ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kapat X
Uzman

Minimal Güzellik

Bu yazıyı 2 dakika 52 saniyede okuyabilirsiniz.

Daha yalın, daha minimal, daha sürdürülebilir bir yaklaşım güzellikte de mümkün.

Devir, atma, azaltma, arınma devri. Haliyle hayatımızın hatırı sayılı bir bölümünü işgal eden güzellik ve bakım alışkanlıklarımızı da “elekten” geçirmekte fayda var. Yeni eğilim, cilt bakımını olabildiğine yalınlaştırarak daha net ve hedef odaklı bir rutin uygulamak. Bu da ihtiyaca yönelik cüzi miktarda ürün kullandığımız, “mütevazı” bir bakım rutini.

Öncelikle her ürünün bir amacı ve size bütüncül bir katkısı olmalı. Ürünü kullanmak, kokusu ve dokusuyla tatlı bir deneyim haline gelmeli. Ayrıca cildin “nabzını” ölçmeli, gereksiz yere yormamalıyız. Cildin ihtiyaçları mevsimden mevsime değiştiği gibi, günden günde de değişiyor. Protokol gibi her gün aynı tarifeyi uygulamak faydadan çok zarara yol açıyor. Peki; cildimiz her gün farklı “hissediyorsa”, ihtiyaçlarını karşılamak adına daha fazla ürün kullanmamız gerekmez mi? Aslında hayır. Nabza göre şerbet usulü kuruysa neme odaklanmak, yağlıysa parlaklığı kontrol altına almak, hassas görünüyorsa da fazla kurcalamamak en iyisi.

Bunun için öncelikle güzellik dolabını boşaltın. Aynı işi gören bir üründen üç adet mi var? Hepsinin son kullanma tarihlerini kontrol edip en sık kullandığınız haricindekileri elden çıkarın, dostlarla paylaşın. Cildin doğal iyileşme ve yenilenme sürecini harekete geçiren, yüksek performans gösteren formüllere yer açın. Doğal ve sürdürülebilir ürünler tercih edin. Artık “cilt rejimi” için hazırsınız ama merak etmeyin, bu rejimde aç kalmak yok! Sadece daha minimal bir yol çiziyor, iştahı dizginliyoruz.

Rejim başlasın!             

-Yüzü aşırı temizlemek cildi doğal yağlarından ve lipitlerden (sağlıklı bir cilt bariyeri için gerekli olan organik bileşikler) arındırarak kurutuyor. Akşam yatmadan önce yüzünüzü özenle temizleyip cildi kir ve makyajdan arındıran etkili bir sabunla yıkadıysanız, sabah sadece suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

-Hyalüronik asit içeren, aloe veralı bir tonik (alkol içermemeli) yıkama sonrası oluşabilecek hassasiyeti giderir, cildi yatıştırır ve dengeler. Aloe vera cildi onaran doğal bir mucize! Bu ürünü sabahları yüzünüzü temizlemek için de kullanabilirsiniz.

– Nemlendirici olarak içeriğinde amino asitler, vitaminler ve ciltte doğal olarak yer alan sentezlenmiş moleküller içeren kremler kullanın. Nemlendiricide tek adıma geçmek için, güneşe karşı koruma sağlayan, spf’li yoğun bir nemlendirici tercih edin.

-Nemlendiricinizi maske olarak kullanın. Yüzünüzde uzun süre bekletebileceğiniz doğal içerikli, besleyici bir krem, nem maskesi olarak pekâlâ kullanılabilir.

-Duş veya banyo, keyif veren, yenileyici bir deneyim olmalı. Duş kabininde sadece özenle seçilmiş, hoş kokulu birkaç ürüne yer verin. Arındırıcı bir şampuan, saç cinsine göre bir bakım ürünü ve cildin ph seviyesini koruyan bir vücut temizleyici (tercihen kalıp sabun olsun) yeterli. Küvetinizin bir köşesine hoş kokulu bir mum da yerleştirebilirsiniz.

-Evdeyseniz saçlarınızı kurutmamayı deneyin. Ya da en azından son ana kadar bekleyip öyle kurutun. Hem enerji tasarrufu yapın, hem de saçlarınızı gereksiz hasardan koruyun.

-Ayda birkaç gün “cilt orucu” yapın. Kozmetik ürünlerinde bulunan güçlü bileşenlerden kısa süre de olsa mahrum kalan cilt, kendi kendini yenileyerek rejenere oluyor. Özellikle de nemlendirici kullanımı durdurulduğunda, cilt doğal nem kaynağı olarak kendi yağını üretmeye başlıyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli bir konu, aşırı sıcak ve nemsiz ortamlardan kaçınmak!

-Ruju allık, krem allığı ruj olarak kullanın.

-Açık, uçuk tonlarda allıkları far olarak sürün. Tek rengin hâkim olduğu monokrom bir makyaj, yüzünüze taze bir görünüm verir. Kaş farı da renk tonuna göre göz kapaklarında kullanılabilir.

-Yeni satın aldığınız fondötenin rengi çok mu açık? Göz çevrenizde kapatıcı veya aydınlatıcı olarak deneyin.

-Yüzün hatlarını belirginleştirmeye yönelik karmaşık kontürleme tekniklerinden vazgeçin. Yüzünüz için kullandığınız mat bronzlaştırıcıyı elmacık kemiklerinin hemen altına, kulaktan aşağıya doğru uygulayıp dağıtın.

-Dudaklarda ve elmacık kemiklerinin üstünde highlighter olarak vazelin kullanın. Vazelinle kaşlarınızı da sabitleyebilirsiniz.

-Her gün makyaj yapıyorsanız haftanın en az bir gününü makyajsız geçirmeye gayret edin. O gün özellikle bol miktarda su için, “temiz” beslenin ve cildinizi nemle sevindirin.


Carina Göknar

Güzellik editörü, freelance yazar.

Editörlük kariyerine 2008 yılında, Madame Figaro’da başlayan Carina Göknar, yazıları ve çevirileriyle InStyle, Vogue, Marie Claire ve L’Officiel gibi çeşitli moda dergilerine katkıda bulundu. Condé Nast Traveller’ın güzellik editörlüğünü yaptı ve bugün halen GQ Türkiye’nin wellness editörlüğünü sürdürüyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.