ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kişisel verileriniz; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") uyarınca veri sorumlusu olarak Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Arçelik A.Ş. ("Arçelik" veya "Şirket") tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenme amaçları konusunda detaylı bilgilere; https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arçelik Şirketler Grubu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz;


Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenecektir.

Açık Rızanızın Varlığı Halinde Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz; ürün ve hizmetlerin pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yürütülmesi, sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizlere önerilmesi ve tanıtılması, kabulünüz kapsamında paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi ve gönderim sağlanması için hizmet aldığımız üçüncü kişilerle paylaşılması amaçlarıyla açık rızanız kapsamında işlenebilecektir.

Kişisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaçlarla Aktarılabilir?
Toplanan kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda, bayilerimize, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları çerçevesinde aktarılabilecektir.

Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi Nedir?
Kişisel verileriniz Şirketimiz ile temas edeceğiniz; elektronik ortamda internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanalıyla, sözleşmenin ifası hukuki sebebine dayalı olarak toplanacaktır. Açık rıza vermeniz halinde ise ürün ve hizmetlerimizin beğeni ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirilerek size sunulması hukuki sebebine dayalı olarak Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenebilmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?
Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı, https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi den ulaşabileceğiniz Arçelik Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvurularınız ücretsiz olarak sonuçlandırılacaktır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

Kapat
Geri Dönüşüm — 16.12.2018

Geri Dönüşüm

Bu yazıyı 2 dakika 16 saniyede okuyabilirsiniz.

Yıllardır doğanın ve ekolojik sistemin korunmasına katkı sağlayan projeler yürüten Arçelik’in aynı zamanda Türkiye’nin uluslararası standartlara uygun, sektörün ilk geri dönüşüm tesislerini kurduğunu biliyor muydunuz?

Eskişehir ve Bolu’da bulunan geri dönüşüm tesislerinde, eski elektronik eşyalar yeniden değerlendiriliyor. Geri dönüşüm tesislerinin önemini ve etkilerini Arçelik AŞ Kıdemli Çevre Uzmanı Zeynep Özbek’ sorduk.  

– Geri dönüşüm tesisi nasıl işliyor? 

Arçelik A.Ş., “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonu çerçevesinde, Eskişehir ve Bolu’da kurduğu atık elektrikli ve elektronik eşya (AEEE) geri dönüşüm tesisleriyle Türkiye’de kendi sektöründe bir ilki gerçekleştirmiş; hem üretici olup hem de AEEE geri dönüşüm tesisi kuran ilk ve tek şirket olmuştur. Eskişehir’de geri dönüşüm tesisimizde buzdolapları geri dönüştürülmektedir. Bu tesisimiz, eski buzdolaplarında bulunan, ozon tabakasına zarar veren ve sera etkisine katkı potansiyeli 15’in üzerinde olan CFC’li (kloroflorokarbon) gazları kapalı sistemle toplayabilen Türkiye’deki ilk geri dönüşüm tesisidir. Bolu’daki tesisimizde ise büyük beyaz eşyalar ile küçük ev aletlerinin geri dönüşümü gerçekleştirilmektedir. Tesislerimizdeki geri dönüşüm faaliyetlerimiz sonucunda elde ettiğimiz demir, bakır, alüminyum ve plastiklerin ikincil hammadde olarak ekonomiye kazandırılması sağlanmaktadır.

– Geri dönüşüm tesislerinin amaçları neler? 

Geri dönüşüm kampanyalarının reklamlarında AEEE Yönetmeliği hakkında bilgilendirme yaparak tüketicilerin farkındalığını artırıyoruz. Geri dönüşüm tesislerimizde, piyasadan topladığımız enerji ve su verimsiz ürünleri geri dönüştürüyoruz. Bu sayede ülkemizde şebekesinden elektrik tüketilmesini engelliyor, sera gazı emisyonlarını azaltıyor ve su tasarrufuna da katkı sağlıyoruz. Geri dönüşüm ile doğal kaynakların tüketimi de önlenmektedir.

– Kuruldukları günden itibaren elde edilen kazançlar nelerdir? 

Eski teknoloji ürünlerin şebekeden çektiği yüksek elektrik tüketiminin önlenmesiyle, tesislerin 2014 yılında devreye alınmasından itibaren ekonomisine 178,2 GWh; yani 22 milyon hanenin günlük elektrik tüketimi kadar tasarruf sağlanmıştır. Geri dönüşümden gelen bu enerji kazancı, 2,5 MW gücünde 29 adet rüzgâr türbininin yıllık enerji üretimine eşdeğerdir.

Bugüne kadar geri dönüştürülen atık ürünlerle, yaklaşık 88.000 ton karbondioksit salımı da azaltılmıştır. Ayrıca eski teknolojiye sahip ürünleri çevre dostu yeni ürünlerle değiştirerek 3 milyon ton su tasarrufu da sağlanmıştır. Bu miktar, yaklaşık 3,6 milyon hanenin günlük su tüketimine eşdeğerdir.

– Tüketicilerin enerji tasarrufu ve beyaz eşya geri dönüşümü konusunda ne gibi konulara dikkat etmelerini önerirsiniz? 

Eski cihazlar daha çok enerji harcayarak, daha az verim sağlamaktadır. Daha verimli ürünlerin kullanılması ile elde edilen tasarruf miktarı da artmaktadır. Beyaz eşya satın alırken, enerji sınıfı A++ ve A+++ olan cihazları tercih edilmelidir. Ürünlerin kullanım ömrü dolduğunda, doğaya geri kazandırılması ve birer kaynak olarak değerlendirilmesi için çevre izin ve lisanslı firmalara gönderilmelidir. AEEE’lerin kayıt dışı sistemde, uygunsuz şartlarda parçalanmasının önüne geçilerek çevre mevzuatına uygun ve modern tesislerde, çevre ve insan sağlığına zarar vermeden AEEE’lerin geri dönüşümü sağlanacaktır.

– Gelecekte planlarınız, hedefleriniz neler? 

Tüketicilerin çevre konularındaki farkındalık seviyesinin artırılması sayesinde toplanan ve geri dönüştürülen AEEE miktarının artması ve ürünlerimizde gıda ile temas etmeyen, görünür olmayan ve fiziksel fonksiyonu bozulmayan parçalarda geri dönüştürülmüş malzeme miktarının yükseltilmesi için çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızla ürünlerimizin çevresel etkilerini azaltarak daha çevreci, yenilikçi ve fark yaratan ürünlerimizle sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlayacağız.

 

 

 

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.