceğiniz bir tutam umami bombası var.

Ama olay bununla da kalmayıp, çok daha ilginç yerlere gidiyor.

1993’de Çin’de yapılan atletizm yarışmalarında Çinli kadın atletler üst üste dünya rekorları kırıyorlar. Dünya şaşkınlık içinde kalıyor. Test edildiklerinde kanlarında doping’e rastlanmıyor. Peki sırları ne? Mantar tozu…

Antik Yunan’dan Doğu tıbbına binlerce yıldır kullanılmakta olan mantar tozu, artık Batı tıbbı için de bir sır olmaktan çıktı. Ancak bu toz, önce bahsettiğim yöntemle, yani mantarı kurutup ezerek elde edilen bir toz değil.

Sıra geldi ikinci yönteme. Önce mantarın özünü çıkartmanız, sonra bu özü santrifüjden geçirmeniz gerekiyor. Bu yöntemle tozu çıkarılan mantarların başında tırtıl mantarı (cordyceps), aslan yelesi (lion’s mane), reishi, chaga, hindi kuyruğu (turkey tail) adlı mantarlar geliyor.

Bu mantarların tozları, adaptojen olma özelliği taşıyor, yani vücudumuzun ihtiyacı her ne ise ona göre adapte oluyorlar ve şifa sağlıyorlar. Kısaca mantar özü tozları hücrelerle konuşuyorlar. Tümörlü, hastalıklı hücrelerin “kapanmasına” yol açıyorlar, yani de-aktive olmalarını sağlıyorlar. Bu özelliğiyle mantar özü tozu, kanser tedavisinde doğal şifa yöntemlerinin başında geliyor.

Mantar tozu tüketirken elbette uzmanlara danışmak gerekiyor. Ancak araştırmalar hemfikir: mantar özü tozunun bir sürü faydası var. Öncelikle enerji arttırıcı ve temizleyici. Akciğer, karaciğer ve böbrek detoksunda, spor sakatlıklarının tedavisinde kullanılıyor. Vücuda oksijen alınımını kolaylaştırıyor, zihin açıklığı veriyor, ayrıca afrodizyak özelliği de var.

Üstelik bütün bunları minicik dozla yapıyor. Günde ¼ çay kaşığı kadar mantar özü tozu, tüm yukarıda bahsi gecen faydalar için tavsiye edilen doz miktarı.

Evet, galiba dünyayı mantarlar kurtaracak.

 


Zeynep Ekşioğlu, Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler okuduktan sonra uzun süre yabancı bir markanın Türkiye distribütörü olarak moda perakendeciliği yaptı. Daha sonra radikal bir karar ile aşçı olmaya karar verdi. MSA Profesyonel Aşçılık Okulu’ndan döneminin birincisi olarak mezun oldu. Beslenme ve şifa ile ilgili araştırıyor ve sağlıklı içecekler üretiyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.