ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Geri Dönüşüm

Geri Dönüşüm

Bu yazıyı 2 dakika 16 saniyede okuyabilirsiniz.

Yıllardır doğanın ve ekolojik sistemin korunmasına katkı sağlayan projeler yürüten Arçelik’in aynı zamanda Türkiye’nin uluslararası standartlara uygun, sektörün ilk geri dönüşüm tesislerini kurduğunu biliyor muydunuz?

Eskişehir ve Bolu’da bulunan geri dönüşüm tesislerinde, eski elektronik eşyalar yeniden değerlendiriliyor. Geri dönüşüm tesislerinin önemini ve etkilerini Arçelik AŞ Kıdemli Çevre Uzmanı Zeynep Özbek’ sorduk.  

– Geri dönüşüm tesisi nasıl işliyor? 

Arçelik A.Ş., “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonu çerçevesinde, Eskişehir ve Bolu’da kurduğu atık elektrikli ve elektronik eşya (AEEE) geri dönüşüm tesisleriyle Türkiye’de kendi sektöründe bir ilki gerçekleştirmiş; hem üretici olup hem de AEEE geri dönüşüm tesisi kuran ilk ve tek şirket olmuştur. Eskişehir’de geri dönüşüm tesisimizde buzdolapları geri dönüştürülmektedir. Bu tesisimiz, eski buzdolaplarında bulunan, ozon tabakasına zarar veren ve sera etkisine katkı potansiyeli 15’in üzerinde olan CFC’li (kloroflorokarbon) gazları kapalı sistemle toplayabilen Türkiye’deki ilk geri dönüşüm tesisidir. Bolu’daki tesisimizde ise büyük beyaz eşyalar ile küçük ev aletlerinin geri dönüşümü gerçekleştirilmektedir. Tesislerimizdeki geri dönüşüm faaliyetlerimiz sonucunda elde ettiğimiz demir, bakır, alüminyum ve plastiklerin ikincil hammadde olarak ekonomiye kazandırılması sağlanmaktadır.

– Geri dönüşüm tesislerinin amaçları neler? 

Geri dönüşüm kampanyalarının reklamlarında AEEE Yönetmeliği hakkında bilgilendirme yaparak tüketicilerin farkındalığını artırıyoruz. Geri dönüşüm tesislerimizde, piyasadan topladığımız enerji ve su verimsiz ürünleri geri dönüştürüyoruz. Bu sayede ülkemizde şebekesinden elektrik tüketilmesini engelliyor, sera gazı emisyonlarını azaltıyor ve su tasarrufuna da katkı sağlıyoruz. Geri dönüşüm ile doğal kaynakların tüketimi de önlenmektedir.

– Kuruldukları günden itibaren elde edilen kazançlar nelerdir? 

Eski teknoloji ürünlerin şebekeden çektiği yüksek elektrik tüketiminin önlenmesiyle, tesislerin 2014 yılında devreye alınmasından itibaren ekonomisine 178,2 GWh; yani 22 milyon hanenin günlük elektrik tüketimi kadar tasarruf sağlanmıştır. Geri dönüşümden gelen bu enerji kazancı, 2,5 MW gücünde 29 adet rüzgâr türbininin yıllık enerji üretimine eşdeğerdir.

Bugüne kadar geri dönüştürülen atık ürünlerle, yaklaşık 88.000 ton karbondioksit salımı da azaltılmıştır. Ayrıca eski teknolojiye sahip ürünleri çevre dostu yeni ürünlerle değiştirerek 3 milyon ton su tasarrufu da sağlanmıştır. Bu miktar, yaklaşık 3,6 milyon hanenin günlük su tüketimine eşdeğerdir.

– Tüketicilerin enerji tasarrufu ve beyaz eşya geri dönüşümü konusunda ne gibi konulara dikkat etmelerini önerirsiniz? 

Eski cihazlar daha çok enerji harcayarak, daha az verim sağlamaktadır. Daha verimli ürünlerin kullanılması ile elde edilen tasarruf miktarı da artmaktadır. Beyaz eşya satın alırken, enerji sınıfı A++ ve A+++ olan cihazları tercih edilmelidir. Ürünlerin kullanım ömrü dolduğunda, doğaya geri kazandırılması ve birer kaynak olarak değerlendirilmesi için çevre izin ve lisanslı firmalara gönderilmelidir. AEEE’lerin kayıt dışı sistemde, uygunsuz şartlarda parçalanmasının önüne geçilerek çevre mevzuatına uygun ve modern tesislerde, çevre ve insan sağlığına zarar vermeden AEEE’lerin geri dönüşümü sağlanacaktır.

– Gelecekte planlarınız, hedefleriniz neler? 

Tüketicilerin çevre konularındaki farkındalık seviyesinin artırılması sayesinde toplanan ve geri dönüştürülen AEEE miktarının artması ve ürünlerimizde gıda ile temas etmeyen, görünür olmayan ve fiziksel fonksiyonu bozulmayan parçalarda geri dönüştürülmüş malzeme miktarının yükseltilmesi için çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızla ürünlerimizin çevresel etkilerini azaltarak daha çevreci, yenilikçi ve fark yaratan ürünlerimizle sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlayacağız.

 

 

 

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.