ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Geri Dönüşüm

Evde Her Gün Tasarruf

Bu yazıyı 2 dakika 50 saniyede okuyabilirsiniz. 

Evimizdeki elektrikli cihazları daha doğru kullanarak, enerji ve su tasarrufu yapabilmek mümkün.

 

Buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi ya da su ısıtıcı… Aslında evdeki her bir eşyayı doğru ve verimli kullanmanın bir yolu var. İlkini hepimiz biliyoruz. Kullanmadığımız elektrikli cihazların fişini çekmemiz gerekiyor. Bu çoğunlukla kolayımıza gelmiyor evet ama Ruhun Doysun’da hep söylediğimiz gibi, bir adım, bir adımdır. Tüm kullandığımız aletler için bir tasarruf listesi hazırladık.

 

Buzdolabı:

 • Buzdolabı, evde enerji sarfiyatını azaltmak için doğru kullanmamız gereken ürünlerden biri. Öncelikle buzdolabınız kaç yıllık? 10 yıldan eski buzdolaplarına göre yeni A+++ enerji sınıfına sahip bir buzdolabı yüzde 50 daha az enerji harcıyor. Yeni teknolojiyle üretilen buzdolapları eskilere göre daha az enerji sarf ediyor.
 • Buzdolabının derecesi 4 °C, dondurucunun ise -18°C derece olmalı.
 • Dolaba koyacağınız yemeklerin oda sıcaklığına geldiğinden emin olun. Sıcak bir yemeği soğutmaya çalışan buzdolabınız daha fazla enerji harcıyor.
 • Çözdüreceğiniz gıdaları dışarıda değil, buzdolabında çözdürün. Hem daha sağlıklı bir şekilde çözülecek hem de, buzdolabının soğuk kalmasına yardım eden büyükçe bir buz kalıbı gibi davranacak. Böylece buzdolabınız soğutmak için fazladan enerji harcamayacak.
 • Eğer evde az kişiyseniz veya yalnız yaşıyorsanız çok büyük bir buzdolabı almayın. Boş bir buzdolabı daha fazla enerji harcıyor. Buzdolabını aşırı doldurmak da hava sirkülasyonunu engelleyip soğutmak için çok fazla enerji harcanmasına neden oluyor.
 • Buzdolabının kapağını kontrol edin, hava alıyor olmasın.
 • Buzdolabını doğru yerleştirmek, önce yenecekler rafı oluşturmak, buzdolabında aradığınız şeyi hızlıca bulmanızı sağlayacaktır.
 • Buzdolabının kapağını sık sık açıp kapatmayın ve açık bırakmayın. Kapağı her açtığınızda içeri sıcak hava girer ve dolaptaki soğuk hava dışarı çıkar, yeniden soğuması için daha fazla enerji harcar.
 • Buzdolabınızın hava filtresini düzenli olarak temizleyin, arkasındaki tozlar yüzde 25 daha fazla enerji harcamasına neden oluyor.

Çamaşır ve Kurutma Makineleri:

 • Çamaşır yıkadığınız süre ve sıcaklığı gözden geçirin. Eğer çok kirli değillerse, 30 derecede, kısa programlar seçin. Çamaşır makinesinin harcadığı enerjinin yüzde 75’i suyu ısıtmak için kullanılıyor.
 • Çamaşır yıkama günleriniz olsun, makinenizi dolduğunda çalıştırın.
 • Dayanıklı bir makine satın almanız önemli. Sık sık bozulan bir makinedense, 10 yıl garantili, ömürlük bir makine daha fazla tasarruf etmenizi sağlar
 • Enerji sınıfı önemli. Yeni makineler su israfını yüzde 45; elektrik israfını ise yüzde 65 oranında azaltıyor.
 • Kurutma makinenizin filtresini düzenli olarak temizleyin.
 • Isı pompalı bir kurutucu tercih edin.

Bulaşık Makinesı:

 • Elde bulaşık yıkamayı hayatınızdan çıkarın. Elde bulaşık yıkama sırasında ortalama enerji sınıfına ait bir makineye göre yaklaşık 10 kat fazla su harcarsınız.
 • Eğer böyle bir özelliği varsa, kurutma aşamasını atlayın, bulaşık makinesi bulaşıkların kuruması sırasında da çok enerji harcıyor.
 • Tabakları tencereleri makineye koymadan önce sudan geçirme alışkanlığını artık terk edebilirsiniz. Yeni teknolojilerle donanmış bulaşık makineleri buna gerek duymuyor.
 • Eğer makinenizde bu özellik varsa, az bulaşık için yarım sepet özelliğini kullanabilirsiniz.

Ocak ve Fırın:

 • Büyük bir ocağa küçük bir tencere yerleştirmeyin. Yeni elektrikli ocaklar tencerenin çapını hesaplayarak sadece o bölgeyi ısıtıyor.
 • Sadece kek gibi hassas pişirme gerektiren yemekler ön ısıtma gerektiriyor. Diğer tüm yemekler için ön ısıtma enerji israfı demek.
 • Yemek piştikten hemen sonra kendi kendine temizleme özelliğini kullanmak çok daha az enerji harcamanızı sağlar.
 • Yemek pişerken son 10 dakikada fırınınızı kapatırsanız, o ısıyla pişmeye devam edecektir.
 • Pişerken yemeğinizin nasıl göründüğünü çok merak ettiğinizi biliyoruz ama fırının kapağını çalışırken açmayın. Bunun yerine iyi bir ışığı olan bir fırını tercih edebilirsiniz.

Su Isıtıcı:

 • Evde sıcak suya ihtiyacımız olduğunda; çoğumuz su ısıtıcısını doldurup içinden ihtiyacımız olan kadar suyu kullanıyoruz. Halbuki her seferinde bu kadar fazla suyu ısıtmak enerji israfı demek. Bir bardak kahve içecekseniz bir bardak su ısıtın.
 • Her şey için 100 derece su gerekmiyor. Örneğin çay demlemek için 85 derece su yeterli, kahve demlerken 95 derecelik bir su yeterli, bebek maması için ise 80 derecelik bir su ısısı yeterli. Suyun derecesini gösteren bir su ısıtıcı, çok daha az enerji tüketmenizi sağlayabilir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.