ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Gıdaya Saygı

Kusurlu Güzellik

Yamuk yumuk, ezik, fazla olmuş meyve ve sebzeleri kullanmanın yolları

Dikkatinizi çekti mi; bugün marketlerde giderek artan bir paketleme durumu var. Portakal, elma, armut paketlerde dörtlü gruplar halinde, yeşillikler plastik torbalarda satılıyor. Üstelik hepsi pırıl pırıl, tek bir pürüz yok üzerlerinde. Hepsi birbirinin aynı. Çünkü salatalık fazla kıvrımlı olmamalı, elmanın üzerinde hiç ezik olmamalı, havuç yamuk yumuk olmaz, biberler kocaman ve aynı boyda olacak… Halbuki doğal olan bu değil. Doğada yetişen her şey birbirinden farklı, doğanın güzelliği de bu, öyle değil mi?

Dünyadaki gıda israfına baktığımızda ilk sıralarda meyve ve sebzeyi görüyoruz. Ülkemizde üretilen 49 milyon ton meyve ve sebzenin yüzde 25-40’ı ya üretim ve dağıtım zinciri aşamasında kayba uğruyor ya da satış ve tüketim aşamasında atık haline dönüşüyor. Bunun bir kısmı, meyve ve sebzenin “kusursuz” olmamasından kaynaklanıyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, üretilen meyve sebzenin yüzde 20’si sadece görüntüsü yüzünden çöpe gidiyor. Raporlar dünya çapında bu oranın yüzde 30’a ulaştığını gösteriyorlar.

Gıda israfı ile ilgili bu kadar konuşurken, aslında gayet lezzetli olan tonlarca meyve ve sebzenin sadece kusursuz güzellik uğruna çöpe atıldığına inanamıyor insan. Tarlalarda kalan, marketler tarafından reddedilen ve tabii bizlerin tercih etmedikleri tonlarca meyve sebzeden bahsediyoruz.

Belki de bugüne kadar düşünmedik bile neden farklı olması gerektiğini. Bu konuyu ilk kez birkaç sene önce bir konferansta dinlemiştim. Portekiz’de yeni başlayan bir proje, marketlerin görüntü yüzünden reddettiği meyve ve sebzeleri kurtarmayı amaçlıyordu. O gün bugündür çirkin meyve sebzeyi değerlendirenlerin sayısı arttı, hatta bu yeni bir sektör haline bile geldi bazı ülkelerde. Bilinçlendirme kampanyaları başlatıldı, marketler de yavaş yavaş kurallarını değiştiriyorlar.

Peki nereden çıktı bu mükemmel meyve sebze olayı? Eskiden elmanın içinden kurt çıkması, salatalığın biraz yamuk yumuk olması gayet normaldi. Aldığımız meyve sebzenin düzgün ve güzel olmasını istememiz doğal. “Gözlerimizle yiyoruz” lafı ta 1. yüzyılda ortaya atılmış ama bu kadarı da fazla değil mi?

Bugün ezik, pürüzlü, “çirkin” sayılan meyve sebzenin o şekilde olmasının arkasında birkaç sebep olabilir. Büyümesi değişik gelişmiş olabilir, çiy olabilir sebebi, ufakken bir kısmını böceklerin yemesi ya da bir bitki virüsü söz konusu olabilir. Kısaca doğal gelişmiştir. Bunların hiç birinin bizim için zararlı olmadığını, doğanın bir parçası olduğunu biliyoruz. Bugün mükemmel, pürüzsüz meyve sebze istemiyorsak, bu kendimizi korumak için geliştirdiğimiz, evrimsel bir durum değil. Sonradan öğrendiğimiz, bize dayatılmış bir şey. Bunu görmek için bir bebeğe yamuk yumuk bir şeftali verin, yiyor mu yemiyor mu görün. Elbette görüntüsüne takılmaz.

Bir araştırmaya göre çirkin meyve sebze seçmemizin altında kendimizle ilgili imaj konuları da yatıyor olabilirmiş. Bir araştırmaya göre markette “Harikasın, çirkin meyve seç!” yazan bir pankart, alışveriş yapanların çirkin meyve sebze alma olasılığını yüzde 23 arttırmış. Bu belki de şu demek; mükemmel meyve sebze yemeği öğrendiğimiz gibi bunu unutabiliriz de. 

Tamam, alırken görünüşe takılmayalım. Peki ya evde? Bir kaç gün sonra büzüşen çilekler, ezilen şeftalileri ne yapıyoruz? Belki değerlendirmek için bir yolunu buluyoruz ama belki de yenilerini alıyoruz, onları çöpe atıyoruz.

Çilek, şeftali, elma, armut, dut… Alırken bir tanesinin bile ziyan olacağını düşünemeyiz. Bazen yeni aldığımızda bile en alttakilerin ezilip yumuşadıklarını, sulandıklarını görüyoruz. Bazen de aldığımız meyvenin hızına yetişemiyor, doğru saklasak da sulanmalarına, çürümelerine sebep olabiliyoruz. Özellikle de gerçek ve ilaçsızlarsa meyvenin ömrü kısıtlı. Eğer küflenmemişse, sadece ezik varsa yapabileceğimiz çok şey var.

Öncelikle meyve sebze aldıktan sonra doğru saklamanın yollarına bakalım.

 • Yemeden hemen önce yıkayın.
 • Küflenmeyi, çürümeyi hızlandıran nemi engellemek için onları olabildiğince iyi kurutun.
 • Aralarda küflü olanlar varsa kenara ayırın. Bazı meyvelerde gözle görülmeyen küf sporları olabilir. Onları öldürmek için 8 bardak suya 1 bardak sirke karıştırın ve meyveleri bu banyoda 20 dakika kadar bekletin.
 • Hazır paketlenmiş şekilde satın aldıysanız aldığınız şekliyle değil, daha büyük bir kapta fazla üst üste gelmeyecek şekilde saklayın.
 • Buzdolabınızın meyve sebze çekmecesinde saklayın. 
 • Saklamanın bir yolu da dondurmak. Bu şekilde, kış geldiğinde bile keklere katmak ya da meyve suyu yapmak için elinizin altında olurlar. Bu arada bazı meyveleri blender’dan geçirip buz kalıplarına da doldurabilirsiniz. 

Diyelim ki her türlü doğru saklama yöntemini uyguladık ama yine de bazıları sulandı ve yemek için fazla olgunlar. O zaman da yapabilecek çok şey var.

 • Reçel yapın. Olgun meyvelerle yapılabilecek en kolay şey reçel.
 • Blenderden geçirip smoothie yapın. Özellikle donmuş meyveler bu iş için ideal.
 • İyice ezdikten sonra fırın tepsisine yayın ve güneşte ya da fırında pestil yapın.
 • Sorbe ya da dondurma yapın.
 • Fırına atın. Azıcık bal ve istediğiniz baharatlarla karıştırıp fırında pişirin.
 • Kek yaparken harcın içine karıştırın.
 • Bunlardan hiçbiri olmuyorsa da komposta katın.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.