ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kişisel verileriniz; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") uyarınca veri sorumlusu olarak Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Arçelik A.Ş. ("Arçelik" veya "Şirket") tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenme amaçları konusunda detaylı bilgilere; https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arçelik Şirketler Grubu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz;


Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenecektir.

Açık Rızanızın Varlığı Halinde Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz; ürün ve hizmetlerin pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yürütülmesi, sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizlere önerilmesi ve tanıtılması, kabulünüz kapsamında paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi ve gönderim sağlanması için hizmet aldığımız üçüncü kişilerle paylaşılması amaçlarıyla açık rızanız kapsamında işlenebilecektir.

Kişisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaçlarla Aktarılabilir?
Toplanan kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda, bayilerimize, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları çerçevesinde aktarılabilecektir.

Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi Nedir?
Kişisel verileriniz Şirketimiz ile temas edeceğiniz; elektronik ortamda internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanalıyla, sözleşmenin ifası hukuki sebebine dayalı olarak toplanacaktır. Açık rıza vermeniz halinde ise ürün ve hizmetlerimizin beğeni ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirilerek size sunulması hukuki sebebine dayalı olarak Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenebilmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?
Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı, https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi den ulaşabileceğiniz Arçelik Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvurularınız ücretsiz olarak sonuçlandırılacaktır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

Kapat
Geri Dönüşüm — 19.08.2019

Evde Her Gün Tasarruf

Bu yazıyı 2 dakika 50 saniyede okuyabilirsiniz. 

Evimizdeki elektrikli cihazları daha doğru kullanarak, enerji ve su tasarrufu yapabilmek mümkün.

 

Buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi ya da su ısıtıcı… Aslında evdeki her bir eşyayı doğru ve verimli kullanmanın bir yolu var. İlkini hepimiz biliyoruz. Kullanmadığımız elektrikli cihazların fişini çekmemiz gerekiyor. Bu çoğunlukla kolayımıza gelmiyor evet ama Ruhun Doysun’da hep söylediğimiz gibi, bir adım, bir adımdır. Tüm kullandığımız aletler için bir tasarruf listesi hazırladık.

 

Buzdolabı:

 • Buzdolabı, evde enerji sarfiyatını azaltmak için doğru kullanmamız gereken ürünlerden biri. Öncelikle buzdolabınız kaç yıllık? 10 yıldan eski buzdolaplarına göre yeni A+++ enerji sınıfına sahip bir buzdolabı yüzde 50 daha az enerji harcıyor. Yeni teknolojiyle üretilen buzdolapları eskilere göre daha az enerji sarf ediyor.
 • Buzdolabının derecesi 4 °C, dondurucunun ise -18°C derece olmalı.
 • Dolaba koyacağınız yemeklerin oda sıcaklığına geldiğinden emin olun. Sıcak bir yemeği soğutmaya çalışan buzdolabınız daha fazla enerji harcıyor.
 • Çözdüreceğiniz gıdaları dışarıda değil, buzdolabında çözdürün. Hem daha sağlıklı bir şekilde çözülecek hem de, buzdolabının soğuk kalmasına yardım eden büyükçe bir buz kalıbı gibi davranacak. Böylece buzdolabınız soğutmak için fazladan enerji harcamayacak.
 • Eğer evde az kişiyseniz veya yalnız yaşıyorsanız çok büyük bir buzdolabı almayın. Boş bir buzdolabı daha fazla enerji harcıyor. Buzdolabını aşırı doldurmak da hava sirkülasyonunu engelleyip soğutmak için çok fazla enerji harcanmasına neden oluyor.
 • Buzdolabının kapağını kontrol edin, hava alıyor olmasın.
 • Buzdolabını doğru yerleştirmek, önce yenecekler rafı oluşturmak, buzdolabında aradığınız şeyi hızlıca bulmanızı sağlayacaktır.
 • Buzdolabının kapağını sık sık açıp kapatmayın ve açık bırakmayın. Kapağı her açtığınızda içeri sıcak hava girer ve dolaptaki soğuk hava dışarı çıkar, yeniden soğuması için daha fazla enerji harcar.
 • Buzdolabınızın hava filtresini düzenli olarak temizleyin, arkasındaki tozlar yüzde 25 daha fazla enerji harcamasına neden oluyor.

Çamaşır ve Kurutma Makineleri:

 • Çamaşır yıkadığınız süre ve sıcaklığı gözden geçirin. Eğer çok kirli değillerse, 30 derecede, kısa programlar seçin. Çamaşır makinesinin harcadığı enerjinin yüzde 75’i suyu ısıtmak için kullanılıyor.
 • Çamaşır yıkama günleriniz olsun, makinenizi dolduğunda çalıştırın.
 • Dayanıklı bir makine satın almanız önemli. Sık sık bozulan bir makinedense, 10 yıl garantili, ömürlük bir makine daha fazla tasarruf etmenizi sağlar
 • Enerji sınıfı önemli. Yeni makineler su israfını yüzde 45; elektrik israfını ise yüzde 65 oranında azaltıyor.
 • Kurutma makinenizin filtresini düzenli olarak temizleyin.
 • Isı pompalı bir kurutucu tercih edin.

Bulaşık Makinesı:

 • Elde bulaşık yıkamayı hayatınızdan çıkarın. Elde bulaşık yıkama sırasında ortalama enerji sınıfına ait bir makineye göre yaklaşık 10 kat fazla su harcarsınız.
 • Eğer böyle bir özelliği varsa, kurutma aşamasını atlayın, bulaşık makinesi bulaşıkların kuruması sırasında da çok enerji harcıyor.
 • Tabakları tencereleri makineye koymadan önce sudan geçirme alışkanlığını artık terk edebilirsiniz. Yeni teknolojilerle donanmış bulaşık makineleri buna gerek duymuyor.
 • Eğer makinenizde bu özellik varsa, az bulaşık için yarım sepet özelliğini kullanabilirsiniz.

Ocak ve Fırın:

 • Büyük bir ocağa küçük bir tencere yerleştirmeyin. Yeni elektrikli ocaklar tencerenin çapını hesaplayarak sadece o bölgeyi ısıtıyor.
 • Sadece kek gibi hassas pişirme gerektiren yemekler ön ısıtma gerektiriyor. Diğer tüm yemekler için ön ısıtma enerji israfı demek.
 • Yemek piştikten hemen sonra kendi kendine temizleme özelliğini kullanmak çok daha az enerji harcamanızı sağlar.
 • Yemek pişerken son 10 dakikada fırınınızı kapatırsanız, o ısıyla pişmeye devam edecektir.
 • Pişerken yemeğinizin nasıl göründüğünü çok merak ettiğinizi biliyoruz ama fırının kapağını çalışırken açmayın. Bunun yerine iyi bir ışığı olan bir fırını tercih edebilirsiniz.

Su Isıtıcı:

 • Evde sıcak suya ihtiyacımız olduğunda; çoğumuz su ısıtıcısını doldurup içinden ihtiyacımız olan kadar suyu kullanıyoruz. Halbuki her seferinde bu kadar fazla suyu ısıtmak enerji israfı demek. Bir bardak kahve içecekseniz bir bardak su ısıtın.
 • Her şey için 100 derece su gerekmiyor. Örneğin çay demlemek için 85 derece su yeterli, kahve demlerken 95 derecelik bir su yeterli, bebek maması için ise 80 derecelik bir su ısısı yeterli. Suyun derecesini gösteren bir su ısıtıcı, çok daha az enerji tüketmenizi sağlayabilir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.