ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Minimal Ev

Bu yazıyı 2 dakika 10 saniyede okuyabilirsiniz.

Az eşya istiyoruz ama bir türlü bırakamıyoruz. İşin nasılından önce nedenlerine bakalım.

Hepimiz az eşyalı, sakin evlerde yaşamak istiyoruz. Fazla eşyanın hayatımızı gereksiz kalabalıklaştırdığını, boşuna toz yarattığını, görsel kargaşaya sebep olduğunu biliyoruz. Araştırmalar fazla eşyayla dolu bir ortamda yaşamanın ve çalışmanın strese yol açtığını, dikkat dağınıklığına sebep olduğunu söylüyor. Kalabalık ortam daha fazla yememize bile sebep oluyor. Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada dağınık ve kaotik bir mutfakta daha fazla yediğimiz bulunmuş örneğin.

Hayalini kurduğumuz evler eskilere göre bomboş sayılabilir.  Ne büfe dolusu biblo var, ne de oradan buradan toplanmış ıvır zıvır. Minimal bir evin peşindeyiz, az ve öz eşya ol an. Kalabalık yapmayan.

Elbette esas çözüm baştan az almakta ya da gereksiz almamakta. Gerçekten giyeceğimiz kazağı, okuyacağımız kitabı, kullanacağımız tabağı mı alıyoruz, yoksa biriktirdikçe biriktiriyor muyuz? Hele uzun yıllar aynı evde yaşadıysanız, o hayalini kurduğunuz minimal evden bir hayli uzak olabilirsiniz.

Biliyorum ama yapamıyorum diyorsanız, önce sebeplerinden başlayalım. Neden veremiyoruz, atamıyoruz, kullanmasak da neden bir türlü bırakamıyoruz?

Suçluluk duygusu

Banyonuzda iki yıldır duran o krem ya da heyecanla aldığınız ama iki kere giyip  unuttuğunuz o kırmızı etek. Para harcadınız, zaman harcadınız, belki de birinin hediyesi. Sebebi her neyse, bırakamamanızın bir sebebi suçluluk duygusu olabilir. İşin kötüsü, saklayıp kullanmamak tam tersi bu duyguyu arttırır. Halbuki kullanacak birine vererek hem ondan hem de suçluluk duygusundan kurtulabilirsiniz.

Ufak adımlar

Eğer evinizde çok eşya birikmişse, tenhalaştırmak için birkaç güne ihtiyacınız var gibi hissedebilirsiniz. Doğru, en güzeli kapanıp hepsini birden halletmek. Ancak o birkaç günlük boş zaman hiç bir zaman gelmeyebilir. O yüzden ufak adımlarla başlayın. Bir dolap, bir kutu, bugün fotoğrafları ayıklayın, yarın çocukların sakladığınız eşyalarını. Günde 15 dakika bile yeterli. Zamanla o tenhalığa kavuşacaksınız, söz!

Duygusal bağ

Bırakamamanın arkasındaki en büyük neden belki de eşyalarla kurduğumuz bağ ve onlara bağladığımız anlam. Bizim için anısı olan bir kazağı ne kadar giymesek de vermek zor. Ancak şunu unutmamak gerek; o eşyayı bırakırken, beraberinde getirdiği hatırayı bırakmıyoruz aslında. O hatıra eşya olmadan da bizimle. Aralarında “yok bırakamam” dediklerinizi bir kutuya sığdırmayı ya da sergilemeyi de deneyebilirsiniz.

Ya ilerde ihtiyacım olursa?

Bu soru da bizi bırakmaktan alıkoyan sebeplerden biri. Ya ihtiyacım olursa? Olmaz. Son iki senedir kullanmadıysanız, ilerde kullanma ihtimaliniz de az. Eğer şüpheleriniz varsa, dolabınızın görünür bir yerine koyun, sürekli gözünüzün önünde olsun ve kullanmayı deneyin. Eğer yine de kullanmıyorsanız, belli ki ayrılma vakti gelmiş.

Dolaplarınızı tanıyın

Ne yazık ki evlerde zamanla biriken eşyaların bir kısmı bir yerde, bir kısmı başka yerde durabiliyor. Bazıları yazlıklar, bazıları kışlıklar arasında duruyorsa kaç tane beyaz gömleğiniz olduğunu bilemezsiniz. Hepsini mutfak tezgahınızın, yatağınızın üzerine yığın ve ayıklayın. Belki üç ayrı çay süzgeciniz, gerekenden çok daha fazla beyaz gömleğiniz var ama farkında bile değilsiniz. Bilseniz, o üçüncü süzgeci vermeniz daha kolay olabilir. Bırakmaya başlamadan önce nerede ne olduğunu öğrenmekte yarar var.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.