ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Karabaş Otu

Bu yazıyı 2 dakika 39 saniyede okuyabilirsiniz. 

Bahar geldi mi akıllara düşen muhteşem bitki olan karabaş otunu tanıyor musunuz?

 

Karabaş otu, Latince ismi lavandula stoechas olan, lavanta ailesine ait, koyu mor çiçekli, 30-100 cm arası yükseklikte çalımsı bir bitki. Doğada kendiliğinden büyür ve Keşiş Dağı’nda da yetişiyor olmasından ötürü yöresel olarak keşişotu ya da gargan diye de anılır. Ege ve Akdeniz bölgelerinde Ocak ayından itibaren yeşermeye başlar, Nisan ayında çiçek açar ve Mayıs ayının sonuna kadar sürer. Kendisine bahar ve yaz aylarında her türlü yerel pazarda, taze ya da kurutulmuş haliyle rastlamak mümkün. Ancak ben derim ki, bitkinin esas güzelliğini doğada deneyimleyebilmek için kendiniz toplayın. Hem yörenin en güzel zamanında doğaya çıkmış olursunuz, hem de o mor çiçeklerin iç gıcıklayıcı güzellikleri en saf haliyle yaşarsınız. Toplarken mor çiçeklerden birini parmaklarınızın arasında ezip kokuyu içinize çekin; ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Karabaş otu, doğal güzelliğinin yanı sıra oldukça faydalı bir bitki. Osmanlı döneminde koleraya karşı kullanılması için 1848 yılında Sultan Abdulmecit tarafından ferman verilmiş. Doğal bir antiseptik olarak kullanılabilir, çeşitli cilt yaralarına ve yanıklara sürülebilir, böcek ısırıklarının tedavisinde kullanılabilir. Kaynatılıp içildiğinde baş ağrısına iyi gelir, sindirim sistemine yardımcı olur.

Karabaş otunun, aynı lavanta gibi esansiyel yağı çıkarılıp, bu yağ çok çeşitli amaçlarla kullanılabilir. Örneğin zeytinyağı gibi destekleyici bir yağ ile karıştırılarak saç derinize sürebilir ve saç dökülmelerinin önüne geçebilirsiniz. Karabaş otunun esansiyel yağının aynı zamanda sinir sistemi üzerinde de rahatlatıcı bir etkisi var. Alına ve şakaklara ovarak sürüldüğünde sakinleştirir. Uykudan önce bu yağdan yastığınıza bir damla damlatarak daha sakin ve derin bir uyku uyumayı başarabilir, rüyalarınızı lavanta kokusu ile süsleyebilirsiniz.

Tüm şifalı özelliklerine rağmen, karabaş otunun kullanılmasında dikkat edilmesi gereken hususlar da var. Vücuttaki bazı çok önemli enzimler için inhibitör görevi gördüğünden dolayı, karabaş otunu önleyici olarak kullanmamak gerekir. Yani bol bol çay kaynatıp içmeden önce, hastalığın ortaya çıkmış olmasını beklemek gerekir ve de hastalık durumunda da ancak yardımcı tedavi olarak düşünülmelidir.

Gelelim daha keyifli konulara. Hastalıklara şifa olmasının yanı sıra karabaş otunu yalnızca keyif için de tüketebilirsiniz elbette. Karabaş otu mutfakta, kokusu ve kendine has nanemsi tadı ve olağanüstü mor rengi için kullanılabilir. Lezzeti oldukça kuvvetli olduğundan, kullanırken miktarlara dikkat etmek gerekir. Ayarı kaçtığında baskın ve sabunumsu bir lezzet bırakır. Özellikle kurutulmuş olarak kullandığınızda, taze halinin üçte biri kadar karabaş otu kullanmanız tavsiye edilir.

Karabaş otu özellikle narenciye ya da orman meyveleri içeren tatlılara çok yakışıyor. Bitkinin kendisini doğrudan kullanmak yerine, yapacağınız tatlılarda içinde karabaş otu bekletilmiş şeker kullanırsanız, hem karabaşın baskın lezzetinden sakınmış, hem de kokusunu yemeğinize ustalıkla katmış olursunuz. Böylelikle yaptığınız tatlıyı yiyenler gizli bir lezzetin ve kokunun farkına varacaklar, ancak büyük bir ihtimalle bu gizemli malzemenin ne olduğunu anlayamayacaklardır.

Bazı kültürlerde karabaş otu reçel ve jöle yapımında da kullanılır. Örneğin kayısı ya da şeftali reçeline ya da yabanmersini jölesine ek lezzet olarak şahane olur. Limonata yapmadan önce taze karabaş otunu şeker, su ve limon kabuğu ile bekletip, süzdüğünüz suyu limon suyu ile karıştırabilir ve karabaşlı limonata yapabilir, bu içeceğin inanılmaz güzellikteki mor rengi ile misafirlerinizi büyüleyebilirsiniz.

En son olarak bir de kokteyl yapalım demekten kendimi alamıyorum! Karabaş otunu vodka ya da cin içinde kısa bir süre beklettikten sonra süzüp elinizdeki alkol ile bir martini yapabilir, bunu bir dilim portakal yada kumkuat ile süsleyebilirsiniz. Bir ilkbahar akşamında, güneşin batışını bu enfes lezzet eşliğinde izlemeye kim hayır diyebilir?

Zeynep Ekşioğlu 

Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler okuduktan sonra uzun süre yabancı bir markanın Türkiye distribütörü olarak moda perakendeciliği yaptı. Daha sonra radikal bir karar ile aşçı olmaya karar verdi. MSA Profesyonel Aşçılık Okulu’ndan döneminin birincisi olarak mezun oldu. Beslenme ve şifa ile ilgili araştırıyor ve sağlıklı içecekler üretiyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.